SME

Ranný brífing: Šimkovičová pri dotovaní najhorších zavádza, Zelenskyj láka aj na suroviny

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Najviac peňazí v jednom podprograme programu Obnovme si svoj dom dostali najhoršie hodnotené projekty. Pri vysvetlení sa rezort kultúry odvoláva na to, že projekty hodnotila odborná komisia, na jej odporúčanie však nedali. Navyše členovia komisie na protest odstúpili.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chcel prísľub členstva v NATO ešte počas vojny, aj pokračovanie útokov na ruskom území. Súčasťou ním predstaveného plánu víťazstva je aj účasť spojencov na využívaní ukrajinského uránu, titánu a lítia za „trilióny dolárov“.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Šimkovičová pri dotovaní najhorších zavádza, Zelenskyj láka aj na suroviny
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Dotáciu na kaštieľ nedostal ani Anton Hrnko. Ministerstvo v liste s vysvetlením zavádzalo

Vyzerá ako ošarpaná ruina a ani starosta Roman Vajs si nepamätá, kedy naposledy sa vnútri svietilo. Kaštieľ Kasíno v centre Liptovského Jána stojí hneď vedľa potoka Štiavnica. Kým ho neodkúpil historik a bývalý podpredseda SNS Anton Hrnko, chátral. Teraz už má kaštieľ nový krov a streche nehrozí prepadnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Hrnko, ktorý je povolaním historik, sa s projektom opravy kaštieľa uchádzal o dotáciu z jedného z podprogramov programu Obnovme si svoj dom. Na rekonštrukciu žiadal 950-tisíc eur. Odborná komisia, ktorá žiadosti hodnotila, odporučila ministerstvu poskytnúť mu 900-tisíc. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová mu však dotáciu neudelila.

Denník SME už minulý týždeň informoval, že väčšina projektov v jednom z podprogramov, ktoré komisia hodnotila ako najlepšie a odporúčala im udeliť dotáciu, peniaze nedostane. Naopak, ministerstvo rozhodlo udeliť dotáciu viacerým projektom s najslabším výsledkom. Členovia odbornej komisie na protest odstúpili.

Keď Hrnko žiadal ministerstvo o vysvetlenie, prečo dotáciu nedostane, prišiel mu list, v ktorom sa ministerstvo odvoláva na to, že projekty hodnotila odborná komisia. Ministerstvo však názor odborníkov, ktorých si zaplatilo, vypočulo len v jednom prípade. A nebol to ten Hrnkov.

SkryťVypnúť reklamu

Víťazom konsolidácie je prezident Pellegrini. S takými peniazmi ešte prezidentský úrad nepracoval

Z návrhu štátneho rozpočtu od ministra financií Ladislava Kamenického vyplýva, že kancelária prezidenta sa stala jedným z víťazov konsolidácie, ktorou chce vláda znížiť deficit verejných financií.

Úrad prezidenta bude mať v roku 2025 taký vysoký rozpočet, aký ešte doteraz nemal. Prvýkrát budú prezident a jeho podriadení hospodáriť so sedemcifernou sumou, minister financií im v rozpočte navrhuje 11,7 milióna eur.

Ide o 57 percent viac, než suma, aká vyplývala z rozpočtu kancelárie na rok 2024 pripraveného ešte v ére Zuzany Čaputovej. Tá patrila k politikom, ktorých strany súčasnej koaličnej vlády Smeru, Hlasu a SNS kritizovali zo všetkých najviac. Pellegrini bol v apríli zvolený za prezidenta s ich podporou.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo bude mať prezidentská kancelária o 4,7 milióna eur viac než doteraz. K navýšeniu rozpočtu pre prezidenta a jeho úrad dochádza v situácii, keď vláda v parlamente schválila najvyššie zvyšovanie daní za posledné roky.

