SME

Argumenty ministerstva nesedia. Preskúmali sme rozhodnutia súdov v Babišovej kauze

Babiša štát napokon očistil aj bez súdu.

Andrej Babiš.Andrej Babiš. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Rovnako výnimočná, ako bolo prepustenie Dušana Kováčika z výkonu trestu, je aj pomoc ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu spriaznenému politikovi z Česka Andrejovi Babišovi.

Na Slovensku je Babiš prvým človekom, ktorý sa aj bez rozhodnutia súdu domohol potvrdenia, že bol „neprávom vedený“ v zozname agentov komunistickej ŠtB.

Šutaj Eštok odmietol, že by konal po politickej dohode. Strany súčasnej koalície majú s Babišom nadštandardné vzťahy.

Pred voľbami slovenského prezidenta Babiš podporoval v kampani vtedajšieho šéfa Hlasu Petra Pellegriniho. Fica a Pellegriniho podporil aj vlani v kampani pred parlamentnými voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vnútra v pondelok oznámilo, že s Babišom uzavrelo zmier. Uznalo, že bol neoprávnene evidovaný ako agent s krycím menom Bureš. Dokonca rozhodlo, že s ŠtB vedome nikdy nespolupracoval, čo sa nedá nijako dokázať.

Minister vnútra Šutaj Eštok o zmieri s Andrejom Babišom. ZDROJ: TASR

Babiš sa zas zaviazal, že si od štátu nebude uplatňovať žiadne nároky na náhradu škody a stiahne žaloby, ktoré podal na Európskom súde pre ľudské práva.

Argumenty ministerstva

Oficiálne argumenty, prečo o Babišovi ministerstvo nenechalo rozhodnúť súdy, sú tri:

1. Na základe vlastných právnych analýz dospelo k záveru, že existuje príliš vysoké riziko prehry v súdnom konaní.

2. Po jeho prehre by si Babiš mohol uplatňovať vysoké finančné nároky na náhradu škody.

3. Súdy vraj doteraz opakovane rozhodli v prospech Babiša. „Vo všetkých stupňoch súdneho konania, vrátane Najvyššieho súdu, bol žalobca úspešný.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď ministerstvo hovorí o nezávislých externých analýzach, jednu z nich vypracoval právnik Eduard Bárány, bývalý poradca premiéra Fica. Druhú analýzu predložila advokátska kancelária Boom & Smart Slovakia. Ministerstvo jej zaplatilo takmer 12-tisíc eur.

Kancelária svoju analýzu odmietla zverejniť s vysvetlením, že obsahuje vysoko dôverné informácie. Poskytla len zhrnutie, podľa ktorého by ministerstvo v prípade sporu s Babišom bolo v dôkaznej núdzi. Babiš by podľa nej mohol vysúdiť státisíce eur. Ako k tomu advokáti dospeli, nie je známe.

Ústav pamäti národa pritom ministerstvu dodal poklady, ktoré podľa neho preukazujú, že dôkazov proti Babišovi je dosť.

Analýza a politika

Bárányho analýza má osem strán. Tiež v nej tvrdí, že šance ministerstva na úspech v súdnom spore sú malé. Zároveň upozorňuje, že ide o politicky citlivú kauzu.

SkryťVypnúť reklamu

V Česku sa budúci rok chystajú voľby. Dosluhujúca vláda sa usiluje presadiť novelu lustračného zákona, ktorá by Babišovi ako bývalému agentovi znemožňovala zastávať pozíciu premiéra. Kandidát na vládny post by potreboval lustračné osvedčenie, čo je oficiálny dokument, že nebol agentom ŠtB.

Ak by to Babišovi znemožnilo stať sa predsedom vlády, mohol by podľa Bárányho po prípadnej výhre v súdnom spore Slovensko zažalovať. Tiež by mohol žiadať o dorovnanie premiérskeho platu, čo by za štyri roky vychádzalo na 530-tisíc eur.

Sprísnenie lustračného zákona v Česku je však zatiaľ len teoretická možnosť. Babišovo ANO navyše už oznámilo, že ak by aj novelu parlament schválil, po prevzatí moci ju zruší.

Nevyhrával. Zamlčané fakty

Pri treťom bode o doterajšom nepriaznivom priebehu súdnych konaní ministerstvo vychádza opäť z právnych analýz. Zamlčiava však dôležité fakty. Nie je pravda, že Babiš doteraz na súdoch len vyhrával.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME zosumarizoval všetky doterajšie rozhodnutia súdov v spore Babiša proti ÚPN.

Pre údajne neoprávnené evidovanie v zozname agentov ŠtB podal Babiš žalobu v roku 2012. Smerovala proti Ústavu pamäti národa, ktorý archívne zväzky spravuje a zo zákona ich aj zverejňuje.

Súvisiaci článok Nehanební si podali ruky (komentár) Čítajte 

Z Babišovho zväzku sa zachovali len časti. Viaceré dôležité listiny, vrátane písomného záväzku agenta, podľa záznamov ŠtB skartovala 4. decembra 1989.

V kauze padlo spolu desať súdnych rozhodnutí. Podstata veci sa však riešila v prvých štyroch.

Ako rozhodovali súdy

V júni 2014 Okresný súd Bratislava I rozhodol, že Babiš je ako agent vedený neoprávnene. „Z listinných dôkazov sa vedomá spolupráca navrhovateľa ako agenta jednoznačne nedá určiť, lebo z toho jednoznačne nevyplýva,“ tvrdila sudkyňa Zuzana Doricová.

