Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok po programovej konferencii strany. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Koaličná strana Hlas chce na budúci rok predstaviť návrh zmeny volebného systému. Uviedol to jej líder a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po sobotňajšej programovej konferencii strany v Liptovskom Mikuláši.
Hoci v pozvánke médiám predsedovo vystúpenie na konferencii nazvali heslom "Nový líder - nový plán strany Hlas pre lepšie Slovensko", strana s veľkými novinkami neprišla.
Aj o oznámenej zmene, že chce Hlas priniesť návrh na zmenu volebného systému, hovoril už v roku 2022 aj súčasný prezident a Šutajov Eštokov predchodca Peter Pellegrini.
Šutaj Eštok sa stal predsedom Hlasu pred piatimi mesiacmi.
"O osude Slovenska nemôže predsa rozhodovať len Bratislava," vyhlásil Šutaj Eštok v sobotu. "Hlas na budúci rok predstaví nový a oveľa spravodlivejší volebný systém. Predstavíme ho bez ohľadu na to, akých politických reakcií sa dočkáme, pretože to urobíme kvôli ľuďom," povedal.
Detaily návrhu nie sú známe, čo Šutaj Eštok okomentoval poznámkou, že technikálie nateraz nie sú podstatné. "Dôležitý je princíp, ktorý znie, aby každý jeden slovenský región mal priamo zastúpeného svojho poslanca v Národnej rade SR," uzavrel.
Na presadenie zmeny volebného systému je pritom potrebná ústavná väčšina 90 hlasov poslancov. Bývalá vláda OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí totiž do Ústavy zakotvila v parlamentných voľbách jeden volebný obvod a zároveň pomerný systém zastúpenia.
Koalícia Smeru, Hlasu a SNS má dnes v parlamente 79 poslancov, no SNS už predtým oznámila, že by nesúhlasila so zmenou volebného systému ani počtu obvodov.
Z opozičných strán zmenu volebného systému presadzuje dlhodobo opozičné KDH.
Eštok: Riešenie predsedu parlamentu očakávam do konca roka
Programová konferencia Hlasu sa konala krátko po tom, čo sa strana opakovane dostávala do otvorených sporov s koaličným partnerom SNS a v čase pokračujúceho postupného poklesu popularity Hlasu. Tá sa pohybuje od 12 percent (model NMS Market Research v októbri) po 15 percent (prieskum AKO v septembri).
Šutaj Eštok zopakoval, že do konca roka očakáva vyriešenie otázky obsadenia postu predsedu parlamentu.
Už pol roka si pritom Hlas pod jeho vedením nevie v koalícii vymôcť dodržanie záväzku z koaličnej zmluvy, že post predsedu patrí Hlasu. Po prezidentských voľbách si post začal nárokovať Andrej Danko.
"Táto otázka úplne zbytočne traumatizuje verejnosť a ukazuje nás ako spolok, ktorý sa háda kvôli stoličkám a nedokáže sa dohodnúť," prehovoril sa predseda Hlasu k spolustraníkom.
V spolupráci troch najvyšších ústavných činiteľov - prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu - totiž podľa predsedu Hlasu teraz chýba jeden "z trojice prútov kráľa Svätopluka".
Nájomné bývanie pre policajtov či učiteľov
V čase hroziacich veľkých odchodov policajtov zo zboru, pre ktoré Šutaj Eštok čelí kritike, chce riešiť ich nedostatok aj prestavaním chátrajúcich budov vo vlastníctve štátu na nájomné bývanie pre ľudí pracujúcich pre štát - hasičov či učiteľov.
Využiť by na to podľa neho dali napríklad opustené internáty.
Ministri Hlasu na konferencii prezentovali odpočet opatrení prijatých v rezortoch počas ročného pôsobenia vo vláde a predstavil hlavné tézy budúcej stratégie.
Minister práce Erik Tomáš verí, že na októbrovej schôdzi schváli parlament jeho zákon o minimálnej mzde, ktorého prijatie pôvodne blokoval predseda SNS Andrej Danko.

"Pevne verím, že novela zákona o minimálnej mzde, ktorá už získala 108 hlasov v prvom kole, bude schválená na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu. To by umožnilo postupné zvyšovanie minimálnej mzdy na Slovensku k hranici 1000 eur," uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny.
Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny avizuje sociálne opatrenia - vrátane príspevkov na bývanie pre ohrozené skupiny, rodinnej karty, zvýšenia životného minima a reformy financovania sociálnych služieb.

Beata
Balogová
