BRATISLAVA. Aj na otázku, či sa dá nová Univerzitná nemocnica Bratislava postaviť v Ružinove na mieste súčasnej nemocnice a v okolí, má odpovedať štúdia uskutočniteľnosti.
Pre štát ju robí firma človeka spomínaného v spise SIS Gorila v súvislosti s prijatím úplatku pri pokuse o privatizáciu bratislavského letiska pred takmer dvadsiatimi rokmi.
Ružinov ako vhodnejšiu lokalitu na výstavbu nemocnice, než sú dlhodobo plánované Rázsochy, vybrala bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu na základe štúdie, ktorú spolufinancovala Penta. Finančná skupina má neďaleko Rázsoch vlastnú Nemocnicu Bory.
Po odchode Dolinkovej už jej stranícky šéf a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nepovažuje výstavbu novej nemocnice v Ružinove za možnú. Pochybuje o tom aj minister školstva Tomáš Drucker, ktorý je sivou eminenciou zdravotníctva v Hlase.
Nový minister zdravotníctva za Hlas Kamil Šaško sa k umiestneniu novej nemocnice do Ružinova zatiaľ nevyjadril. Chce počkať na výsledky štúdie uskutočniteľnosti.
Lekárski odborári, ktorí tlačia na Šaška, okrem zvýšenia platov podľa memoranda z roku 2022 žiadajú aj to, aby nová nemocnica bola na bratislavských Rázsochách.
V článku sa dočítate
- ako ZIA vybrala na štúdiu uskutočniteľnosti firmu človeka z Gorily
- prečo s nemocnicou v Ružinove nesúhlasia Šutaj Eštok s Druckerom
- kedy Šaško povie, kde chce novú UNB
Opäť človek z Gorily
Štúdiu zadala Zdravotnícka implementačná agentúra, ktorá na ministerstve zdravotníctva dohliada na výstavbu veľkých nemocníc v Martine, Banskej Bystrici a Bratislave.
Agentúra robila na dodávateľa štúdie súťaž. "Bolo oslovených päť subjektov, kritériom vyhodnotenia bola cena," odpovedalo ministerstvo na otázku, koľko firiem sa zapojilo do tendra.