SkryťVypnúť reklamu

Opierala sa aj o svedectvá troch bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí vypovedali v prospech miliardára Babiša. Jednému z nich - Júliusovi Šumanovi súd uveril, že klamal, keď v novembri 1982 podpísal správu o získaní Babiša na tajnú spoluprácu. Správa podpísaná Šumanom bola hlavným dôkazom proti Babišovi, ktorý sa zachoval.

Ďalší bývalý príslušník Andrej Kuľha, ktorý podľa dokumentov agenta Bureša po Šumanovi prevzal, na súde tvrdil, že zväzok bol fiktívny. Jeho kolega František Hakáč súdu oznámil, že má výpadok pamäti. Spomenúť si vedel len na to, že s Babišom nikdy neprišiel do styku.

Verdikt v prospech Babiša potvrdil v júni 2015 v odvolacom konaní krajský súd. ÚPN sa obrátil ešte na Najvyšší súd, ale neuspel ani tam.

Zvrat na Ústavnom súde

Potiaľto by bolo konštatovanie ministerstva o Babišovej úspešnej sérii pravdivé. Zlomový však bol verdikt Ústavného súdu z októbra 2017. ÚPN sa naň obrátil so sťažnosťou pre porušenie svojich základných práv.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavný súd uznal, že porušené boli. Svedkovia z ŠtB nemohli vypovedať bez toho, že by boli zbavení mlčanlivosti. Senát to označil za závažné pochybenie. Ďalšou nezákonnosťou podľa neho bolo, keď Najvyšší súd svedkov zbavil mlčanlivosti až dodatočne.

Zároveň súdom, ktoré konali, Ústavný súd vyčítal, že jasne nevysvetlili, prečo týchto svedkov považujú za dôveryhodných, keď sa tak navonok nejavia. „Celý obsah ich výpovede naznačuje, že pri zakladaní a vedení zväzku žalobcu konali v rozpore so svojimi povinnosťami príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti,“ konštatoval súd.

Zároveň sa ukázalo, že Babiš nemal žalovať Ústav pamäti národa, ale ministerstvo vnútra ako nástupnícku organizáciu po komunistických orgánoch. Mal sa tak začať úplne nový proces, v ktorom by sa súdy vyrovnali aj s otázkou dôveryhodnosti bývalých eštebákov. Bolo by to prvý raz.

SkryťVypnúť reklamu

Zo súdu na súd

Rozhodnutie Ústavného súdu po jeho prijatí kritizoval právnik Bárány, ktorý teraz vypracoval jednu z analýz pre ministerstvo Hlasu.

Babiš sa s verdiktom odmietol zmieriť. Opakovanými podaniami sa snažil dosiahnuť, aby súdy rozhodli v jeho prospech na základe pôvodnej žaloby.

Kauza bola ešte po dvakrát na krajskom, najvyššom a ústavnom súde. Riešili sa však už len technikálie nového konania, v ktorom mal Babiš žalovať ministerstvo.

Naposledy v decembri minulého roka Babiš na Ústavnom súde argumentoval, že sa súdi už desať rokov a výsledok je zatiaľ iba ten, že jeho žaloba smerovala proti nesprávnej inštitúcii.

So sťažnosťou neuspel. Napokon však uspel v zrýchlenom konaní u ministra Šutaja Eštoka.

ÚPN Babiša nevymaže

„Andrej Babiš v tom má jasno,“ komentoval v novembri 2023 Šutaj Eštok na facebooku Babišovo video, v ktorom pred voľbami vyslovil podporu Smeru a Hlasu. Vo videu stojí Babiš na nádvorí Bratislavského hradu s výhľadom na most SNP.

SkryťVypnúť reklamu

Na úvod sa predstaví a povie, že sa narodil v Bratislave na Zochovej ulici. Viazací akt s ŠtB podľa zachovaného dokumentu podpísal v novembri 1982 vo vinárni U obuvníka na bratislavskom Korze.

Andrej Babiš naďalej zostáva v registračných protokoloch ŠtB uvedený ako tajný spolupracovník v kategórii agent.

Michal Miklovič, ÚPN

ÚPN trvá na tom, že Babiš je vo zväzkoch evidovaný oprávnene. „Dokazujú to viaceré spisy ŠtB, ktoré na seba obsahovo a chronologicky nadväzujú. Rozhodnutie ministerstva vnútra uzavrieť zmier s A. Babišom na tomto fakte nič nemení.“

Počas súdneho procesu ÚPN predložil dvanásť zväzkov, ktoré dokumentujú pôsobenie Babiša v štruktúrach ŠtB. Rekonštrukciu spisov spolupracovníka ŠtB Babiša v rokoch 1980 až 1989 vypracoval historik Jerguš Sivoš v dokumente, ktorý má 36 strán. Stiahnuť si ho možno tu.

Dohoda ministerstva s Babišom podľa ÚPN nestojí nad zákonom, na základe ktorého je ústav povinný zverejňovať registračné protokoly ŠtB.

SkryťVypnúť reklamu

„Andrej Babiš tak naďalej zostáva v registračných protokoloch ŠtB uvedený ako tajný spolupracovník v kategórii agent,“ povedal hovorca ústavu Michal Miklovič.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 254
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 503
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 188
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 098
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 987
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 645
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu