Pôsobenie koalície Smer, Hlas a SNS vyniká tým, ako sa jednotlivé odhalené prípady rodinkárstva už ani nesnažia zakrývať. Ani v jednom zo známych prípadov klientelizmu koaličné strany nevyvodili zodpovednosť, čo sa v minulosti aspoň ojedinele stávalo.
Premiér Robert Fico vystúpil v ruskej propagandistickej relácii na stanici Rossija 1. Stal sa tak najvyššie postaveným predstaviteľom Európskej únie, ktorý od začiatku ruskej inváziu na Ukrajinu vystúpil v ruskej televízii. Navyše v nej podporoval argumenty kremeľskej propagandy.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Partnerka, syn, bratranec, straník. Za Fica IV by z rodinkárstva malo Slovensko vybuchnúť
- Po Huliakovej vzbure museli povolať onkologicky chorého poslanca. Ku koalícii sú kritickí aj vlastní
- Fico sa v kremeľskej Rossija 1 postavil na stranu Ruska, možno ho navštívi
- Ruská ekonomika sa neudržateľne prehrieva. Úroky zašli priďaleko, sťažuje sa oligarcha
- Agent spomínal desiatky miliónov. Kto je najdrahší slovenský brankár?
- Malý Hyundai Inster ide do predaja, láka cenou aj bohatou výbavou
Partnerka, syn, bratranec, straník. Za Fica IV by z rodinkárstva malo Slovensko vybuchnúť

„Ak by sme toto urobili my v roku 2019, Slovensko by vybuchlo,“ káravo sa dva mesiace po neúspešných parlamentných voľbách 2020 prihovoril voličom Robert Fico, predseda čerstvo opozičného Smeru. Ukazoval na nomináciu Vladimíra Pčolinského za šéfa Slovenskej informačnej služby, blízkeho človeka predsedu vtedy koaličnej Sme rodina Borisa Kollára „s pochybnou minulosťou“.
Aj vo svojej krátkej ére opozičného politika mobilizoval voličov na súhlase s tézou, že uprednostňovanie rodinných príslušníkov, priateľov, známych či stranícky blízkych ľudí na úkor odborníkov do štátnych funkcií je škodlivé. V skutočnosti je tento postup podľa mnohých štúdií jedným zo sprievodných javov korupcie.
Prípady rodinkárstva sú známe počas éry väčšiny vlád na Slovensku od roku 1993. Aj keď nie sú známe dáta, z ktorých by vedeckou metódou vyplýval záver, že štvrtá vláda Roberta Fica vyniká v počte podozrení z rodinkárstva, pôsobenie koalície Smer, Hlas a SNS vyniká tým, ako sa jednotlivé odhalené prípady nesnažia zakrývať.
To, že sa z klientelizmu stala akceptovaná praktika koalície, naznačuje aj nedávne vyjadrenie podpredsedu strany Národná koalícia Petra Sokola. Ten sa totiž otvorene posťažoval, že jeho strana z klientelizmu dostatočne neprofituje. Ani v jednom zo známych prípadov klientelizmu koaličné strany nevyvodili zodpovednosť, čo sa v minulosti aspoň ojedinele stávalo.
Po Huliakovej vzbure museli povolať onkologicky chorého poslanca. Ku koalícii sú kritickí aj vlastní

