BRATISLAVA. Vyše 2 700 lekárov z nemocníc po celom Slovensku začalo v utorok podávať výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve.
Lekári sú ochotní ďalej rokovať a výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s Lekárskym odborovým združením podpísal vtedajší vládny kabinet.
Zároveň žiadajú, aby vláda verejne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) potvrdil otvorenosť rokovať ďalej. Verí, že otázka rastu platov lekárov nebude prekážkou pri hľadaní dohody.
Jeho cieľom je do konca roka upokojiť a zastabilizovať situáciu, aby pacient nebol traumatizovaný spormi v slovenskom zdravotníctve.
O podrobnostiach rokovania s riaditeľmi ústavných zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, ako aj so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska bude informovať zajtra o 10.30 h, keď sa v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch zúčastní na oficiálnom otvorení výstavby staníc záchrannej zdravotnej služby financovaných z plánu obnovy.
Minister Šaško má podľa slov premiéra Roberta Fica pri rokovaniach so zdravotníkmi plnú podporu. Ocenil, že do nich dáva celú energiu. "Chceme, aby táto vec bola ukončená tak, že všetci budú v rámci možností spokojní," povedal Fico po stredajšom rokovaní vlády.
So Šaškom si podľa jeho slov ozrejmili, aká je aktuálna situácia a aké rokovania ich v najbližších dňoch čakajú. "Neviem si predstaviť, že pre nejakých 70 eur, lebo o tom sa teraz bavíme pri lekároch, že by boli pripravení opustiť pacientov. Uvidíme, ako sa budú nasledujúce dni vyvíjať," skonštatoval premiér.

NÚDCH
Národný ústav detských chorôb v Bratislave eviduje k strede 111 výpovedí lekárov z celkového počtu 453, potvrdila manažérka pre PR a komunikáciu NÚDCH Zuzana Čižmáriková.
Deklaruje, že ústav situáciu denne monitoruje a rieši tak, aby od nového roka nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
"Každý deň situáciu monitorujeme a pravidelne komunikujeme s vedúcimi predstaviteľmi jednotlivých kliník, ako aj samotnými zamestnancami tak, aby k 1. januáru 2025 nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Prioritou pre nás je a vždy aj bude starostlivosť o detského pacienta v plnom rozsahu tak, aby táto bola poskytnutá každému dieťaťu, ktoré ju potrebuje," uviedla Čižmáriková.
Dodala, že medzi zamestnancami sa šíria aj rôzne nepravdivé informácie o poklese ich platov. "To v žiadnom prípade nie je pravda, pretože v NÚDCH máme podpísanú a platnú kolektívnu zmluvu až do júna 2025 a kolektívna zmluva zamestnancom garantuje mzdové ohodnotenie," ozrejmila.
FN Trnava
Vo Fakultnej nemocnici Trnava podalo k 29. októbru výpovede 151 lekárov. V nemocnici pracovalo ku koncu septembra celkovo 346 lekárov. Zdravotných sestier sa výpovede netýkajú, uviedol hovorca FN Trnava Matej Martovič.
FNsP Žilina
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina aktuálne eviduje 160 výpovedí lekárov a nie je možné vylúčiť, že pribudnú aj ďalšie, informovala hovorkyňa nemocnice Zuzana Fialová.
Upresnila, že výpovede podali zamestnanci z nosných oddelení zdravotníckeho zariadenia, ktorými sú oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, rádiológie, pediatrie, ale aj oddelenie urológie, ortopédie, úrazovej chirurgie, neurológie, vnútorného lekárstva a podobne.
"Pokiaľ by výpovede nadobudli platnosť, žiaľ, ani žilinská nemocnica nebude schopná zabezpečiť plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť. Veríme, že sa aktuálnu situáciu s výpoveďami podarí zastabilizovať tak, aby sme mohli ďalej pokračovať v poskytovaní zdravotnej starostlivosti," uviedla Fialová.
FNsP Nové Zámky
Celkovo 83 lekárov podalo výpovede z pracovného pomeru vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky. Výpovede doručilo 55 atestovaných lekárov a 28 neatestovaných, potvrdil hovorca nemocnice Ján Baček. V nemocnici pracuje celkovo 253 lekárov.
Všetkým lekárom, ktorí podali výpovede, plynie dvojmesačná výpovedná lehota. Pracovný pomer by mali ukončiť k 31. decembru tohto roka.
Najviac výpovedí nemocnica eviduje na rádiologickom oddelení a klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny (anestézy) - po desať výpovedí.
Z chirurgickej kliniky sa rozhodlo odísť deväť lekárov, ďalších osem z oddelenia úrazovej chirurgie. Z kliniky anestéziológie a klinickej medicíny podalo výpovede aj ďalších sedem lekárov, rovnako ako z pediatrickej kliniky.
NAW v Piešťanoch
V Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch podalo k 30. októbru výpoveď 28 lekárov. V nemocnici ich pracovalo ku koncu septembra celkovo 114. Výpovede zdravotných sestier neevidujú. Situácia môže ohroziť chod oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, uviedol riaditeľ NAW Miroslav Jaššo.
Nemocnica má pripravené plány, ako postupovať, ale ich bližšia špecifikácia by bola podľa neho zbytočná. "Pretože vôbec nevieme, ako sa situácia bude naďalej vyvíjať," priblížil Jaššo.
Spomenul aj možnosť, že lekári, ktorí nepodali výpovede, nemusia nastúpiť do práce napríklad pre chorobu, ošetrovné či z iných dôvodov. "Verím, že situácia sa vyrieši, zainteresované strany majú na to dva mesiace," dodal.
FNsP J.A.Reimana Prešov
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove eviduje k stredajšiemu poludniu celkovo 184 výpovedí lekárov z pracovného pomeru. Ako informovala PR manažérka prešovskej nemocnice Martina Pavliková, lekárom začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota.
„Chod nemocnice zatiaľ nie je nijakým spôsobom dotknutý,“ uviedla Pavliková.
Nemocnica zatiaľ nekonkretizovala, akých oddelení sa podané výpovede v najväčšej miere týkajú.
„Zo strany sestier nebola podaná žiadna výpoveď,“ dodala PR manažérka nemocnice, ktorá je treťou najväčšou slovenskou nemocnicou. Ku koncu minulého roka zamestnávala zhruba 500 lekárov.
FN Trenčín
Vo Fakultnej nemocnici Trenčín podalo výpovede 131 lekárov, informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.
UNLP Košice
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice aktuálne eviduje 263 výpovedí, uviedla jej hovorkyňa Ladislava Šustová.
Zatiaľ nie je známe, koľko z uvedeného počtu výpovedí podali lekári a koľko zdravotné sestry, ani na ktorých medicínskych pracoviskách a klinikách pracujú.
"Výpovede boli doručené hromadne, v súčasnosti ich analyzujeme," povedala hovorkyňa s tým, že bližšie informácie o vplyve na pacientov tak budú známe až neskôr.
Dodala, že najdôležitejšie bude zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť a plynulý chod UNLP.