BRATISLAVA. Lekárske odborové združenie žiada, aby vláda verejne deklarovala zastavenie debaty o transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Rovnako požaduje plán plnenia memoranda uzavretého v roku 2022.
Odbory chcú dodržanie dohôd
Lekári sú ochotní ďalej rokovať. Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský o tom informoval po rokovaní s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom, ktoré sa uskutočnilo v súvislosti s avizovanými výpoveďami približne 2 500 lekárov.
"Nič nové sme od ministra nežiadali, len aby sa plnili dohody," vyhlásil Visolajský.
Zdôraznil aj potrebu upraviť legislatívu, napríklad o vzdelávaní lekárov alebo valorizácii miezd, tak, aby bola v súlade s dohodami. Výpoveďami chcú podľa neho lekári apelovať na vládu, aby riešila situáciu v zdravotníctve.
Odborári trvajú aj na výstavbe národnej nemocnice na Rázsochách, ktorá je súčasťou memoranda.
Presun národnej nemocnice do Ružinova označili za klamstvo na občanov a nereálne opatrenie. Ďalšiu analýzu považujú za nepotrebnú. Ministrovi pripomenuli, že pôvodná štúdia potvrdila ako najlepšiu lokalitu Rázsochy.
Návrhu na zmenu nemocníc na akciové spoločnosti odborári nerozumejú. Od ministra zatiaľ k nemu podľa Visolajského jasnú odpoveď nedostali. Témou rokovania bolo aj zadlžovanie nemocníc či podnikanie podozrivých finančných skupín.
Šaško ponúka návrhy k trom podmienkam
Minister zdravotníctva Kamil Šaško po rokovaní s lekárskymi odborármi uviedol, že nevie vylúčiť, že lekári do konca októbra podajú výpovede. Je však podľa vlastných slov pripravený s nimi naďalej rokovať a verí, že svoje rozhodnutie prehodnotia.
"Verím, že ten kompromis nakoniec nájdeme. A to v tých oblastiach, kde som takýto kompromis schopný nájsť," podotkol minister.
Ponúka návrhy k trom zásadným podmienkam, na ktorých Lekárske odborové združenie trvá. Ako priblížil, je pripravený hľadať 90 hlasov na prijatie ústavného zákona, ktorý by vylúčil akúkoľvek formu privatizácie štátnych nemocníc. Deklaroval to za stranu Hlas. Vyzval opozíciu, aby takýto zákon prípadne podporila.
Ako doplnil, preskúma aj existujúce analýzy týkajúce sa výstavby koncovej nemocnice na Rázsochách.
V rámci miezd lekárov stále trvá na kompromise. "Spočíva v tom, že počas prechodného obdobia dvoch rokov budú platy na budúci rok rásť o 6,4 percenta," objasnil s tým, že to prevyšuje zvýšenú mieru inflácie. Od roku 2027 by sa podľa neho platy lekárov mali vrátiť na úroveň spred konsolidácie.
Má pritom záujem, aby nedotknuté ostali najmä nárasty miezd pri sestrách a ďalšom zdravotníckom personáli. Zdôraznil však, že verejné financie sú obmedzené.
Hazard s trpezlivosťou lekárov
Poslanec zo strany Progresívne Slovensko a podpredsedu výboru pre zdravotníctvo Oskar Dvořák po rokovaniach vyhlásil, že minister Šaško hazarduje s trpezlivosťou lekárov aj zdravím pacientov.
Podľa poslanca Dvořáka minister zdravotníctva od začiatku vedel, aké požiadavky majú lekárski odborári, napriek tomu sa s nimi na ničom nedohodol a nedal im žiaden prísľub.
„Hazarduje s trpezlivosťou lekárov aj zdravím pacientov. Čas pritom beží, výpovede majú lekári a lekárky podať o pár dní. Medzitým sme si vypočuli, že pre premiéra Fica to nie je téma. Ľudia si do nemocníc nosia toaletný papier a pitnú vodu, nevedia sa dostať k termínom, chýba nám personál i nové nemocnice, ale jeho to nezaujíma," vyhlásil Oskar Dvořák.
Dodal, že Robert Fico je unavený a pomstychtivý človek, ktorý už myslí len a len na seba.
Vláda sa zahráva s ohňom
Podľa poslanca hnutia Slovensko a exministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa vláda zahráva s ohňom.
"Najprv sa pokúsila zdravotníkov obrať takmer o 260 miliónov eur. Od minulého týždňa sa ich snaží podlým spôsobom oklamať. V utorok som požadoval, aby minister zdravotníctva na výbore prezentoval svoju kompromisnú ponuku aj poslancom, no táto moja iniciatíva bola zmarená. Dnes vieme, že práve preto, aby minister nemusel priznať, že už vtedy boli zdravotníci vládnou koalíciou zákerne klamaní," uviedol Krajčí a vyzval vládu, aby zdravotníkom nebrala nič, na čo majú nárok.
Krajčí upozornil, že návrh ministra Šaška by vytvoril tri kategórie zdravotníkov. V prvej by im platy vzrástli o vyše deväť percent. V druhej o vyše šesť percent a v tretej iba o vyše tri percentá.
"Tento krok prinesie do zdravotníctva obrovskú nespravodlivosť, nestabilitu a hrozbu odchodu zdravotníkov do zahraničia či do dôchodku," myslí si.
Pripomenul, že v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok je približne miliarda eur, o ktorej sa nevie, na čo ju vláda použije. Zdôraznil, že na valorizáciu platov zdravotníkov je potrebných asi 119 miliónov eur.