SME

Kauza Cervanová: Ako súd rozhoduje o obnove konania

Prípad, ktorý pozná celé Československo, má štyridsaťosem rokov.

Odsúdený František Čerman na súde.Odsúdený František Čerman na súde. (Zdroj: TASR)
Načítavam... Kauza Cervanová: Ako súd rozhoduje o obnove konania
Článok je nahovorený syntetickým hlasom.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Do hlavnej súdnej siene bratislavského Justičného paláca vchádzajú štyria prešedivení seniori - František Čerman, Milan Andrášik, Stanislav Dúbravický a Pavel Bedač.

V minulosti boli spolu s ďalšími troma právoplatne odsúdení za to, že v roku 1976 ako mladíci zavraždili medičku Ľudmilu Cervanovú. Trest si dávno odpykali, stále však tvrdia, že sú nevinní, a teraz žiadajú o obnovu súdneho konania.

Kauzu Cervanová, ktorá má už štyridsaťosem rokov, pozná celé bývalé Československo. Bola inšpiráciou na vydanie viacerých kníh, nakrútili podľa nej dva filmy (Kauza Cervanová, Bolero).

SkryťVypnúť reklamu

Časť verejnosti je presvedčená, že boli odsúdení skutoční vrahovia. Druhá časť si myslí, že proces bol postavený na vykonštruovaných dôkazoch, a zvyšok sa nevie rozhodnúť.

Ako rozhodovali súdy

O vine či nevine skupiny Nitranov rozhodovalo už sedem súdnych senátov. Ešte v roku 1982 Krajský súd v Bratislave uznal vinu a vymeral im tresty od štyroch do 24 rokov. O rok neskôr Najvyšší súd verdikt potvrdil a stal sa právoplatným.

Po zmene režimu, v roku 1990, vtedajší federálny Najvyšší súd rozhodnutie zrušil pre viacero pochybení. Na Krajskom súde v Bratislave však kauza na dlhší čas zamrzla. Až v roku 2004 vyniesol senát Soni Smolovej nový verdikt, ktorým opäť rozhodol o vine.

Najvyšší súd sa v roku 2006 opäť stotožnil a uložil nové tresty od troch do pätnástich rokov. Rozhodoval senát vedený Štefanom Michálikom.

SkryťVypnúť reklamu

Pokus opätovne prípad zvrátiť už odsúdeným nevyšiel. Dovolací senát Najvyššieho súd ich návrh zamietol v roku 2009. Kauza sa tým skončila a po odpykaní trestov sa Nitrania postupne dostali na slobodu.

Návrh na obnovu konania začal krajský súd teraz riešiť dvadsať rokov od vynesenia predchádzajúceho verdiktu. Odsúdenci ho postavili na dokumentoch z archívu bezpečnostných zložiek v českých Kaniciach. Našli sa až v roku 2018 a počas predchádzajúcich konaní tak súdom neboli známe.

Nová generácia

Obhajoba tvrdí, že spisy potvrdzujú ich verziu, ako polícia viedla nezákonné vyšetrovanie, krivila dôkazy a manipulovala svedkov.

Práve na základe tých istých listín však novinár Martin Hanus v roku 2018 vydal knihu, z ktorej vyplýva, že Nitrania sú vinní. V minulosti, ešte ako redaktor časopisu Týždeň, sa ich Hanus zastával, po preštudovaní spisov z archívu zmenil názor.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh na obnovu konania teraz posudzuje bratislavský krajský súd v tej istej súdnej sieni, v ktorej pred dvadsiatimi rokmi vyniesol predchádzajúci verdikt. Senát je však nový, vedie ho sudca Peter Šamko. Známy je tým, že sa verejne vyjadruje k aktuálnym kauzám, je aj členom Súdnej rady.

Vychádza nám to na 330 listín na jeden pojednávací deň.

Peter Šamko, predseda senátu

Keď krajský súd v minulosti riešil prípad Cervanová, pôsobil na ňom Šamkov otec.

