V situácii, keď koalícia v parlamente operuje s väčšinou len štyroch poslancov, môže aj nespokojnosť jednotlivca spôsobiť koalícii veľký problém. Za jeden deň tak musel premiér Robert Fico urovnávať viaceré spory v prípadoch Petra Kotlára, Rudolfa Huliaka a Andreja Danka.
V okolí Čierneho Balogu zmizli státisíce stromov, situácia pripomína kalamitu vo Vysokých Tatrách. Za rok sa tak stovky hektárov lesov zmenili na holoruby. Tie prinášajú riziko povodní a ešte väčšieho sucha. Navyše ťažba dreva nemusí zastaviť lykožrúta.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Operácia Kotlár, Huliak, Danko. Ako Fico začal upratovať v koalícii
- V okolí Čierneho Balogu zmizli státisíce stromov. Satelitné zábery odhaľujú spúšť
- Európa alebo Rusko? Po Moldavsku sú dôležité voľby aj v Gruzínsku
- Impérium exšéfa Slovenských elektrární sa otriasa. Berú mu luxusný byt v Bratislave
- Ovečkinovi fandí aj Gretzky. Kedy prekoná neprekonateľný rekord?
- Bojoval so záchvatovým prejedaním sa a obezitou. Beh mu ubral kilogramy a pridal sebavedomie
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín SME ženy. Prečítate si v ňom rozhovor s herečkou Janou Kolesárovou o živote v Amerike, o strachu aj o rozvode. Prezradíme vám päť najväčších problémov s pleťou, ako na „zimnú chorobu“ a čo všetko vám napovie menštruácia. SME na celý víkend spolu s magazínom SME ženy stojí len 1,95 eur.
Operácia Kotlár, Huliak, Danko. Ako Fico začal upratovať v koalícii

Ešte uplynulý víkend premiér Robert Fico vlastných voličov uisťoval, že mesiace trvajúce spory v koalícii sú natoľko nepodstatné, že si ani nezaslúžia jeho zvýšenú pozornosť. Formulkou, že v koalícii predsa stále „prechádzajú zákony“ a „v každej rodine sú hádky“, už týždne premiér odbíja otázky o pokazených vzťahoch v koalícii.
V praxi však nejde len o výmenu názorov pred očami verejnosti, ako by sa z Ficových slov mohlo zdať. V situácii, keď koalícia od začiatku svojho vládnutia v parlamente operuje s väčšinou len štyroch poslancov, môže aj nespokojnosť jednotlivca v parlamente spôsobiť koalícii veľký problém.
Predovšetkým v situácii, keď Andrejovi Dankovi z poslaneckého klubu SNS odišli traja vzbúrenci, ďalšieho poslanca z radov SNS Petra Kotlára otvorene kritizuje Hlas a volá po jeho odchode z funkcie splnomocnenca vlády, a jeden z poslancov Hlasu Ján Blcháč je práceneschopný.
Robert Fico preto v koalícii začal pracovať na zmierňovaní dosahov sporov hneď na viacerých frontoch: Uchlácholil frustrovaného splnomocnenca Petra Kotlára bez toho, aby mu jasne sľúbil, čo žiadal, uspokojil aj vzbúrenca Rudolfa Huliaka dožadujúceho sa vplyvu a zachraňoval Andreja Danka, čím nad ním získal ešte väčší vplyv.
Fico začal vodoliečbu: Fico si zvolil metódu, pri ktorej jedno spektrum ofukuje a druhého z partnerov núti podstupovať politickú vodoliečbu. Ušetrený nie je ani „jeho človek“ v Hlase, teda predseda, ktorý sa miestami až nevkusne verejne usiluje o jeho priazeň. A keď príde na lámanie chleba, čo dostane? Áno, vodoliečbu, ako si ju predstavuje predseda vlády, teda facku mokrou rukou, píše Peter Tkačenko.
V okolí Čierneho Balogu zmizli státisíce stromov. Satelitné zábery odhaľujú spúšť

