BRATISLAVA. Úrad na ochranu oznamovateľov v rámci odvolacieho konania potvrdil, že ministerstvo vnútra porušilo zákon, keď si pred vydaním personálnych rozkazov pre desiatich policajtov, tzv. čurillovcov, ktorým bola prokurátorom udelená ochrana oznamovateľa, nevyžiadalo súhlas úradu.
Pokuta za porušenie zákona
Za porušenie zákona o ochrane oznamovateľov uložil úrad ministerstvu pokutu vo výške 90-tisíc eur, potvrdila Alexandra Znášiková z odboru prevencie a komunikácie Úradu na ochranu oznamovateľov. Poukázal na to Denník N.
Personálne rozkazy sa týkali dočasného pozbavenia výkonu služby, preloženia a prevedenia na iné pracovisko alebo ukončenia poverenia na výkon funkcie.
"Predmetom tohto konania nebolo posudzovanie, či došlo, alebo nedošlo vydaním personálnych rozkazov voči policajtom k odvete. To by sa posudzovalo až v konaní, ktoré by nasledovalo, ak by ministerstvo vopred požiadalo o súhlas úradu tak, ako to vyžaduje zákon," ozrejmila Znášiková.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu štátnej služby viacerých policajtov vrátane vyšetrovateľa Jána Čurrilu a spol.
Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa úradu sa mal minister najprv obrátiť naň.
Úrad na ochranu oznamovateľov v správnom konaní rozhodol, že rezort vnútra porušil zákon a uložil mu pokutu 90-tisíc eur. Ministerstvo sa voči rozhodnutiu odvolalo. Obsahovalo podľa neho viaceré nedostatky a najmä nesprávne právne posúdenie veci.
Ministerstvo podá žalobu. Pokutu nezaplatí
Ministerstvo vnútra podá voči rozhodnutiu správnu žalobu, potvrdil tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.
Rezort vnútra ozrejmil, že potvrdenie pokuty očakával, keďže v druhom stupni rozhoduje priamo predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorá už v minulosti vyjadrovala svoj postoj v danej veci.
"Vzhľadom na to, že ide o rozsiahle rozhodnutie, kvalifikovane sa k nemu rezort vyjadrí po komplexnom naštudovaní," doplnilo ministerstvo.
Minister vnútra Matúš Šutaj vyhlásil, že rezort vnútra žiadnu pokutu platiť nebude. "Ideme v tomto prípade na súd a som presvedčený o tom, že nám dá, tak ako nám dal v 11 z 11 prípadov, za pravdu aj v tomto," predpovedal.
Nezaradená poslankyňa Martina Holečková vyzvala Šutaja Eštoka, aby pokutu 90-tisíc eur zaplatil zo svojho.
„Pred rokom som ministra vnútra varovala, že porušuje zákon, keď vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu postavil mimo službu. Minister Šutaj Eštok však mňa ani mojich kolegov z opozície nepočúval a vyšetrovateľov postavil mimo službu, aj keď na to nemal súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti,“ uviedla Holečková.
"Ministerstvo vnútra stále rieši minulosť a stále rieši pomstu. Toho je dôkaz aj to, že za postavenie policajtov mimo služby bude musieť zaplatiť . Ministerstvo vnútra už konečne musí začať prinášať systémové zmeny a akútne riešiť avizované odchody policajtov a zabezpečiť príchod tých nových," vyhlásil poslanec z KDH František Majerský (KDH).
Bezpečnostná situácia na Slovensku sa podľa neho zhoršuje a vláda nerobí nič preto, aby situáciu stabilizovala.