Hlava štátu si výročie pripomenula pri Pamätníku československej štátnosti v Bratislave. ZDROJ: TASR
BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky položil spoločne s veľvyslancom Českej republiky na Slovensku Rudolfom Jindrákom veniec pri Pamätníku československej štátnosti na Vajanského nábreží v Bratislave.
Potom položili veniec aj pri Pamätníku Milana Rastislava Štefánika na nábreží Dunaja.
Obaja zdôraznili, že vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou sú dlhodobo dobré a nič na tom nezmenia ani občasné nedorozumenia medzi politikmi.
„Považujem naše vzťahy za nadštandardné a nemení sa nich vôbec nič, ani v prípade, keď prichádza sčasti k výmene názorov alebo k drobným nedorozumeniam medzi najvyššími politickými špičkami. Národy tu pretrvajú ďalšie stáročia, politici sa menia,“ povedal Pellegrini a dodal, že tieto bratské vzťahy mieni naďalej rozvíjať s českým prezidentom Petrom Pavlom od budúceho roka aj spoločnými aktivitami.

Prezident pripomenul, že Česi a Slováci boli príkladom pre celý svet v tom, ako sa dva národy dokážu mierovo rozdeliť a naďalej spolu bratsky vychádzať.
„Ani Česi, ani Slováci si neprajú, aby sme mali zlé vzťahy – a to je základné zadanie pre politikov. Nemali by sme pripúšťať, aby nás rozdelila nejaká téma, napríklad medzinárodného charakteru. Keď sa občas hádame, je to ako v rodine,“ doplnil český veľvyslanec Jindrák.
Vznik Československej republiky v sebe podľa prezidenta nesie tri posolstvá.
„Prvým je, že ukázal nesmiernu vitalitu Sloveniek a Slovákov, ktorí boli v 19. storočí na pokraji svojej existencie a napriek zložitým obdobiam, v ktorých sme sa vtedy nachádzali, sa viac ako 1,7 milióna ľudí hlásilo k slovenčine a k slovenskému národu. Ukázali sme, že máme svoje miesto na mape sveta,“ vyzdvihol.
Druhým odkazom sú podľa jeho slov osobnosti, ktoré v tejto dobe pôsobili na politickej scéne. Jednou z nich je aj Milan Rastislav Štefánik, ktorý prispel k tomu, že sme založili spoločný štát s Čechmi. Tretím odkazom sú hodnoty, na ktorých Československo vzniklo.

„Boli to hodnoty slobody, demokracie, rešpektovania práv človeka, a je veľkou škodou, že táto naša demokratická časť histórie trvala len veľmi krátko, bola prerušená ďalšou svetovou vojnou a že sme potom desiatky rokov čakali na to, aby sme opäť mohli žiť v demokratickom štáte,“ dodal Pellegrini.
Po slávnostnom položení vencov je prezident pozvaný na slávnostnú recepciu organizovanú Českým veľvyslanectvom v Slovenskej republike v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave.
Sociológ: Československo bolo pre Slovensko kľúčovým začiatkom
Vznik Československej republiky bol pre Slovákov a Slovensko dôležitý základ pre neskoršie úspechy. Uviedol to dávnejšie pre agentúru SITA sociológ Michal Vašečka s tým, že vznik spoločného štátu priniesol obom národom viacero výhod.
Podľa jeho slov získali obe krajiny skutočne blízkeho partnera v budúcnosti a na vznik spoločnej republiky nadväzovali neskoršie úspechy. Československá republika vznikla 28. októbra 1918.
„Vo všeobecnosti môžeme považovať vznik Československej republiky za ten správny základ, ktorý vytvoril podmienky pre neskoršie úspechy, či už samostatného Slovenska, alebo Českej republiky. Určite to treba vnímať ako niečo veľmi pozitívne a dôležité z historického pohľadu,“ uviedol Vašečka. Kým v Českej republike podľa prieskumu vnímajú vznik ČSR ako jednu z troch najdôležitejších udalostí v histórii, na Slovensku je táto udalosť na ôsmej priečke. Podľa sociológa Vašečku za to môže nedostatočná znalosť histórie.
„Slováci by si mali uvedomiť, aká dôležitá historická udalosť je vznik spoločnej republiky. Ak by nevznikla, mohli by sa hypoteticky rozprávať o tom, či by vôbec vznikla samostatná Slovenská republika, alebo nie. Okrem toho obom národom toto spojenie prinieslo naozaj blízkeho partnera aj do budúcnosti. Vieme, že viacero štátov, alebo krajín je akosi osamotených, Arméni, či Maďari. My máme skutočne blízku krajinu v podobe Českej republiky,“ doplnil Vašečka.
Sociológ je presvedčený, že Česi vložili do spoločnej republiky väčší kapitál a naopak väčší profit mali Slováci. „Boli tu problémy, či už sociálne, ekonomické a toto spojenie ich dokázalo vyriešiť,“ uzavrel Vašečka.