Tlačové vyhlásenie prezidenta Petra Pellegriniho a ministra zdravotníctva Kamila Šaška ku konsolidačnému balíčku. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini podpísal konsolidačný balík z dielne ministra financií Ladislava Kamenického.
Svoje rozhodnutie, prečo sa tak rozhodol urobiť, vysvetľoval po stretnutí s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom.
Šaško podľa slov prezidenta vyrokoval dodatočný balík viac ako 100 miliónov eur, ktoré majú slúžiť na výraznejšie zvýšenie miezd zdravotníkov. Práve opatrenie v podobe pomalšieho zvyšovania platov bolo zo strany zdravotníkov najviac kritizovanou súčasťou balíka.
Podľa najnovšieho návrhu ministra zdravotníctva by mali platy lekárov vzrásť o 6,4 percenta, kým pôvodný návrh hovoril o raste iba o tri percentá. Lekárski odborári však opakujú, že trvajú na tom, aby rast platov bol podľa podmienok dohodnutých v memorande podpísanom s vládou v roku 2022, teda o 9,5 percenta.
Sestrám a záchranárom by podľa Šaškovho návrhu mali platy rásť tak ako pred konsolidáciou, teda u nich k zmene nedôjde.
Prezident po stretnutí s ministrom vyhlásil, že Šaškovou ponukou bola splnená jeho podmienka na kompromisné riešenie pre zdravotníkov, a preto konsolidačný balíček podpíše.
"Osobne neverím, že by rozdiel medzi odborármi požadovanou a vládou ponúkanou sumou v raste platov lekárov mohol byť dôvodom na to, aby lekári ďalej prípadnými nátlakovými akciami znepokojovali slovenských pacientov a brali si ich ďalej za svojich rukojemníkov," zdôraznil prezident.
Odborári zbierajú výpovede
Zdravotníci naprieč celým sektorom dlhodobo odmietajú konsolidačné opatrenia v oblasti zdravotníctva a vyzvali prezidenta, aby ich v súčasnom znení nepodpísal.
Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský si myslí, že existujú iné možnosti v sektore, kde sa dá ušetriť inak ako zasahovaním do miezd zdravotníkov. Spolu s predsedníčkou Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monikou Kaveckou tvrdia, že ak nedôjde k zmenám, hrozí zo strany lekárov i sestier podanie výpovedí z nadčasov.
Lekárski odborári mali už koncu septembra vyzbieraných takmer tritisíc výpovedí, výpovede zbierali aj zdravotné sestry.