V krátkosti z domova:

  • Fico piekol chlieb: Premiér Robert Fico sa v čase, keď z pozície premiéra prijíma nepopulárne opatrenia na konsolidáciu verejných financií, vybral do Prvej bratislavskej pekárne. Spolu s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom v pekárni podpísali memorandum so zástupcami obchodníkov a pekárov.
  • Na Pavlaninovú podali disciplinárku: Po „dôslednej analýze zverejnených indícií“ si to žilinský krajský prokurátor Tomáš Balogh rozmyslel s postojom k podriadenej prokurátorke Lucii Pavlaninovej. Týždeň po zverejnení jej prepojení so sektou Tvorivá spoločnosť sa rozhodol podať na Pavlaninovú disciplinárny návrh.
  • Roky bývajú v neskolaudovanom dome: V novostavbe bytového domu Villa Penat žijú už šiesty rok klienti developerskej firmy, hoci stále nie je skolaudovaný. Spory okolo zamrznutej kolaudácie sa najviac vyostrili, keď rodinu Guldanovcov šéfka firmy Penat Natália Trajterová protiprávne odpájala od vody, plynu a elektriny. Súd teraz rozhodol, že nespáchala trestný čin.

Zelenskyj ukázal víťazný plán. O utajených prílohách zatiaľ mlčí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predstavil v ukrajinskom parlamente päťbodový víťazný plán, ktorý má pomôcť ukončiť ruskú inváziu na Ukrajine. Štyri z piatich bodov by sa mali zhmotniť ešte počas prebiehajúcej vojny, zatiaľ čo posledný – o povojnovom usporiadaní a bezpečnostných garanciách – by mali zaviesť po skončení ruskej invázie.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak by bol tento plán podporený, môžeme ukončiť vojnu nie neskôr ako budúci rok,“ povedal Zelenskyj za prítomnosti veliteľa ukrajinskej armády Oleksandra Syrského či šéfa rozviedky Kyryla Budanova.

Plán predstavil pár dní po tom, čo skončil svoje turné po európskych metropolách. Najdôležitejšie stretnutie – s americkým prezidentom Joeom Bidenom – sa však pre hurikán na Floride neuskutočnilo. Napriek tomu Zelenskyj tento plán minulý mesiac predstavil aj Američanom.

Súčasťou plánu nie sú tri utajené prílohy. V prílohách sú napríklad matematické výpočty toho, koľko zbraní a munície by Ukrajina potrebovala a dáta o nerastnom bohatstve či sankciách. Zelenskyj tvrdí, že plán má dotlačiť Rusko k rokovaniam o mieri a zatlačiť aj na „koalíciu zločincov“, kam zaradil spojencov Moskvy, ako napríklad Severnú Kóreu, Irán či Čínu.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Väčšia pomoc pred zimou: Európska únia by mala s blížiacou sa zimou zvýšiť pomoc Ukrajine, ktorá má zničenú viac ako polovicu energetickej infraštruktúry. Napísal to predseda Európskej rady Charles Michel v tradičnom liste prezidentom a premiérom krajín bloku pred začiatkom summitu EÚ. Zúčastní sa ho aj prezident Zelenskyj, ktorý lídrom EÚ predstaví svoj „plán víťazstva“.
  • Výroba delostreleckej munície: Plánované zvýšenie výrobnej kapacity delostreleckej munície v krajinách NATO pokračuje. Podľa centrály NATO v Bruseli je 32 krajín na najlepšej ceste vyrobiť tento rok dva milióny nábojov kalibru 155 mm. Výroba je aj napriek tomu stále nízka a munícia príliš drahá. Podľa západných spravodajských služieb dokáže Rusko vyrobiť ročne približne tri milióny nábojov.
  • Do armády lákajú modelkami: O kapotu Humvee sa lakťami opiera modelka v roztrhaných šortkách a červených lodičkách. Reklamná kampaň ukrajinskej 3. útočnej brigády dúfa, že takto priláka nových regrútov. Záujemcov je čoraz väčší nedostatok, keďže vojna s Ruskom sa blíži k tretiemu roku.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Lietadlá namiesto IC vlakov? Linka Bratislava-Košice už pohorela, ceny by boli výrazne vyššie

Keď na konci roku 2018 oznámili České aerolínie, že končia s letmi z Bratislavy do Košíc pre nerentabilitu a slabý dopyt, nepresvedčili ich ani zvýšené dotácie od štátu. Na tejto trase ročne prepravili približne 12-tisíc cestujúcich. ČSA odôvodnili stopnutie linky aj tým, že nasadzovať na ňu prúdové lietadlá s väčšou kapacitou nedávalo ekonomický zmysel.

