SME

Viaceré organizácie sú znepokojené vývojom národnostného vzdelávania v súvislosti s rómskou menšinou

Vyjadrili podporu pre zrušenie projektu národnostnej školy v Rakúsoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV Jekh Drom)

BRATISLAVA. Medzinárodné i slovenské organizácie sú znepokojené vývojom národnostného vzdelávania v súvislosti s rómskou národnostnou menšinou na Slovensku.

Uviedli to vo svojom spoločnom stanovisku.

Vyjadrili podporu pre zrušenie projektu

Dané organizácie jednotne vyjadrili podporu pre zrušenie projektu rómskej národnostnej školy v Rakúsoch, a apelovali tiež na zastavenie podobných iniciatív zo strany Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.

„Sme presvedčení, že pri zakladaní národnostných škôl musia byť rešpektované tri medzinárodné zásady, a to iniciácia zo strany samotnej národnostnej menšiny, možnosť výberu integrovanej majoritnej školy, ako aj zákonom určená kvalita vzdelávania v národnostnej škole. Tieto zásady by sa mali uplatňovať spoločne a neoddeliteľne," uviedla Zuzana Havírová z Rómskeho advokačného a výskumného strediska.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že sú tiež toho názoru, že v oblasti vzdelávania by sa mali aplikovať osvedčené a fungujúce nástroje na podporu začleňovania vylúčených skupín, nie experimentálne prístupy.

Zásada medzinárodného práva

Organizácie vyjadrili znepokojenie v súvislosti s nedávnymi krokom ministerstva školstva, ktoré v lete tohto roka podpísalo Memorandum o spolupráci na zriadení rómskej národnostnej školy v Rakúsoch.

„Slovensko je signatárom Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov, v ktorej sú jasne uvedené záväzky krajiny týkajúce sa vzdelávania v menšinových jazykoch. Slovenská republika sa v Európskej charte regionálnych alebo menšinových jazykov zaviazala, že vzdelávanie na úrovni základných škôl znamená vyučovanie rómskeho jazyka ako neoddeliteľnej súčasti učebných osnov, a nie v rozsahu vzdelávania v rómskom jazyku, ako je to v prípade maďarčiny," uviedli organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Daný záväzok považujú za správne formulovaný, vzhľadom na segregáciu a historické vylúčenie Rómov.

Poukázali tiež na zásadu medzinárodného práva, podľa ktorej musí byť menšinové vzdelávanie založené na dobrovoľnej voľbe menšiny a jej rodín. Kvalita vzdelávania v menšinových školách by sa tiež mala vyrovnať kvalite vzdelávania v bežných školách, pričom rodičia by mali mať možnosť zapísať svoje dieťa aj do bežných škôl.

„Tieto zásady sú zakotvené v Dohovore UNESCO proti diskriminácii vo vzdelávaní z roku 1960, ktorý je naďalej súčasťou slovenských právnych noriem," pripomenuli organizácie. Podľa informácií, ktorými disponujú, ale podľa nich podmienky na zriadenie národnostnej školy v Rakúsoch splnené neboli. Vyjadrili znepokojenie nad tým, že rezort školstva inicioval zriadenie takejto školy bez oficiálnej žiadosti zástupcov rómskej menšiny.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto nerešpektovanie dobrovoľného charakteru menšinového vzdelávania porušuje medzinárodné normy a podkopáva právo rómskych rodín rozhodovať o vzdelávaní svojich detí," tvrdia.

Absencia diskusie

Rovnako znepokojujúce je podľa organizácií aj to, že MŠVVaM SR pred podpisom memoranda nediskutovalo o zámere s rómskym zastúpením vo Výbore pre národnostné menšiny a etnické skupiny.

Absenciu diskusie organizácie označujú za širšie ignorovanie hlasov a práv Rómov na Slovensku, hovoria o rozpore s princípmi participatívneho rozhodovania.

„Ministerstvo tiež plánuje novelizovať právny rámec upravujúci zriadenie školstva národnostných menšín na Slovensku. Po jeho schválení by každá základná škola, ktorá zahŕňa vyučovanie v jazyku národnostnej menšiny, spadala pod definíciu „národnostného školstva“. Sme hlboko znepokojení, že takéto zmeny by mohli ešte viac posilniť segregáciu preklasifikovaním segregovaných škôl na menšinové inštitúcie," uviedli organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Predmetnú zmenu považujú za podkopanie úsilia v boji proti segregácii vo vzdelávaní, obávajú sa tiež škodlivých následkov pre rómske deti.

Na rezort školstva organizácie apelujú, aby zastavilo projekt v Rakúsoch, a tiež aby prehodnotilo plánované legislatívne zmeny súvisiace s menšinovými školami. „Je nevyhnutné, aby tieto iniciatívy boli v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv a rešpektovali práva rómskych rodín na výber integrovaného a kvalitného vzdelávania pre svoje deti," zdôraznili.

Vyjadrili tiež nádej, že Európska komisia podporí ich výzvu a bude spolupracovať so slovenskými orgánmi na tom, aby zmeny v menšinovom vzdelávaní rešpektovali jednak práva rómskej menšiny, a jednak medzinárodné ľudskoprávne záväzky.

SkryťVypnúť reklamu

Signatármi sú Rómske advokačné a výskumné stredisko (Slovensko), eduRoma (Slovensko), Amnesty International Slovensko, Sieť ERGO (Belgicko), Európske centrum pre práva Rómov (Belgicko) RomanoNet (Česká republika), Združenie Integro (Bulharsko) Juraj Tancos, Senior Leader Family & Community Engagement – St Edmund's Nursery School and Children's Centre, Bradford (Spojené kráľovstvo).

Pilotná rómska národnostná škola

V obci Rakúsy pri Kežmarku by mala vzniknúť pilotná rómska národnostná škola. Podľa ministerstva školstva predstavuje projekt významný krok k podpore skvalitnenia rómskeho národnostného školstva na Slovensku.

Spolu s obcou Rakúsy, Prešovská univerzita v Prešove a Asociácia škôl s vyučovaním rómskeho jazyka rezort podpísal za účelom zriadenia školy memorandum o spolupráci.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom je zmeniť súčasný stav a vytvoriť podmienky pre vzdelávanie v materinskom jazyku Rómov. Pilotná základná škola v obci Rakúsy by mala umožniť rómskym deťom nielen vzdelávanie v ich materinskom jazyku, ale má ambíciu prispievať aj k boju proti segregácii.

Podpora vzniku tejto školy je podľa ministra systémovým krokom. Rezort zdôraznil, že ide o pilotný projekt, ktorý sa bude kreovať postupne a výsledky budú priebežne overované.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 537
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 370
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 751
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 181
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 058
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lindtner bol v minulosti prokurátor a neskôr sudca.

Obžalovaný Lindtner je premiérov poradca a nový člen Rady STVR.


44
Letecký pohľad na areál firmy Bukóza Holding, a. s., v Hencovciach.

Okolo skupiny Bukóza sú viaceré otázniky.


17
Peter Schutz

Hlásia sa k proruskému disentu v Únii.


93
Ilustračné foto.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila prognózu vývoja počtu sestier.


15
SkryťZatvoriť reklamu