Keď vystúpi na parkovisku z kamióna, prekvapeným pohľadom kolegov šoférov sa nevyhne.
"Niektorí sa na mňa pozerajú ako na zjavenie. Možno si myslia, že by som mala sedieť doma, variť večeru a starať sa o deti, nie sedieť za volantom," hovorí Poľka Agnieszka Leśniewicz, ktorá tri roky jazdí pre logistickú spoločnosť Raben. Za volantom sa strieda s manželom.
Pôvodne ekonómka, ktorá pracovala ako personalistka, účtovníčka či manažérka dopravy, si život za volantom vybrala až po štyridsiatke. Po tom, ako zatvorili pobočku firmy, pre ktorú pracovala, si urobila vodičský preukaz na nákladné vozidlo.
Skúška ohňom
Jej prvá jazda smerovala do Anglicka, takže pred sebou mala výzvu šoférovať na opačnej strane vozovky, ako je zvyknutá. "Na začiatku bolo všetko nové, dokonca aj prevodovka. Pomáhal mi manžel," opisuje mama troch už dospelých detí.

Najťažšie bolo podľa nej parkovanie. A tiež dostať kamión na vlak do Anglicka, keďže prvá trasa viedla cez francúzske Calais. "Časom som na to prišla a teraz je to každodenná rutina," dodáva poľská šoférka, ktorá väčšinu trás jazdí cez Nemecko.
Kamiónom po Európe
Občas ju práca zavedie do Holandska, Francúzska, Belgicka či do Talianska. S nákladom tiež jazdia po Poľsku. Uznáva, že nálepku agresívnych vodičov majú niektorí Poliaci oprávnene.
"Dá sa to však povedať o šoféroch akejkoľvek národnosti. V každej sa nájde niekto, kto sa na ceste nespráva dobre," hodnotí Agnieszka Leśniewicz.
V článku sa ďalej dočítate:
- S akými šoférmi sa kamionistka stretáva na cestách po Európe?
- Koľko kilometrov bežne najazdí za mesiac a ako trávi voľný čas v kabíne?
- Ako sa k nej správajú ako k žene za volantom kamióna?
- Aké plusy a mínusy má práca vodičky?
S akými problémami sa musí na cestách najčastejšie vyrovnať? Veľa šoférov podľa nej nedodržiava primeraný odstup.
"Môžete tiež stretnúť úplne nezodpovedných vodičov, ktorí napríklad nezastavia na červenú alebo náhle bezdôvodne zabrzdia," opisuje najnebezpečnejšie situácie. V kamióne musí byť vždy ostražitá, pripravená reagovať na rôzne nebezpečné manévre iných.
Vzorní Nemci
Chváli disciplinovanosť na cestách v Nemecku. "Veľa nemeckých vodičov prísne dodržiava rýchlostné limity. Je to v ich kultúre jazdy – ak je na značke 30 kilometrov za hodinu, túto rýchlosť neprekročia," konštatuje. Nemci sú podľa nej vo všeobecnosti dobre organizovaní, aj tu však existujú výnimky.
Cesty v tejto krajine podľa nej nie sú najlepšie a trasy sú veľmi únavné. Keďže ide o tranzitnú krajinu, doprava je často veľmi hustá. Zároveň je mnoho úsekov, ktoré si vyžadujú opravy, preto je každých pár kilometrov nejaké zúženie a zápchy.
Bezpečnosť
S manželom prepravujú kontajnery na tzv. shuttloch a ak je to možné, snažia sa prenocovať na parkoviskách Raben, pretože je to bezpečné. "Napríklad v Anglicku je ťažké nájsť bezpečné miesto. Vo Francúzsku je to rizikové kvôli migrantom," hovorí Agnieszka Leśniewicz. Našťastie, na kamióne majú zámky na dverách.
Ako žena občas zažíva nepríjemné situácie na parkoviskách. Prípadne si musí vypočuť nevhodné komentáre, keď sa ako vodička ozve na CB rádiu (vysielačky v kamiónoch, pozn. red.). "Nič si však z toho nerobím, nedám sa takýmito poznámkami obťažovať, nezaujímajú ma," vraví.