O mesiac uplynie dvadsať rokov, odkedy tatranské lesy zasiahla víchrica Alžbeta a polámala státisíce stromov. Oslabené lesy neskôr napadol lykožrút. Z Vysokých Tatier tak v ďalších rokoch zmizli milióny kubíkov dreva. K tejto kalamite prirovnávajú odborníci dnešné dianie v okolí Čierneho Balogu.
Nie je tam národný park ani žiadne chránené územie, takže sa ani neuvažuje o tom, že by sa drevo napadnuté lykožrútom neťažilo, ako sa to stalo v niektorých častiach Vysokých Tatier.
Horehronie preto patrí už roky k lokalitám, kde sa ťaží najviac, no tempo ťažby sa ešte viac zvýšilo v lete. Za rok sa stovky hektárov lesov v okolí Čierneho Baloga zmenili na holoruby.
Štátne Lesy SR ohlásili, že treba vyťažiť milión kubíkov dreva. To sú státisíce stromov alebo asi 20-tisíc plne naložených kamiónov. Pre ešte lepšiu predstavu, v minulom roku vyťažili na celom Slovensku 7,2 milióna kubíkov dreva. Taký rozsah ťažby môže mať dramatické dôsledky aj pre obec Čierny Balog.
V krátkosti z domova:
- Kauza rúr v trenčianskej nemocnici: Podvod a nepoctivosť pri spravovaní cudzieho majetku. Polícia začala dve trestné stíhania v kauze výmeny teplovodného potrubia v trenčianskej fakultnej nemocnici. V čase tendra pred piatimi rokmi šéfoval verejnému obstarávaniu v trenčianskej nemocnici jej terajší šéf Michal Plesník.
- Markíza musí zabojovať o diváka: Markíza už spoznala záujem divákov o diskusnú reláciu Na telo s novou moderátorkou Karolínou Lacovou. Podľa informácií Mediaboom v univerzálnej cieľovej skupine 12+ si ju pozrelo 227-tisíc divákov. A to je pre televíziu málo.
- Fico a Kaliňák na súde neuspeli: Ústavný súd z dôvodu zjavnej neopodstatnenosti odmietol ústavné sťažnosti premiéra Roberta Fica a ministra obrany Roberta Kaliňáka v kauze Súmrak, ktoré sa týkali postupu sudcu pre prípravné konanie. Fico a Kaliňák podali sťažnosť na súd v októbri 2022, keď boli obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Európa alebo Rusko? Po Moldavsku sú dôležité voľby aj v Gruzínsku

Nevolíme si konkrétnu stranu, viac si vyberáme ideu - proeurópsku budúcnosť alebo niečo iné, opisuje nadchádzajúce parlamentné voľby v Gruzínsku analytička Gruzínskeho politického inštitútu Nino Samcharadze.
Voľby v bývalej sovietskej republike sa konajú v sobotu, týždeň po voľbách v Moldavsku, ktoré intenzívne ovplyvňovala Moskva svojimi dezinformačnými operáciami. V krajine sa konajú masové proeurópske zhromaždenia, ľudia okrem gruzínskych vlajok mávajú vlajkami EÚ, ale aj Ukrajiny a Spojených štátov.
„Alternatíva k európskej budúcnosti je tak trochu hmlistá, ale reprezentuje ju strana Gruzínsky sen, ktorá aktuálne vládne,“ komentuje Samcharadze.
Pôjde o prvé voľby v novom pomernom volebnom systéme a v krajine, ktorá má proeurópsku prezidentku, no populistického premiéra, ktorý vlastnú stranu Gruzínsky sen rámcuje ako „stranu mieru“ a sám pritom šíri konšpiračnú teóriu o „globálnej strane vojny“.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Slovenská humanitárna pomoc: Slovensko odovzdalo Ukrajine v rámci humanitárnej pomoci 18 sanitiek. Pripravuje aj energetickú pomoc v hodnote 500-tisíc eur. Ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran vyzval vládu, aby v súvislosti s ruskou agresiou voči jeho krajine zostala na správnej strane dejín.
- Poprava vojnových zajatcov: Ruské jednotky popravili štyroch zajatých ukrajinských vojakov v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, tvrdí Kyjev. Ukrajinské úrady uviedli, že ruské jednotky už zabili viac než sto vojnových zajatcov.
- Ruský postup v Donecku: Ruská armáda obsadila dediny Serebrianka a Mykolajivka v Doneckej oblasti, uviedlo ruské ministerstvo obrany. O ruskom postupe blízko kľúčových väčších miest pozdĺž frontovej línie informovali aj vojenskí blogeri. Ukrajinská armáda obsadenie dedín nepripustila, uviedla len, že v oboch oblastiach frontu prebiehajú intenzívne boje.
- Potrava pre kanóny: Severokórejskí vojaci poslúžia Rusku ako potrava pre kanóny, vyhlásil juhokórejský minister obrany Kim Jong-hjun. Severokórejského vodcu Kim Čong-una obvinil, že predal svoju armádu do „nelegálnej a agresívnej vojny“. Kremeľ označil tvrdenia o plánovanom nasadení severokórejských vojakov do bojov na Ukrajine za „falošné informácie“.
- Prehodnotenie zbraňovej politiky: Južná Kórea by mohla prehodnotiť svoju zásadu nedodávať priamo zbrane Ukrajine v reakcii na spoluprácu Ruska s KĽDR, vyhlásil juhokórejský prezident Jun Sok-jol. Dodal, že Kórejská republika sa nebude nečinne prizerať a prijme potrebné opatrenia v koordinácii s medzinárodným spoločenstvom.
Zo zahraničných webov:
- The Kyiv Independent: Dorazenie bezbranných: Ako Rusi popravujú ukrajinských vojakov
- The New York Times: Putin sa v snahe o víťazstvo na Ukrajine vzdáva opatrnosti voči Severnej Kórei
- Foreign Affairs: Čínski agenti chaosu: Vojenská logika rastúcich partnerstiev Pekingu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Impérium exšéfa Slovenských elektrární sa otriasa. Berú mu luxusný byt v Bratislave