Prešlo šesť rokov a ministerstvo dopravy plánuje túto linku medzi hlavným mestom a metropolou východného Slovenska oživiť. Rezort pod vedením Jozefa Ráža pripravuje podmienky na vyhlásenie verejnej súťaže na leteckého dopravcu z Bratislavy do Košíc. Optimisticky plánuje, že linka by mohla fungovať už na jar budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

Bude zrejme dotovaná, pretože rezort dopravy čakal na vyjadrenie Európskej únie o štátnej pomoci, ktorá ju nedávno schválila. Ráž tvrdí, že dlhodobo vníma záujem verejnosti o znovuzavedenie tohto pravidelného leteckého spojenia. „Verím, že si táto linka opäť nájde svojich pravidelných cestujúcich,“ povedal.

Z akých prieskumov rezort dopravy vychádza pri mapovaní záujmu o túto linku, sme sa však nedozvedeli. Aj ďalšie otázky o podrobnostiach spojenia ostali zo strany rezortu nezodpovedané s tým, že je predčasné o nich hovoriť. Okolo linky sa však vynárajú aj iné nezodpovedané otázky.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Zo Stupavy do sveta: Plány na novú hlavnú železničnú stanicu v Stupave, ktoré minister dopravy Jozef Ráž predstavil v júli tohto roka, boli pochopené tak, že sa tam presťahuje terajšia Hlavná stanica v Bratislave. Minister to poprel, no zároveň potvrdil, že na poli pri tomto mestečku na Záhorí má vzniknúť nová železničná stanica.
  • Slovenská sporiteľňa vstupuje do Crowdberry: Spoločnosť Crowdberry pred takmer desiatimi rokmi priniesla novú formu financovania firiem, takzvaný crowdinvesting. Teraz vstupuje do novej fázy svojej existencie, keďže menšinový podiel v nej kúpila Slovenská sporiteľňa. Ide o niekoľkomiliónový obchod, ktorým Crowdberry získa kapitál na ďalší rozvoj.
  • Rušenie IC vlakov: Zrušenie IC vlakov medzi Bratislavou a Košicami je spojené so zavedením tzv. hodinového taktu expresov. Ministerstvo dopravy poukazuje na to, že expresy na rozdiel od IC vlakov zastavujú aj v iných staniciach, takže táto zmena má byť výhodná pre väčšiu skupinu cestujúcich.

Levice potopili španielsku loď, zostal po nej iba vrak. Zaragozu prekonali vo všetkých smeroch

Bolo to víťazstvo, aké si slovenský klubový basketbal dlhé roky nepamätá. Rozohrávač Patriotov Levice a kľúčový muž tímu Ty Nichols zdvihol ruky pred domácimi fanúšikmi. Oslavoval veľký triumf, diváci nadšene tlieskali. „Toto sme tu ešte nemali,“ skandovali.

SkryťVypnúť reklamu

Patrioti Levice zdolali v zápase Európskeho pohára FIBA Casademont Zaragoza 96:80 a sú na čele tabuľky B-skupiny. Agresívna obrana, presná ruka pri streľbe či energia z tribún. Faktory, ktoré sa podpísali pod historické víťazstvo Levíc.

„Levice prekonali Zaragozu vo všetkých smeroch,“ napísal španielsky web El Periódico de Aragón. „Na Slovensku zostal iba vrak potopenej lode,” opísal výkon Zaragozy španielsky portál Cadena SER. „Aragónsky tím ukázal svoju najhoršiu tvár,“ dodal El Espanol de Aragón.

V európskom klubovom basketbale je Slovensko malá ryba vo veľkom rybníku. Naopak, španielska Liga Endesa je všeobecne považovaná za najkvalitnejšiu európsku ligovú súťaž.