Podľa viceprezidenta Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Michala Weincillera by konsolidačné opatrenia mali priamy dopad aj na záchrannú zdravotnú službu a vrátili by ju o 15 rokov späť. Pred znížením dostupnosti zdravotnej starostlivosti varovala prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová.
Predseda Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko zasa poukázal na škodlivosť zavedenia transakčnej dane, ktorá podľa neho zvýši náklady nemocníc združených v asociácii o viac ako 12 miliónov eur. Pripomenul tiež, že kvôli zvýšeniu DPH budú musieť na mzdy zdravotníkov vynaložiť výrazne viac.
Rokovania ministra zo zdravotníkmi
Prezident Pellegrini už skôr deklaroval, že prípadný podpis balíčka bude závisieť od rokovaní vlády so zdravotníkmi.
Nový minister zdravotníctva Kamil Šaško rokoval so zástupcami zdravotníkov aj ministrom financií Ladislavom Kamenickým od začiatku týždňa.
Zástupcovia zdravotníkov však ešte po štvrtkových rokovaniach vraveli, že k žiadnej dohode nedošlo. Podľa Kaveckej minister nepredstavil žiadne konkrétne návrhy riešenia situácie.
"Vyjadril sa vo všeobecnej rovine, v rovine možno kompromisu, ale nič konkrétne," uviedla.
Lekárski odborári sú nespokojní
Po Pellegriniho ohlásenom podpise konsolidačného balíčka Lekárske odborové združenie uviedlo, že prezidentovo rozhodnutie otvára zbytočný konflikt, ktorému sa odborári snažili vyhnúť.
Ako sa ďalej uvádza v ich stanovisku, zodpovednosť za zdravotníctvo má minister a vláda. „Boli by sme radi, aby vláda, ministri a prezident prichádzali s takými opatreniami, aby sa ozývali s nespokojnosťou finančné skupiny a nie nespokojní zdravotníci," odkázali zástupcovia lekárov.
Tí podľa vlastných slov dlhodobo žiadajú od vlády, aby riešila kolabujúce slovenské zdravotníctvo. Je podľa nich smutné, že vlády konajú len pod tlakom lekárskych výpovedí.
„Vyjadrujeme ľútosť nad rozhodnutím politikov rozdeliť zdravotníkov a porušiť dohodu medzi lekármi a vládou, ktoré podpísalo Lekárske odborové združenie a vláda v roku 2022. Táto dohoda konečne začala zlepšovať zlú personálnu situáciu v nemocniciach," myslia si odborári.
Kompromis urobili odborári podľa nich v roku 2022. Teraz len opakovane žiadali o dodržanie memoranda, za ktoré v roku 2022 hlasovalo 138 zo 139 prítomných poslancov Národnej rady.
Asociácia súkromných lekárov vníma pozitívne, že sa ministrovi zdravotníctva podarilo vyrokovať pre sektor peniaze navyše, upozornila však , že financií bude treba viac.
"Pozitívne prijímame informáciu, že minister zdravotníctva priniesol do zdravotníctva peniaze navyše. Nesmieme ale zabudnúť, že na ambulancie, ADOS a laboratóriá tvrdo dopadne konsolidačný balíček a transakčná daň. Potrebujeme zdroje, aby sme mohli riadne zaplatiť naše sestry, laborantov a ostatných zdravotníckych pracovníkov a boli ako zamestnávatelia konkurencieschopní," napísala asociácia na sociálnej sieti.
Pellegrini podpíše aj transakčnú daň
Pellegrini tiež oznámil, že sa rozhodol podpísať aj zákon o novej transakčnej dani, ktorú považuje za nevyhnutnú súčasť konsolidačných opatrení.
Prezident však zároveň vyzval vládu, aby do apríla budúceho roka, kedy sa začne platiť, zvážila úpravu prípadných nezamýšľaných negatívnych dôsledkov tejto dane.
"Rešpektujem zodpovednosť vlády za toto opatrenie, no napriek tomu ju v tejto oblasti chcem vyzvať na ďalšie kroky. Transakčná daň je v európskych štátoch viac unikátom ako bežným opatrením. Preto veľmi ocením, ak sa vláda podrobne oboznámi so všetkými dôsledkami tejto dane," vyhlásil Pellegrini.

Otázkou je podľa neho napríklad to, či transakčnú daň majú platiť aj charitatívne mimovládne organizácie, či je správne, aby ju platili všetky obchodné spoločnosti pri posielaní mzdy zamestnancom, prípadne keď presúvajú cez svoj účet prostriedky niekoho iného pri nútenom výkone rozhodnutí.
"Preto verím, že vláda prostredníctvom novely, ktorú už pripravuje, urobí všetko pre to, aby do 1. apríla odstránila nezamýšľané dôsledky zavedenia tejto novej dane na celú našu spoločnosť, čo mohlo byť spôsobené aj jej prijímaním v skrátenom legislatívnom konaní bez náležitých analýz celkových dopadov na všetky časti slovenskej ekonomiky a slovenského hospodárstva," doplnil Pellegrini.
Poslanci Národnej rady schválili zákon o dani z finančných transakcií začiatkom októbra. Sadzba dane bude 0,4 percenta zo sumy finančnej transakcie, pri maximálnom limite 40 eur. Zdanenie výberov v hotovosti bude dvojnásobné, na úrovni 0,8 percenta.

Beata
Balogová
