BRATISLAVA. Možnosť kedykoľvek v noci si ísť do lekárne po liek je už v Bratislave minulosťou. Univerzitná lekáreň pri ružinovskej poliklinike, ktorá mala otvorené do rána, už vyše dvoch mesiacov funguje len do devätnástej hodiny.
Farmaceutická fakulta UK v Bratislave, ktorá je jej zriaďovateľkou, požiadala bratislavskú župu o skrátenie otváracích hodín, lebo nedokázala zaplatiť 24-hodinovú prevádzku lekárne.
Vybrané pohotovostné lekárne v hlavnom meste sú teda otvorené najdlhšie do dvadsiatej druhej hodiny. Rozpis lekární do pohotovostných služieb robí bratislavská župa.
Bratislava bola do leta jediným mestom na Slovensku, ktoré malo nonstop lekárenskú pohotovosť.
V článku sa dočítate
- prečo už v Bratislave nie je v noci otvorená žiadna lekáreň
- prečo Univerzitná lekáreň skrátila svoje otváracie hodiny
- kde sa v noci v Bratislave dajú vybrať lieky
Nie sú peniaze na nonstop
Univerzitná lekáreň dokázala podľa šéfa Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa dlhé obdobie ekonomicky utiahnuť 24-hodinovú prevádzku vďaka tomu, že Bratislava a jej okolie je veľký región, kde žije veľa ľudí.
"Ale v poslednom čase to už bola stratová činnosť," vysvetľuje Sukeľ. Ekonomicky vyčerpávali lekáreň najmä víkendové a nočné príplatky pre lekárnikov, ktorí v nej pracujú.
"Skrátenie prevádzkového času v univerzitnej lekárni sme dlho odkladali ako krajné riešenie. Detailné analýzy nám však ukázali ekonomickú neudržateľnosť," vraví aj jej prednostka Mariana Levrinc. "
"Predstavitelia lekárnickej komory požiadali o zrušenie 24-hodinovej lekárenskej pohotovosti," pokračuje Lucia Forman, hovorkyňa bratislavskej župy. Župa bola preto podľa nej nútená od júla tohto roka upraviť rozpisy lekárenskej pohotovosti.

"Iné riešenie momentálne neprichádza do úvahy," podotýka Levrincová. Potvrdila to aj prodekanka farmaceutickej fakulty Miroslava Snopková.
"V prípade zmeny podmienok zmenu prevádzkového času nevylučujeme," hovorí Levrinc.
V noci bola lekáreň málo využívaná, respektíve prioritne do nej nechodili pacienti z pohotovosti, aby si vybrali lieky, ktoré im v nej predpísali.
"Podľa dostupných údajov z bratislavského regiónu je 92 percent lekárskych predpisov počas 24-hodinového prevádzkového času realizovaných do dvadsiatej druhej hodiny," píše lekárnická komora.
"Ak vychádzame z údajov z bratislavského regiónu za rok 2023, v čase od desiatej večer do polnoci bolo vydaných v priemere 6,5 lekárskeho predpisu za hodinu a v čase od polnoci do siedmej ráno 1,5 lekárskeho predpisu za hodinu, pričom väčšiu časť nevystavil lekár na pohotovosti," vysvetľuje Snopková.
"Najväčšiu záťaž na pohotovostné lekárne počas štátnych sviatkov a voľných dní predstavovali ľudia, ktorí si prišli kúpiť voľnopredajné a veterinárne lieky a tehotenské testy," hovorí Forman. Ide podľa neho o lieky, ktorých kúpa by zvládla odklad do rána.

Lieky na pohotovosti
Denne aktualizovaný zoznam pohotovostných lekární aj s otváracími hodinami sa nachádza napríklad na webe e-VÚC.
Lekárne sú otvorené najdlhšie do deviatej večer, len lekáreň v Národnom ústave detských chorôb na bratislavských Kramároch je otvorená podľa jeho hovorkyne Dany Kamenickej "každý deň do 22. hodiny vrátane víkendov a sviatkov".
Lekáreň je otvorená aj pre dospelých pacientov.
"Keby niekto po dvadsiatej druhej hodine potreboval život zachraňujúci liek, treba ísť na urgent. Ten je zásobený liekmi," odpovedá Sukeľ na otázku, kde môžu ľudia zohnať lieky po desiatej večer, ak ich nutne potrebujú. Také prípady sa však v Bratislave a v jej okolí počítajú v jednotkách prípadov a cez Vianoce v desiatkach.

Beata
Balogová
