BRATISLAVA. Sociálna sieť Facebook v pondelok podvečer zablokovala stránku „All4Ukraine – Pomoc Ukrajine“. Ako dôvod uviedla, že profil porušil pravidlá tým, že predstieral cudziu identitu.
Dôvody, prečo sociálna sieť vyhodnotila profil, ktorý spravuje rovnomenná neziskovka All4Ukraine, zostávajú nejasné. Oznámenia, v ktorých sociálna sieť upozorňuje administrátorov facebookových stránok na porušenia pravidiel, sú väčšinou veľmi neurčité. Ani v tomto prípade v nich sociálna sieť neuviedla, ako presne sa stránka All4Ukraine mala dopustiť predstierania cudzej identity.
Denník SME požiadal o vysvetlenie spoločnosť Meta, ktorá sociálnu sieť Facebook prevádzkuje. Na otázky však do publikácie článku nereagovala.
Aktualizované o 17.15: Facebook profil All4Ukraine obnovil pred 17. hodinou, približne 24 hodín po jeho zablokovaní. Dôvod pochybenia sociálnej siete však naďalej ostáva neznámy.
Dlhodobý problém
Stránka All4Ukraine – Pomoc Ukrajine zverejňovala správy a podcasty o vojne na Ukrajine, články k téme alebo verejné zbierky na finančnú podporu ukrajinskej armády.

Nezisková organizácia patrila napríklad medzi partnerské organizácie najväčšej verejnej zbierky tohto druhu u nás. V zbierke Munícia pre Ukrajinu sa vyzbieralo 4,5 milióna eur, munícia dorazila na Ukrajinu len pred pár dňami.
Práve s touto zbierkou mal však Facebook problém. V júni začala sociálna sieť hromadne mazať stovky príspevkov, ktoré zbierku zdieľali alebo spomínali. Uvedené dôvody zmazania sa líšili – Facebook v nich videl finančný podvod, zber citlivých osobných údajov či spam. Po množiacich sa sťažnostiach a medializácii kauzy množstvo príspevkov obnovil a zrušil tresty pre stránky, ktoré ich uverejnili.
Obsah moderuje aj umelá inteligencia
Zatiaľ čo ruskej propagande sa na Facebooku relatívne darí a veľké dezinformačné projekty na ňom zvyčajne fungujú bez zásadných obmedzení, aktivisti, neziskové organizácie, ale aj bežní používatelia sa neraz dostávajú do problémov pre zdieľanie úplne legitímneho obsahu.

Hlavným dôvodom je množstvo denne pridávaného obsahu na sociálnej sieti a jej kapacitné nedostatky pri moderovaní. Pri posudzovaní nahlasovaného obsahu má spoločnosť Meta pre slovenský trh vyhradených len 12 pracovníkov.
O všetko ostatné, teda viac ako 90 percent obsahu v slovenčine, sa starajú automatizované systémy založené na umelej inteligencii. Tieto systémy pritom nevyhodnocujú len obsah, ktorý nahlásia samotní používatelia siete, ale aj samy vyhľadávajú obsah, ktorý by mohol porušovať pravidlá.
Automatizované systémy sú však omylné aj preto, že nedokážu vnímať kontext, najmä lokálne špecifiká.

Beata
Balogová