Len pred dvoma týždňami zverejnil, že má rakovinu. „Ľudia v okolí si preto mohli všimnúť, že nie som vo svojej koži,“ zverejnil poslanec Hlasu Ján Blcháč podrobnosti svojho zdravotného stavu. Napriek tomu, že podstupuje chemoterapiu a ožarovanie, bol donútený prísť do parlamentu, aby vláde zachránil hlasovania, hoci ešte deň predtým bol PN.
Koalícia Smeru, Hlasu a SNS totiž pre bojkot trojice poslancov okolo Rudolfa Huliaka z Národnej koalície stratila parlamentnú väčšinu, keď sa na protest proti zbavovaniu funkcií ich nominantov v rezorte životného prostredia pod gesciou znepriatelenej SNS rozhodli dva dni nezúčastňovať zasadnutí pléna.
Huliakovi, Ivanovi Ševčíkovi a Pavlovi Ľuptákovi znefunkčnenie parlamentu vyšlo práve pre Blcháčovu práceneschopnosť. Bez neho mala koalícia v parlamente len 75 hlasov, o jeden menej, než je potrebné minimum.
Obnovená, hoci najtesnejšia vládna väčšina umožnila v hlasovaní odmietnuť vyslovenie nedôvery ministrom Martine Šimkovičovej a Borisovi Suskovi. Huliakova skupina odišla z rokovacej sály krátko predtým po zahlasovaní za školskú legislatívu.
- Fico varuje pred „kupovaním“ huliakovcov: Premiér Robert Fico odmieta „kupovanie“ troch nezaradených poslancov, ktorí odišli z poslaneckého klubu SNS. „Varujem každého, a je mi jedno, či to bude niekto z vládnej koalície alebo ktokoľvek iný, ak začnú chodiť informácie o kupčení, nasadím všetky spravodajské služby,“ uviedol po rokovaní vlády.
- S Huliakom sa vraj nevyjednáva: Možno sa Fico pokúsi uzavrieť „separátny mier“ mimo pôsobnosti SNS, čím by sa dala vysvetliť jeho hrozba nasadením „všetkých spravodajských služieb“, ak sa dozvie o kupčení s Huliakom. Mohol tým skrátka myslieť, že to vybaví sám a nech mu do toho láskavo nikto nelezie, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Plesník v Trenčíne skončil: Odvolal primára kardiológie Petra Blaška, hoci proti nemu nemal konkrétne výhrady, len chcel na jeho miesto dosadiť svojho človeka. Teraz šéf trenčianskej fakultnej nemocnice Michal Plesník sám končí. Z postu riaditeľa ho odvolal minister zdravotníctva Kamil Šaško. Plesník na svojom poste nebol ani rok.
- Huliak chce strieľať 700 medveďov ročne: Pre medvede musel skončiť vo funkcii riaditeľ Štátnej ochrany prírody Štefan Kysel, zhodujú sa Rudolf Huliak a minister životného prostredia Tomáša Taraba. Kým Taraba tvrdí, že riaditeľ nerešpektoval európske smernice, Huliak hovorí, že jeho nominant narážal na ministerstvo a EÚ, keď chcel likvidovať výrazne viac medveďov.
- Pellegrini je stále najdôveryhodnejší: Lídrom opozičných strán mierne stúpla dôveryhodnosť. U lídrov koaličných strán je badateľný pokles, najvýraznejší je u premiéra Roberta Fica. Vyplynulo to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj 24. Prieskum ukázal, že obyvatelia Slovenska najviac dôverujú prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Dôveruje mu 51 percent dospelých občanov.
Fico sa v kremeľskej Rossija 1 postavil na stranu Ruska, možno ho navštívi

„Cítim, že je to moja osobná povinnosť,“ povedal premiér Robert Fico v ruskej štátnej televízii o tom, či sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca 2. svetovej vojny v Moskve na budúci rok.
Rozhovor s ním uviedli v ruskej štátnej televízii Rossija 1. Vystúpil v relácii 60 minút s propagandistkou Oľgou Skabejevovou, ktorú prokremeľský kanál odvysielal v stredu ráno.
„Ak by som pri sebe mala pozvánku, určite by som vám ju odovzdala. Avšak niečo mi hovorí, že ju už čoskoro určite dostanete,“ reagovala Skabejevová, jedna z hlavných tvárí prokremeľskej propagandy, na Ficove slová, že by bol poctený, ak by sa mohol v Moskve zúčastniť na budúcoročných májových oslavách 80. výročia ukončenia 2. svetovej vojny.
Skabejevová v upútavke na rozhovor zdôraznila, že ide o exkluzívny rozhovor s lídrom krajiny Európskej únie, ktorý navyše prežil atentát – údajne práve pre jeho postoj k Ukrajine. Z úst premiéra v rozhovore zazneli viaceré prokremeľské naratívy.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Rokovania o zastavení útokov: Denník Financial Times s odvolaním sa na anonymné zdroje vrátane vysokopostavených ukrajinských predstaviteľov napísal, že Kyjev sa snaží obnoviť rokovania o možnom zastavení leteckých útokov na energetické zariadenia. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov túto správu poprel.
- Ruský postup na východe: Okupačné sily obsadili dedinu Kruhliakivka na severovýchode Ukrajiny v Charkovskej oblasti. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany. Obec leží približne 20 kilometrov južne od mesta Kupiansk, ktoré sa Moskva snaží obkľúčiť. Podľa analýzy amerického Inštitútu pre štúdium vojny, Moskva len v októbri postúpila na Ukrajine o 478 kilometrov štvorcových.
- Zelenskyj chcel Tomahawky: Americký denník The New York Times zverejnil článok, v ktorom tvrdil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utajovanej časti svojho plánu požadoval od Bieleho domu rakety Tomahawk s plochou dráhou letu a doletom až 2 400 km. Rakety mali podľa Zelenského zabrániť ďalšej eskalácii z ruskej strany.
- Juhokórejčania na Ukrajine: Južná Kórea chce vyslať na Ukrajinu tím odborníkov na monitorovanie rozmiestnenia severokórejských jednotiek Ruskom. Uviedol to nemenovaný predstaviteľ z juhokórejského prezidentského úradu. Do Ruska bolo presunutých najmenej 11-tisíc severokórejských vojakov a viac ako 3 000 z nich je rozmiestnených v blízkosti frontovej línie.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Policy: Trvalá záhada Trumpovho vzťahu s Ruskom
- The Economist: Prečo práve stúpli šance Kamaly Harrisovej na víťazstvo
- The Washington Post: Pre Jeffa Bezosa a jeho firmy sa Washington stal dôležitejším
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Ruská ekonomika sa neudržateľne prehrieva. Úroky zašli priďaleko, sťažuje sa oligarcha