Na prelome tisícročí bolo meno Štefan Košovan v médiách rozoberané pomerne intenzívne. Vtedajší šéf Slovenských elektrární sa stal predmetom sporu a aj pre jeho kauzy sa prvá Dzurindova vláda otriasala v základoch.
Dnes sa neotriasa vláda, ale podnikateľské impérium Štefana Košovana. Jeho firmy riešia problémy. Aj pre ne podnikateľ zrejme príde o firemný byt vo vyhľadávanej lokalite v Bratislave. Teda ak sa mu nepodarí zvrátiť kroky, ktoré rozbehol jeden z jeho veriteľov.
Ešte v roku 2018 založil spoločnosť MSK Company, ktorú spoluvlastní s Máriou Košovanovou. Práve táto spoločnosť rieši problémy, ktoré môžu vyústiť v stratu nehnuteľnosti.
Firma totiž vlastní byt na bratislavskej ulici Vysoká. Práve na tento byt si však začala uplatňovať záložné právo eseročka FDM z Česka a byt posiela do dražby. Znalec ho ohodnotil na 632-tisíc eur a taká je aj vyvolávacia cena nehnuteľnosti.
V krátkosti z ekonomiky:
- Hrozba trestu za transakčnú daň: Slovenská vláda si transakčnou daňou trúfla na vyššie zdanenie nadnárodných firiem. Tak ako je dnes koncipovaná, je v Európskej únii unikát. Daňová poradkyňa BMB Partners Renáta Bláhová varuje, že nám reálne hrozí, že ak nedôjde k náprave, môže nás prešetrovať Európska komisia.
- Keketi sníva o michelinskej hviezde: Čo by pomohlo slovenskému cestovnému ruchu? Podľa šéfa rezortu, ktorý ho má v názve, Dušana Keketiho je to michelinská hviezda. INDEX oslovil viacerých šéfkuchárov a majiteľov top reštaurácií na Slovensku s otázkou, ako tento nápad vnímajú.
- Po piatom vykradnutí to vzdali: Kráľovská pekáreň svoju predajňu s pečivom uprostred bratislavskej mestskej časti Ružinov otvorila už pred dvoma desaťročiami. Tento rok túto predajňu vykradli päťkrát. Po poslednom prípade už ani nevolali políciu a rozhodli sa prevádzku ukončiť.
Ovečkinovi fandí aj Gretzky. Kedy prekoná neprekonateľný rekord?

Alexander Ovečkin má na dosah rekord Waynea Gretzkého v počte gólov v Národnej hokejovej lige. Donedávna bol častovaný prívlastkom „neprekonateľný“. Ovečkin strelil v NHL už 855 gólov, Gretzky ich má na konte o 39 viac.
Ak sa mu ho podarí zdolať - pričom je istejšie pýtať sa nie či, ale kedy - bude to veľký deň pre hokej a jeho históriu. Bude však navždy poznačený aj nálepkou kontroverzie a odlišných reakcií.
Nebyť rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu a diktátorských manierov prezidenta Ruskej federácie, genialita a historický prínos “hokejového cára” by nikdy nebola podfarbená negatívnymi konotáciami. Ba, invázia by sa aj udiať mohla, len by Ovečkin nemohol byť známy svojím aktivizmom v prospech politika, ktorý rozpútal najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej.
Ak teda bude ruský útočník zdravý, nemalo by mu dosiahnutie a prekonanie veľkého rekordu trvať dlhšie ako dve sezóny. S vekom síce klesá aj jeho bodový prínos, avšak ešte v poslednom ročníku ako 38-ročný nastrieľal 31 gólov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Bojoval so záchvatovým prejedaním sa a obezitou. Beh mu ubral kilogramy a pridal sebavedomie

