BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) SR za SNS a Smer navrhujú z vládnej novely o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení vypustiť časť, ktorá hovorí o možnosti dodatočne zmeniť doklady o získanom vzdelaní na žiadosť osoby, ktorá zmenila meno alebo priezvisko.
Predložili preto pozmeňujúci návrh, ktorý v pléne predstavila Dagmar Kramplová (SNS). Poslanci argumentujú, že dostali veľa pripomienok, preto si táto časť vyžaduje ešte odbornú diskusiu.
Žiadajú odbornú diskusiu
"Cieľom navrhovanej právnej úpravy je, aby škola na žiadosť fyzickej osoby vydala doklad o získanom vzdelaní so zmenenými údajmi na základe výpisu z matriky alebo potvrdení o vykonaní zápisu v matrike o zmene mena alebo o zmene priezviska alebo na základe iného dokladu vydaného príslušným orgánom iného štátu, ktorý preukazuje zmenu mena alebo zmenu priezviska," uvádza sa v odôvodnení vládneho materiálu.
Vypustiť časť o zmene dokladov navrhol aj Richard Vašečka (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Myslí si, že úprava nie je žiaduca z pohľadu štátu ani niektorých inštitúcií, ako sú kňazské semináre, armáda či fakulty telesnej výchovy a športu, ktoré potrebujú poznať reálne biologické pohlavie svojich členov či uchádzačov.
Poslanci Smeru a SNS podali aj ďalší pozmeňujúci návrh, ktorým chcú do zákona doplniť princíp politickej, náboženskej a ideologickej neutrality, ktorý má stanoviť, že školy nesmú propagovať politické strany, politikov ani ideológie. Poslanci zdôraznili, že vzdelávanie má byť nestranné a založené na objektívnych faktoch. Návrh v pléne predstavil Adam Lučanský (SNS).
V diskusii k zákonu vystúpil aj Vladimír Ledecký (SaS). Chýba mu v ňom problematika reedukačných centier. Túto tému podľa neho treba čo najskôr riešiť aj vzhľadom na správu Generálnej prokuratúry SR, ktorá hovorila o závažných zisteniach.
Dvojzmennú prevádzku v školách vníma ako problematickú, treba podľa neho urobiť všetko pre to, aby sa vybudoval dostatok priestorov na elimináciu dvojzmennej prevádzky škôl. Pripomenul, že najmä v regiónoch, kde žijú vylúčené komunity, chýbajú v školách dostatočné priestory na jedálne či školské kluby.
Národnostná škola je podľa Ledeckého nápad, ktorý segregáciu nevyrieši. Deti sa podľa neho posunú správnym smerom, ak budú v školských zariadeniach tráviť viac času, ako je povinné. Myslí si, že im treba vytvoriť podmienky na to, aby mohli chodiť do školských klubov, umeleckých škôl a na krúžky.
Drucker tému považuje na nafúknutú
Diskusia o vládnej novele zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení sa viac zameriava na veci, ktoré minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) nepovažuje za zásadné, a o iných zmenách sa diskutuje málo.
Povedal to v závere štvrtkového rokovania Národnej rady (NR) SR. Téma informovaného súhlasu nepatrí podľa neho do priorít vzdelávania. Zároveň považuje za zbytočne nafúknutú tému o dodatočnej zmene dokladov o vzdelaní osobe, ktorá zmenila meno alebo priezvisko.
Otázka, do akej miery má byť rodič či zákonný zástupca súčasťou v citlivých témach, nepatrí podľa ministra do desiatky, možno ani do stovky hlavných problémov v školstve.
"Máme tu pomerne ucelený rámec zmien, o ktorých sme diskutovali veľmi málo. Stále sme opakovali iné témy," skonštatoval. Problém informovaného súhlasu je podľa neho ideologicky či politicky podfarbený. Zopakoval, že rodičia budú udeľovať informovaný súhlas na aktivity, ktoré presahujú rámec vzdelávacieho programu.
Výčitkám voči časti novely nerozumie
Minister nerozumie výčitkám voči časti novely, podľa ktorej by bolo možné dodatočne zmeniť doklady o získanom vzdelaní na žiadosť osoby, ktorá zmenila meno alebo priezvisko.
Tvrdí, že maturitné vysvedčenie nie je iné ako vodičský preukaz. Nie je podľa neho záležitosťou ministerstva školstva posudzovať dôvody na zmenu údajov na matrike.
Pripomenul, že v roku 2017 rezort školstva v správe SNS zmenil zákon tak, že sa po zmene osobných údajov vydávajú diplomy. Hovorí o absurdite, nejde podľa neho o falšovanie dokladov. Považuje to za zbytočnú tému, ktorá je nesprávne interpretovaná.
Drucker súhlasí s pozmeňujúcim návrhom od SNS a Smeru, ktorý má doplniť, že princíp politickej, náboženskej a ideologickej neutrality na školách je v súlade s cirkevnými školami a náboženským vzdelávaním.
Novela podľa ministra rieši aj šikanu v školách. Ak školská inšpekcia zistí, že sa na školách opakovane nerieši šikana, podľa návrhu má kompetenciu podať návrh na odvolanie riaditeľa, ktorý by sa následne nemohol uchádzať o pozíciu. Drucker takisto odmietol, že by sa šli zvyšovať poplatky v materských školách. Cieľom podľa neho je, aby boli škôlky dostupné pre všetkých.
V piatok (25. 10.) budú poslanci pokračovať v rokovaní od rána. Na programe majú opozičné návrhy na odvolanie ministrov Borisa Suska (Smer) a Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Parlament má rokovať do 16.00 h, no hlasovať o prerokovaných bodoch sa nebude.
Pokiaľ sa nepodarí prebrať oba návrhy v piatok, NR SR má zasadať aj v pondelok (28. 10.). Dvojicu ministrov mal odvolávať parlament ešte v auguste, vtedy nebol uznášaniaschopný. Na septembrovej schôdzi sa návrhy nestihli prebrať.