Kým politici Smeru dookola omieľajú, že ekonomické sankcie Západu proti Rusku nefungujú, tvrdé dáta hovoria niečo iné. Najnovšie ruská centrálna banka zdvihla základnú úrokovú sadzbu na 21 percent. Na porovnanie, Európska centrálna banka ju nedávno znížila na 3,25 percenta.
Zástupcovia ruských malých a stredných spoločností varujú, že sadzby na firemných úveroch môžu v budúcom roku stúpnuť až na 30 percent. Výsledkom môže byť, že si buď prestanú brať pôžičky, čo sa prejaví v poklese investícií, alebo výrazne zdražejú tovary a služby.
To by však vyvolalo ďalší tlak na rast inflácie, ktorá v Rusku v súčasnosti podľa oficiálnych zdrojov atakuje hranicu desiatich percent. Práve na skrotenie vysokej inflácie cieli ruská centrálna banka zvýšením sadzieb.
Vysoké úroky nedávno kritizoval aj ruský miliardár Alexej Mordašov, najväčší akcionár oceliarne Severstaľ. „Potreba zvýšiť sadzby na obmedzenie inflácie je jasná, ale začíname zachádzať príliš ďaleko. Dostávame sa do situácie, keď sa liek môže stať nebezpečnejším ako choroba,“ uviedol pre agentúru Reuters.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dražba miliónových pozemkov: Košická magnezitka už dávno zanikla. Ostal však po nej opustený a schátraný areál, o ktorého budúcnosti sa dlho viedli polemiky. A možno sa budú viesť odznova, pretože hrozí, že majiteľ pozemkov o ne pre finančné problémy o pár dní príde. Mieria totiž do dražby.
- Reakcia na hromadné výpovede lekárov: Vláda schválila navrátenie minimálnej výšky základnej zložky mzdy zdravotníkov. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú na rokovanie vlády predložil minister zdravotníctva Kamil Šaško, reaguje na obavy z hromadných výpovedí a odchodu zdravotníckych pracovníkov do zahraničia.
- Dodatočné clá na čínske elektromobily: Európska únia rozhodla o výraznom zvýšení dovozných ciel na elektromobily vyrábané v Číne. Clá na niektoré vozidlá tak môžu dosiahnuť viac než 45 percent. Viaceré automobilky, najmä nemecké, sa teraz obávajú odvety zo strany Pekingu.
Agent spomínal desiatky miliónov. Kto je najdrahší slovenský brankár?

