Huliak sa spol. opúšťajú poslanecký klub SNS. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Gradujúci spor medzi poslancom a predsedom Národnej koalície Rudolfom Huliakom a šéfom SNS Andrejom Dankom vyústi do rozpadu ich koaličného poslaneckého klubu.
Huliak v utorok popoludní oznámil, že spolu s dvojicou poslancov z Národnej koalície Ivanom Ševčíkom a Pavlom Ľuptákom definitívne odchádzajú z klubu SNS, za ktorú kandidovali pred rokom v parlamentných voľbách.
"Pokazilo sa to na tom, že naše hlasy ostali nevyslyšané, nedokážeme ovplyvniť nič, boli sme rukojemníkmi autokratickej politiky ministra životného prostredia," vyhlásil Huliak.
Ešte pred tromi týždňami začal požadovať zmenu názvu klubu tak, aby sa v jeho mene ocitol aj názov Huliakovej strany. Dištancoval sa od Danka a oznámil, že trojica poslancov Národnej koalície zostane v klube, ale bude vystupovať samostatne.
"Pán Danko nie je môj predseda, ja som predsedom nezávislej strany, ktorá má 2700 členov, ohradzoval sa na prelome septembra a októbra.
Odvtedy sa čoraz intenzívnejšie voči Dankovi a tiež ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nom. SNS) vymedzuje.
Spolupráca medzi Huliakovou skupinou a zvyškom poslancov za SNS sa však v utorok definitívne končí. "Po skončení tejto tlačovej konferencie ideme okamžite do podateľne, máme tu žiadosť, kde deklarujeme, že odchádzame z poslaneckého klubu SNS. Stávame sa nezávislými poslancami Národnej rady," odkázal Huliak.
Zdôraznil pritom, že budú naďalej podporovať vládny program a premiéra Roberta Fica (Smer) a dúfa, že predseda vlády aj predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok nájdu spôsob, ako s Národnou koalíciou komunikovať.
Huliak zároveň zopakoval, že podporujú nárok koaličnej strany Hlas na obsadenie postu predsedu parlamentu svojim nominantom, čo vyplýva aj z koaličnej zmluvy.
Veľká rana pre Danka. Tiež bude nezaradený
Šéf SNS zatiaľ na Huliakov odchod z klubu nereagoval. Dankovej strane pritom spôsobí výrazné problémy. Bez troch poslancov Národnej koalície jej doteraz desaťčlenný klub poslancov bude mať už len sedem členov, minimálny počet poslancov je osem.
"Ak počas volebného obdobia klesne počet členov poslaneckého klubu pod túto hranicu, poslanecký klub zaniká," káže rokovací poriadok Národnej rady, ktorý je zákonom.
Znamená to, že nielen Huliak, Ševčík a Ľupták, ale aj všetci ostatní zvolení poslanci z kandidátky SNS sa stávajú nezaradenými poslancami. Týka sa to aj Andreja Danka, ktorý je jedným z lídrov koalície a zastáva aj funkciu podpredsedu parlamentu.
Ich vplyv na rokovanie parlamentu sa tým výrazne oslabuje. Bez poslaneckého klubu sa strana nemôže zúčastňovať poslaneckého grémia, čo sú dôležité organizačné stretnutia parlamentných lídrov strán. Takéto fórum slúži na vyjasňovanie sporov, či dohadovanie sa na postupe rokovania pléna.
Výhody poslaneckého klubu sú napríklad v tom, že strana dostáva od štátu príspevky na jeho činnosť, má vyčlenené kancelárske priestory v budovách parlamentu a jeho členovia môžu sedieť v osobitných kontrolných výboroch parlamentu.
Zástupcovia klubov majú právo vystupovať v rozprave k návrhom zákonov o desať minút dlhšie než radoví poslanci.
Huliak spustil frontálny útok na Tarabu
Huliak odchod z poslaneckého klubu ohlásil na tlačovej konferencii, počas ktorej väčšinu času venoval kritike ministra životného prostredia za SNS Tomáša Tarabu. Práve jeho Huliak a predstavitelia jeho strany obviňovali z pomsty - zo snahy odstaviť nominantov Národnej koalície z rezortu po tom, čo Huliak ohlásil rozchod s Dankom.
