BRATISLAVA. Súčinnosť Ústavu pamäti národa nebola pri zmieri medzi Ministerstvom vnútra SR a českým expremiérom Andrejom Babišom na požadovanej úrovni, vo veci sa neobjavili žiadne nové skutočnosti.
Konštatuje to rezort vnútra vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytol jeho hovorca Matej Neumann. Tvrdenia Ústavu pamäti národa o ponuke konzultácií nie sú podľa neho korektné.
Naďalej zostáva vedený ako agent
"Ministerstvo vnútra muselo Ústav pamäti národa opakovane dopytovať o súčinnosť. Na prvú žiadosť bola doručená len dokumentácia, ktorá neobsahovala nové relevantné skutočnosti, ktoré by neboli doteraz prezentované v spore s Ústavom pamäti národa," konštatuje rezort vnútra.
Na opakovaný dopyt mal podľa ministerstva ústav reagovať po mesiaci tak, že k žalobe zo strany Andreja Babiša sa vyjadrili len dvoma vetami.
"Keďže súčinnosť Ústavu pamäti národa nebola na požadovanej úrovni a vo veci sa neobjavili žiadne nové skutočnosti, tak ďalšia komunikácia už neprebiehala," poznamenalo ministerstvo.
Vo vzťahu k povinnosti ústavu naďalej evidovať Andreja Babiša v registračných protokoloch ŠtB ako "tajného spolupracovníka v kategórii agent" ministerstvo vnútra uvádza, že návrh súdneho zmieru bol navrhnutý Babišovými advokátmi, verifikovaný externými kanceláriami a "v konečnom dôsledku potvrdený príslušným súdom".

Ministerstvo vnútra tento týždeň informovalo, že uzavrelo zmier so žalobcom Andrejom Babišom v spore o ochranu osobnosti týkajúcom sa neoprávnenej evidencie vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti.
Uznalo, že bývalý český premiér bol neoprávnene evidovaný ako agent ŠtB pod krycím menom "Bureš" a že vedome s ŠtB nespolupracoval.
Ústav pamäti národa vyhlásil, že Babiš naďalej zostáva v registračných protokoloch ŠtB uvedený ako tajný spolupracovník v kategórii agent.
Podľa vlastných vyjadrení poskytol ministerstvu na jeho vlastnú žiadosť dokumenty a analýzy, ktoré dokazujú oprávnenosť evidencie Babiša ako tajného spolupracovníka ŠtB.
Ústav tvrdí, že ministerstvo vnútra tak nebolo v dôkaznej núdzi. Rezortu ponúklo aj ďalšie konzultácie, túto ponuku ministerstvo nevyužilo.
Český expremiér Babiš spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že ho tam zaznamenali neoprávnene.
"Neexistuje ani nemôže existovať jediný dôkaz, ktorý by dokazoval niečo iné, a preto som aj štyrikrát vyhral súd," uviedol pre TASR Babiš. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na ústav v roku 2012.
Fialove slová Šutaja Eštoka mrzia
Vyjadrenia predsedu vlády Českej republiky Petra Fialu v súvislosti so zmierom, ktorý uzavrelo ministerstvo vnútra s Andrejom Babišom, ministra mrzia.
Vníma ich však ako vyjadrenia adresované českým voličom v boji s oponentom na domácej politickej scéne.
"Nevnímam ich ako vyjadrenia českého premiéra Petra Fialu, ale skôr ako vyjadrenia Petra Fialu ako predsedu ODS," uviedol Šutaj Eštok. Zároveň odmietol, aby takéto vyjadrenia naštrbovali nadštandardné česko-slovenské vzťahy.

"Nedovolím, aby rozhodovanie vnútroštátnych orgánov SR malo nejako vstupovať do politických sporov. Pre mňa sú naďalej naši českí kolegovia tými, s ktorými chceme mať nadštandardné vzťahy, a odporúčam aj pánovi Fialovi, aby neťahal do tejto témy politiku," deklaroval.
Zopakoval, že v prípade zmieru, ktorým ministerstvo uznalo neoprávnenosť evidencie bývalého českého premiéra vo zväzkoch ŠtB a to, že Babiš s komunistickou štátnou bezpečnosťou vedome nespolupracoval, nebol žiadny politický obchod, ale rozhodnutie vychádzajúce z právnych analýz a možností ministerstva uspieť v súdnom spore.
Fiala v pondelok (21. 10.) označil oznámený zmier za "absolútne neuveriteľnú politickú dohodu". Dodal, že v tomto prípade rozsudok nezávislého súdu nahradil "obyčajný obchod", a to je podľa neho perspektíva, ktorú jeho politický oponent Babiš ponúka aj Česku.
SaS žiada zasadnutie výboru
Opozičná SaS žiada pre zmier uzavretý medzi ministerstvom vnútra a Andrejom Babišom mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
Predstavitelia strany na ňom chcú diskutovať so šéfom rezortu Šutajom Eštokom aj s predsedom Správnej rady Ústavu pamäti národa Jergušom Sivošom.
Opätovne skritizovali zmier s Babišom uzavretý v spore o ochranu osobnosti týkajúcom sa neoprávnenej evidencie vo zväzkoch bývalej ŠtB.
"Šutaj Ěštok sa postavil na stranu eštebákov. Postavil sa na stranu tých, ktorí zneužívali totalitný režim proti svojim občanom, a tým vlastne obetiam napľul do tváre," skonštatoval poslanec parlamentu Juraj Krúpa (SaS), ktorý o zvolanie mimoriadneho výboru požiadal.
Bude na ňom podľa vlastných slov chcieť od ministra počuť vysvetlenie, prečo došlo k súdnemu zmieru. V prípade, že by obsahom zasadnutia boli utajované skutočnosti, súhlasil by s neverejným zasadnutím.
Poslanci za SaS zároveň avizovali, že do programu aktuálnej schôdze navrhnú zaradiť aj návrh uznesenia k zmieru s Babišom. Vládu v ňom žiadajú, aby sa zdržala zasahovania do sporov o pochybnej minulosti kohokoľvek a nespochybňovala úlohu ÚPN a úlohu nezávislých a nestranných súdov.