Občas sa jej na ceste stane, že iní vodiči nerozumejú, prečo ich predbieha. "Ak oni idú 85 km za hodinu a ja 89 km za hodinu, často radšej pridajú len preto, aby ich nepredbehla žena," konštatuje kamionistka.
Bežný deň
Deň začína kávou a prípravou na cestu. "Ako manželský pár máme rozdelené povinnosti, takže občas varím ja, občas manžel," hovorí Poľka. Striedajú sa aj za volantom, takže občas si môže počas trasy na chvíľu zdriemnuť. "Stáva sa to, najmä keď jazdíme 20 hodín," dodáva.
V kabíne sa nenudí. Číta knihy, najmä detektívky a psychologické horory. "S dcérou máme malú súťaž – kto za rok prečíta viac kníh. Porazená musí ďalší rok kúpiť víťazke knihu. Vlani som ich prečítala 48," chváli sa šoférka. Okrem toho na cestách štrikuje svetre a kardigány, ktoré predáva cez vlastný web.
Aké sú plusy
Medzi jej obľúbené krajiny patria Anglicko a Holandsko. "Rada pozorujem meniacu sa oblohu či historické domy. V Anglicku či v Nemecku je z cesty možné vidieť niektoré hrady, ktoré sú nádherné," opisuje kamionistka, ktorá pochádza z Kališu v strednom Poľsku.
Anglicko má podľa nej svoje čaro: špecifické malé cukrárne, miestne špeciality aj atmosféru. "Ľudia tam žijú úplne inak, po svojom," hovorí.
Za mesiac väčšinou s mužom najazdia okolo 20-tisíc kilometrov. Keď majú kratšie trasy alebo viac voľna, môže to byť iba polovica. Za najväčšiu výhodu práce za volantom považuje štyridsiatnička slobodu.
Je spokojná, že jej celý deň na chrbát nedýcha šéf, hoci aj v kamióne musí dodržiavať termíny. "Môžem však byť na cestách, rozprávať sa s manželom, cítiť sa ako na výlete karavanom a užívať si tieto okamihy," konštatuje.

Aké sú mínusy
Druhou stranou mince je stres a tiež poveternostné podmienky, ktoré sú nepredvídateľné. Zároveň sa ako matka musela vyrovnať s faktom, že je ďaleko od domova.
Keď sa niečo stane, nie je doma do hodiny ako ženy v bežnom zamestnaní. Občas ju v kabíne chytí nostalgia a sníva o Vianociach a osobných stretnutiach, ktoré by si mohla užiť dlhšie.
Za volant si mohla sadnúť aj vďaka tomu, že deti už má odrastené. Napriek diaľke je s nimi neustále v kontakte, cez sociálne siete či telefóny. Snažia sa tiež s mužom, aby boli cez víkendy väčšinou doma.
"Kedysi sme jazdili nonstop, ale aj kvôli rodine sme si vypýtali voľné víkendy, ktoré sa nám podarilo vybaviť," pochvaľuje si šoférka.
Iné ženy
Za volantom chce zostať, kým jej to zdravie dovolí a bude mať dostatočne rýchle reflexy. Sama je dôkazom, že táto práca nie je len pre mladšie ročníky. "Keď si už nebudem istá sama sebou, pravdepodobne budem uvažovať o ukončení tejto dráhy. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravý rozum," zdôrazňuje.
Vo firme sú ženy ako šoférky stále zriedkavé, povolaniu dominujú muži. Správajú sa k nej však milo a berú ju ako rovnocenného partnera. "Zároveň na cestách vidno, že jazdí viac žien. Kedysi to bolo tabu. Čoraz častejšie vidieť ženy za volantom nielen v nákladných autách, ale aj v MHD. Veľa vodičiek je napríklad v Anglicku," konštatuje.
Zmeny sa podľa nej netreba báť. "Každý môže vyskúšať niečo nové, bez ohľadu na vek. Videla som staršie ženy, ako jazdia samy a ide im to skvele," povzbudzuje. Ona prešla z kancelárie do nákladiaka a zásadne zmenila svoj život. Hoci aj šoférovanie je sedavé zamestnanie, po štyridsiatke schudla vyše 20 kilogramov.

Beata
Balogová