Keď v roku 2004 padol spomínaný verdikt, iný senát vedený Petrom Šamkom starším odsúdil pre spreneveru bývalého námestníka Lexovej SIS Jaroslava Svěchotu. Bolo to prvé a zrejme aj posledné odsúdenie vysokého funkcionára tajnej služby z Lexovej éry.

Dozorujúcim prokurátorom v kauze Cervanová bol pôvodne Robert Vlachovský. Dnes prokuratúru zastupuje Juraj Chylo, ktorý tiež patrí k mladšej generácii.

SkryťVypnúť reklamu

V nedávnej minulosti sa zviditeľnil najmä konaním v prípadoch spájaných z tzv. vojnou policajtov.

Tisíc strán listín

Pôvodná zostava sa tak objaví iba napravo od predsedu senátu, kde sú miesta pre obžalovaných a obhajobu. K štvorici pôvodne odsúdených Čermanovi, Andrášikovi, Dúbravickému a Bedačovi patrí ešte Miloš Kocúr, ktorý sa pre chorobu v pondelok ospravedlnil.

Ďalší dvaja - Juraj Lachman a Roman Brázda (bol vylúčený na samostatné konanie - pozn. red.) už nežijú. V roku 2009 zomrela aj dôležitá svedkyňa Viera Zimáková, ktorá v minulosti páchateľov usvedčila. Neskôr svedectvo zmenila s tým, že k nemu bola prinútená. Potom ju odsúdili za krivú výpoveď na 2,5 roka.

Listiny z archívu na súde oboznamuje advokát Allan Böhm, ktorý Nitranov zastupoval aj v minulosti. Spolu ide zhruba o tisíc strán. Dokumenty sa týkajú obdobia rokov 1978 až 1980, teda času zhruba dva roky po vražde, keď sa polícia postupne dostala na stopu partie z Nitry.

SkryťVypnúť reklamu

Verdikt zrejme v novembri

Podstatné časti listín advokát čítal počas celého dňa od deviatej do pol štvrtej. Prítomní mali len jednu obednú prestávku, ktorá trvala hodinu a štvrť. Sudca Šamko musel Böhma hneď na začiatku upozorňovať, aby dôkazy nekomentoval. Na to bude priestor v ďalšej časti procesu.

Z toho, čo na súde odznelo, bolo však zrejmé, na čo chce obhajoba poukázať. V spisoch je totiž zadokumentovaná taktika vyšetrovania, ktoré polícia viedla aj v súčinnosti s komunistickou tajnou službou ŠtB. Svedkov a podozrivých opakovane vyťažovala, nasadzovala na nich odpočúvanie a agentov. Viaceré z dokumentov boli vedené ako tajné.

Maratón čítania dôkazov plánuje sudca ukončiť na pojednávaní začiatkom novembra. "Vychádza nám to na 330 listín na jeden pojednávací deň," sumarizoval.

SkryťVypnúť reklamu

Na programe je ešte púšťanie štvorhodinovej nahrávky výpovede bývalej svedkyne Zimákovej. Záznam sa tiež našiel po rokoch v archíve. Potom by mali nasledovať záverečné návrhy a rozhodnutie.

Ak by súd obnovu konania povolil, znamenalo by to opäť nový proces po takmer päťdesiatich rokoch od vraždy. Ani to však ešte nemožno považovať za krok smerujúci k oslobodeniu odsúdených.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 103
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 771
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 110
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 214
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 095
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 049
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 993
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


26
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


13
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1

Sportnet

Vizualizácia nového štadióna.

V Brezne má vzniknúť športový stánok kategórie UEFA 3.


Alexandros Kyziridis sa raduje z gólu.

V najvyššej slovenskej súťaži odohral 25 zápasov a strelil 15 gólov, čo je v histórii klubu najviac v jednej prvoligovej sezóne.


TASR
Monopost Charlesa Leclerca počas tréningu pred Veľkou cenou Monaka 2024.

Pozrite si štatistiky k Veľkej cene Monaka formuly 1.


Reuters
Klub Tomáša Suslova (na snímke) Hellas Verona ešte bojuje o záchranu.

Reprezentáciu do 21 rokov čaká vrchol roka.


SkryťZatvoriť reklamu