Ako prvý zmenil mýty o tom, že slovenský brankár nemá v najťažšej lige sveta šancu. V januári 2018 zamieril Martin Dúbravka z pražskej Sparty do Newcastle United. Najprv na polročné hosťovanie - za dva milióny eur. V lete toho istého roka si anglický klub uplatnil opciu na prestup a doplatil ďalšie štyri milióny eur. Spolu šlo o šesť miliónov.
Žiadny slovenský brankár nikdy nestál viac. V októbri 2020 server Transfermarkt ocenil Dúbravku na sedem aj pol milióna eur. Aj v tomto prípade platí, že žiadny slovenský brankár nebol drahší.
„Trúfam si však povedať, že Martinova cena sa pohybuje rádovo v desiatkach miliónov libier. Neviem, či je to dvadsať alebo tridsať miliónov, ale určite sa to pohybuje v takýchto parametroch,“ vravel v tom čase jeho agent Pavel Zíka.
Keď v septembri 2022 odišiel Dúbravka na polročné hosťovanie do Manchestru United, zaplatili zaňho dva aj pol milióna eur. Kto je dnes najdrahší slovenský brankár? Môže niekto v blízkej dobe prekonať rekordy Dúbravku? Redakcia Sportnetu ponúka analýzu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Malý Hyundai Inster ide do predaja, láka cenou aj bohatou výbavou

Kým niektorí výrobcovia ešte len sľubujú príchod cenovo dostupného elektromobilu do dvoch rokov, Hyundai s ním v tichosti prichádza už teraz. Volá sa Inster, nie je z Číny a vie ponúknuť zaujímavú výbavu.
Kto volal po návrate šikovného malého elektromobilu do mesta, tak už má popri podobne veľkej Dacii Spring alternatívu. Inster je postavený na podvozkovej platforme K1, ktorá je pevnejšia ako predošlá platforma BA známa z Hyundaiu i10 a Kie Picanto. Umožňuje tak zástavbu batérie pre elektromobil s predným pohonom.
Inster je dlhý 3 825 milimetrov a rázvor kolies je 2 580 mm. Ide o drobné auto so šírkou len 1610 mm a kufrom s objemom 280 litrov. Dostupná bude aj drsnejšie sa tváriaca verzia Cross, no aj v jej prípade by mala byť svetlá výška podvozka štandardných 144 mm.
Rodiskom Insteru je Južná Kórea, kde je v ponuke aj benzínová verzia známa ako Casper. Do Európy sa však dostane len ako elektromobil.
Auto novinky v skratke:
- Radikálna zmena imidžu: Modernizácia je prirodzenou súčasťou životného cyklu každého auta. Niekedy sú tieto zmeny takmer nebadateľné, inokedy zmenia vzhľad auta takmer na nepoznanie. Novú Cupru Leon by sme rozhodne zaradili do druhej kategórie.
- Renault 5 robí radosť: Majiteľ Astonu Martin DB11 nám ukazuje palec hore a zvedavo sa otáča aj pár vystupujúci z Mercedesu G63 AMG. My pritom sedíme za volantom malého Renaultu 5. Šikovne sa s ním prepletáme Monte Carlom a reakcie okolia dávajú tušiť, že automobilová novinka tohto roka zaujala.
- Elroq zaujme základnou cenou: Škoda je na ceste k menším a dostupnejším elektromobilom. Po Enyaqu prichádza Elroq, kompaktné elektrické SUV, ktoré časom nahradí Karoq so spaľovacími motormi. Na slovenský trh prichádza Elroq v troch rôznych výkonnostných verziách.
Aréna

Poslanec Hlasu Roman Malatinec sa v Aréne vyjadril, že by pri výmene rezortov ministerskú ponuku neodmietol. Od ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej žiada stratégiu v kultúre spolu s ďalšími troma nespokojnými poslancami z klubu.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Fico vo vzťahu k Číne prezentuje naivný oportunizmus
- Rutina: Jazvy či hlboké vrásky kozmetikou nevyriešite, jednou z možností je mikroihličkovanie
- Zoom: Prečo sa radi bojíme pri hororoch?
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte tip na chutný obed? Vyskúšajte kuracie kúsky v cesnakovom cestíčku.
Dnes očakávame
- Premiér Robert Fico s delegáciou ministrov a podnikateľov pokračuje v návšteve Číny
- Minister zdravotníctva Kamil Šaško bude informovať o podrobnostiach zo stretnutia s riaditeľmi nemocníc
- Prešovský krajský súd rozhodne v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku
Dnes v histórii

31. októbra 1941, po 14 rokoch prác, dokončili pamätník Mount Rushmore. Obrovské súsošie štvorice bývalých prezidentov USA - Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna - sa nachádza v Čiernych horách v Južnej Dakote. Stal sa jedným zo symbolov Ameriky a ročne ho navštívia tri milióny návštevníkov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