Za "neodborné a diletantské" v utorok Huliak označil Tarabovo riadenie rezortu, aj spolu s pôsobením jeho štátnych tajomníkov Filipa a Štefana Kuffu.
"Robí nám to skôr hanbu u voličov a je nám to denne vytýkané zo strany obyvateľov vidieka," hovorí Huliak.
Tarabu, ktorý je ako šéf envirorezortu kritizovaný opozíciou, mimovládkami aj odborníkmi, že dochádza bezdôvodne aj k odstrelu neproblémových medveďov, Huliak kritizuje za to, že sa mu odstrelov medveďa máli.
Ako poľovník, ktorý aj do parlamentu chodí v poľovníckej uniforme, chce, aby sa "dobrovoľnými členmi zásahových tímov medveďa hnedého stali aj regionálni poľovníci".
"Len aby ostal chrumkavý aj voči ochranárom aj voči Bruselu," povedal Huliak.
Ministra životného prostredia kritizoval aj za podporenie Zelenej dohody na rokovaní ministrov životného prostredia EÚ, ale aj za situáciu s kormoránmi, bobrom a dokonca aj sršňom ázijským.
Predsedovi SNS Dankovi odkázal, že si "stále ide svoje, stále si hudie tú svoju pesničku" a "dupká si", že sa nebude za predsedu Národnej rady voliť kandidát Hlasu.
Spor, ktorý Danko bez ohľadu na následky zostroval
Už pred tromi týždňami prepuknutý spor s Huliakom sa Danko na verejnosti doteraz nesnažil zmierniť.
Naopak, konflikt svojimi vyhláseniami podporoval. Tvrdil napríklad, že Huliakovi vrátil dar, ktorý od neho dostal nedávno na päťdesiatku, Taraba mal zas podľa Huliaka začať vyhadzovať nominantov Národnej koalície zo štátnych funkcií v rezorte.
O vážnych rozporoch medzi obomi politikmi sa verejnosť dozvedela 1. októbra, keď Huliak po prvý raz vystúpil s požiadavkou, že chcú vystupovať pod vlastnou značkou, nezávisle od poslaneckého klubu SNS.
Zároveň vyhlásil, že trojica poslancov z jeho strany Národná koalícia je ochotná podporiť za predsedu parlamentu kandidáta Hlasu, čo Danka rozhnevalo najviac. Danko v koalícii už pol roka úspešne blokuje hlasovanie o novom predsedovi Národnej rady po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta, lebo sa ním chce stať on sám.
"Som z toho šokovaný," reagoval pred tromi týždňami Danko na Huliaka. "Dnes som pocítil zradu Rudolfa Huliaka."
Predseda SNS Huliaka hneď na druhý deň po jeho vystúpení odstavil od účasti na koaličných radách, kde sedával po Dankovom boku.
Namiesto neho si so sebou začal brávať na rokovania s premiérom Robertom Ficom (Smer) a predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) a naposledy v pondelok Adama Lučanského.
"Pán Huliak si vedľa mňa nesadne už v živote," vyhlasoval Danko, ktorý Huliaka nazval "agresívnym hulvátskym človekom".
Hneď na druhý deň sa opäť ozval Huliak, ktorý sa verejne sťažoval, že sa mu predseda SNS mstí cez ministra životného prostredia Tarabu (nom. SNS) odvolávaním jeho nominantov.
"Bolo mi odkázané, že všetci naši odborníci, ktorých sme odporučili, končia, " povedal Huliak. "Myslím si, že je to pomsta."
O miesto prišla bývalá Huliakova poslanecká asistentka, ktorá bola riaditeľkou kancelárie generálnej riaditeľky Slovenskej inšpekcie životného prostredia a hovorilo sa o nej ako o možnej riaditeľke inšpekcie.
Skončiť mal aj generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Štefan Kysel, ktorý je členom predsedníctva Národnej koalície. K jeho odvolaniu ale napokon nedošlo.

Beata
Balogová