Nikdy nepatril medzi štíhlych ľudí, no to, že má skutočný problém, si začal uvedomovať tesne pred štyridsiatkou. Písal sa vtedy rok 2015, v práci zažíval veľa stresu a ako sám hovorí, riešenia hľadal v chladničke.
„Mojím hlavným problémom bolo záchvatové prejedanie sa. Pracovnú frustráciu som kompenzoval jedlom. Dnes už viem, že som sa tak snažil prepísať nepríjemné emócie, s ktorými som sa nevedel vyrovnať,“ hovorí pre SME Martin Detvaj, riaditeľ Mestskej polikliniky v Šuranoch. Keď pocítil potrebu s tým niečo urobiť, váha mu už ukazovala 121 kíl.
„Ťahalo mi na štyridsiatku a vtedy si človek naozaj povie, že buď so sebou niečo urobí, alebo to nemusí dopadnúť dobre. Našťastie, nemal som zdravotné problémy. Ale cítil som, že to nie je správna cesta, po ktorej by som mal ísť. Vedel som, že je čas na zmenu,“ vysvetľuje Detvaj.
V nasledujúcich mesiacoch úplne zmenil životný štýl, od jedálneho lístku až po vzťah k pohybu. Už po pár týždňoch na sebe badal úbytok hmotnosti. A po troch mesiacoch bol už ľahší o 26 kíl. Navyše objavil spôsob, ako zvládať nepríjemné emócie.
V krátkosti o zdraví:
- Pozor na zmenu času: V noci zo soboty 26. októbra na nedeľu 27. októbra sa končí letný čas. Na hodinách sa o 3.00 h stredoeurópskeho letného času posunú ručičky naspäť na 2.00 h stredoeurópskeho času. Koniec letného času môže byť spúšťačom syndrómu klastrovej bolesti hlavy.
- Vplyv hudby na demenciu: Hudba nám zlepšuje náladu, inokedy nás núti bežať rýchlejšie a sú aj dni, keď nám pomáha zaspať. Preto nie div, že vedci začali skúmať aj to, ako by mohla pomôcť pacientom s rôznymi ochoreniami. Pokroky urobili aj pri skúmaní toho, aký vplyv môže mať na pacientov s demenciou.
- Ozempicom proti alkoholizmu: Injekčné perá na liečbu obezity a cukrovky druhého typu znižujú tiež intoxikáciu alkoholom. Môžu preto pomôcť pri liečbe závislosti od alkoholu a prípadne aj opiátov, uvádza vedecká štúdia. Okrem potláčania hladu totiž pôsobia aj na časti mozgu zodpovedné za závislosti.
Aréna

Aký je Kamil Šasko minister zdravotníctva? Čo sa deje okolo nemocnice v Ružinove? Ako vnímajú pôsobenie Petra Kotlára? A ako vyriešiť situáciu okolo výpovedí lekárov? V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou sa tentoraz ocitli štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Štofko a poslanec KDH a záchranár Fratišek Majerský.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Podnikal s Bödörom, teraz bude za milióny rekonštruovať Úrad vlády
- Index: Prichádza Biedronka aj Hebe. Môžeme očakávať cenovú vojnu
- Ľudskosť: V topánkach detí v školskom veku: čo všetko musia zvládnuť?
Karikatúra

Recept dňa

Slimáky či hniezda? Upečte ich so škoricou, čokoládou, bryndzou aj cesnakom
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Premiér Robert Fico sa stretne s predstaviteľmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory
- Brífing členov výboru Kultúrneho štrajku a zástupcov Otvorenej kultúry o odvolávaní Martiny Šimkovičovej z postu ministerky kultúry
Dnes v histórii

25. októbra 1415 zvíťazili Angličania nad Francúzmi v bitke pri Azincourte. Išlo o jeden z najvýznamnejších stretov storočnej vojny, ktorý predznamenal súmrak stredovekého rytierstva. Anglický kráľ Henrich V. najmä za pomoci lukostrelcov na hlavu porazil niekoľkonásobne väčšie vojsko francúzskeho kráľa Karola VI., ktorého nemalú časť tvorila ťažká rytierska jazda. O život prišiel viac ako päťtisícový výkvet francúzskej šľachty a približne len 200 Angličanov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
