Reakcia Lekárskeho odborového združenia na posledné vyjadrenia ministra zdravotníctva a oznámenie ďalších krokov. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Lekári v slovenských nemocniciach pokračujú v zbieraní hromadných výpovedí a sú pripravení ich do konca mesiaca podať.
Na tlačovej konferencii to oznámil predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský s tým, že aktuálne majú vyzbieraných viac ako 2 200 výpovedí lekárov z 32 slovenských nemocníc.
Výpovede podľa neho avizujú lekári z univerzitných, fakultných, z väčšiny malých nemocníc, aj súkromných nemocníc. Ide o najviac vyťažené oddelenia, ako chirurgia, gynekológia, interné či kardiológia.
"Bez týchto lekárov, ako sa Slovensko už opakovane presvedčilo, nie je možný chod slovenských nemocníc," podotkol Visolajský.
Z ôsmich bodov splnili jeden a pol
Visolajský na tlačovej konferencii poukazoval najmä na porušovanie viacerých bodov z memoranda, ktoré lekárski odborári podpísali ešte v roku 2022 s vtedajšou vládou Eduarda Hegera. Visolajský pripomenul, že memorandum v parlamente podporilo 138 poslancov, vrátane poslancov Smeru a Hlasu, ktorí boli vtedy v opozícii.
Z ôsmich bodov memoranda bol podľa šéfa odborárov splnený "jeden a pol bodu".
"Aj tie dva, ktoré boli predtým splnené, vláda zrušila," kritizoval Visolajský s tým, že trvajú na dodržiavaní memoranda, a preto sú pripravení zatlačiť na vládu výpoveďami.
"Len samotné mzdy problém slovenského zdravotníctva nevyriešia a problém je taký, že treba realizovať osem opatrení, aby sme pomohli nášmu zdravotníctvu. Nemáme nové požiadavky, jedinou je, aby vláda zastavila transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti," dodal.

Vláda má stále čas na rokovania
Šéf lekárskych odborárov spresnil, že ide o výpovede zo služieb, čiže v prípade ich podania by boli lekári v dvojmesačnej výpovednej lehote. Podľa Visolajského chcú dopriať vláde čas na rokovania o opatreniach v slovenskom zdravotníctve.
"Stále však existuje priestor aj na to, aby výpovede neboli podané vôbec," zdôraznil Visolajský. Okrem toho majú lekárski odborári vyzbieraných aj viac ako tritisíc výpovedí z nadčasov.
Visolajský tiež kritizoval piatkové verejné vyhlásenie prezidenta Petra Pellegriniho a ministra zdravotníctva Kamila Šaška. To sa podľa jeho slov rozchádza so zákonom, ktorý Pellegrini podpísal.
"Zákon skresáva platy lekárov, sestier aj záchranárov," tvrdí Visolajský.
Lekárom majú rásť platy pomalšie
Lekárski odborári začali zbierať výpovede pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Po predstavení opatrení, ktoré majú prispieť ku konsolidácii verejných financií, ostro kritizovali, že sa dotkne aj zdravotníctva a platy lekárom porastú pomalšie, ako sa v roku 2022 dohodli v memorande s vtedajšou vládou Eduarda Hegera.
Kým podľa memoranda mali platy lekárov vzrásť budúci rok o 9,5 percenta, po ohlásení konsolidácie mal ich rast dosahovať len tri percentá. Nový minister zdravotníctva Kamil Šaško síce neskôr vyrokoval dodatočných sto miliónov eur na platy lekárov, vďaka ktorým by mohli ich platy rásť o 6,4 percenta, tento návrh však lekárski odborári odmietli.

Beata
Balogová
