Zrušenie Odboru ochrany pamiatkového fondu a prepúšťania odborných zamestnancov Pamiatkového úradu. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Na pamiatkovom úrade (PÚ) zostanú len dvaja ľudia, ktorí budú môcť vyhlasovať národné kultúrne pamiatky. Rozhodlo tak vedenie úradu, ktoré dostalo od ministerstva kultúry požiadavku na desaťpercentnú konsolidáciu mzdových výdavkov.
O prácu tak príde podľa aktivistov z Kultúrneho štrajku asi 33 zamestnancov.
Do konca októbra preto zanikne odbor ochrany pamiatkového fondu napriek tomu, že ho riaditeľ PÚ Pavol Ižvolt ešte pred dvoma rokmi označil za kľúčový.
Odbor s 12 zamestnancami vydával ročne cez sto odborných dokumentácií a pred búraním sa snažil zachrániť napríklad aj bratislavský Istropolis.
Ižvolt jeho význam vyzdvihol ešte začiatkom roka 2022 na verejnom vypočutí na obsadenie miesta.
Hovoril aj o kriticky nízkom množstve zamestnancov. Na odbore v tom čase pracovalo päť ľudí, ktorí riešili všetky typy pamiatok na celom území Slovenska. „Je to veľmi málo, je to odbor, ktorý by mal mať oveľa väčšiu úlohu v rámci PÚ,” povedal vtedy.
V článku sa dočítate:
- Akej časti pamiatok hrozí, že stratia ochranu.
- Prečo je úrad poddimenzovaný od roku 2002.
- Koľko úrad ročne ušetrí na vyhodených zamestnancoch.
Teraz dostane výpoveď sedem z nich, tri pracovníčky odídu na materskú a dvoch zamestnancov presunú na iné oddelenia. Agendu za nich čiastočne preberú kolegovia z krajských pamiatkových úradov (KPÚ), kde sa bude tiež prepúšťať. Ižvolt sa aj o stavoch v KPÚ vyjadril, že sú dlhodobo poddimenzované.
Aktivisti upozornili, že prepúšťanie je krokom k zániku úradu. Ministerstvo kultúry ho vraj plánuje reorganizovať.