Populizmus, ignorácia odborníkov a slabý boj s dezinformáciami. Ako sme (ne)zvládli pandémiu

V decembri 2019 prepuklo v čínskom meste Wu-chan ochorenie covid-19. Nákaza spôsobená novým koronavírusom sa rýchlo rozšírila aj do ostatných oblastí Číny a z nich aj do celého sveta. Už vo februári 2020 lekári zaznamenali výrazný nárast počtu covidových prípadov na severe Talianska. V tom istom čase začali hlásiť prípady infikovaných ľudí aj mnohé ďalšie členské štáty EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Šiesteho marca 2020 potvrdili odborníci prvý prípad aj na Slovensku. Infikovaný bol 52-ročný muž z Bratislavského kraja. Nasledujúce mesiace sprevádzali rôzne opatrenia: od nosenia rúšok v interiéroch a exteriéroch, cez povinné lockdowny až po plošné antigénové testovanie, ktoré zostalo slovenským unikátom.

V Európe pribúdali denne desaťtisíce infikovaných a tisíce obetí. Celkovo prišlo počas pandémie o život viac ako šesť miliónov ľudí. Situáciu sprevádzal chaos, zmätočné rozhodnutia politikov a situácia naplno odhalila silu konšpiračných teórií, ktoré šírili aj niektorí lekári.

Necelých päť rokov po vypuknutí jednej z najväčších kríz, do ktorej sa dostalo ľudstvo po druhej svetovej vojne, sme sa rozhodli nájsť odpovede na niektoré otázky. Zaujímalo nás, v čom vírus SARS-CoV-2 odborníkov prekvapil? Ktoré opatrenia dnes považujú za zbytočné, a ktoré naopak za prospešné? Koľko životov zachránilo očkovanie? Ako sa cítia dnes pri vyhláseniach, že pandémia na Slovensku nebola?

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o zdraví:

  • Rakovina prsníka: Je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien. Každých devätnásť sekúnd diagnostikujú lekári na celom svete rakovinu prsníka, uvádza portál Nie rakovine. Onkologička Miroslava Malejčíková hovorí, že pacientky majú pocit, ako keby boli niečím poznačené, veľakrát sa vyhýbajú spoločnosti.
  • Chrípku mnohí podceňujú: Hoci ľudia chrípku často podceňujú, Svetová zdravotnícka organizácia WHO upozorňuje, že ochorenie si každý rok na celom svete vyžiada tri až päť miliónov hospitalizácií. Navyše desiatky tisíc infekciu chrípkovým vírusom neprežijú. SME odpovedá na základné otázky o víruse.
  • Problém s častým čkaním: Ak sa čkanie objaví iba občas a netrvá dlho, je neškodné. Pozornosť si zaslúži najmä vtedy, keď počas krátkeho času nezmizne. Čkanie môže mať aj chronickú podobu a objavovať sa opakovane a dlhodobo. V takom prípade treba navštíviť lekára.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Aj biele kuracie mäso môže byť na tanieri pestré. Vyskúšajte voňavé koriandrovo-cesnakové kurča.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Premiér Robert Fico sa zúčastní na summite Európskej rady v Bruseli
  • Rokovanie ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli
  • Obhajca guvernéra NBS Petra Kažimíra sa vyjadrí k doterajšiemu priebehu súdneho pojednávania
  • Predstavenie trojice finalistov Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2024

Dnes v histórii

17. októbra 1958 prijalo Národné zhromaždenie zákon o trvalom usídlení kočujúcich osôb. V praxi zákon umožňoval donútenie občanov rómskej národnosti, aby sa presťahovali do vopred určenej obce, pretrhli svoje rodinné väzby a začlenili sa do pracovných kolektívov, od ktorých sa očakávalo, že svojim „výchovným pôsobením“ prispôsobia nového člena normám okolia.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 504
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 622
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 267
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 688
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 684
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 889
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 834
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 336
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Carlos Sainz

Španiel údajne Brita v spätných zrkadlách vôbec nevidel.


Reuters
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu