BRATISLAVA. Obyvatelia Bojníc a okolia sa búria proti Agelu. Nechcú, aby ich nemocnicu prebral od trenčianskej župy do užívania. Spustili preto petíciu, ktorú zatiaľ podpísalo vyše dvetisíc ľudí. Sú medzi nimi aj zdravotníci z bojnickej nemocnice.
Signatári petície sa obávajú, že ak ich zdravotnícke zariadenie preberie súkromná nemocničná sieť Agel, oslabí to poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocnici. Rovnako sa to podľa nich stalo v prípade neďalekých nemocníc v Handlovej, Bánovciach nad Bebravou či v Partizánskom, keď prešli pod jednu z dvoch súkromných nemocničných sietí. Okrem Agelu je druhou Penta Hospitals.
„Pôjde do útlmu, lebo keď z nej odídu odborníci, mnohé výkony sa prestanú robiť, mladí lekári sa nebudú mať kde školiť na atestáciu a tiež odídu,“ opisuje Miroslav Paľun z petičného výboru, čo podľa nich hrozí bojnickej nemocnici, ak ju preberie Agel.
Trenčiansky samosprávny kraj, zriaďovateľ bojnickej nemocnice, ponúkol všetky zdravotnícke zariadenia do vlastníctva mestám, v ktorých sa nachádzajú, za jedno euro. Okrem Bojníc sa tieto nemocnice nachádzajú aj v Považskej Bystrici a Myjave. Župa ich mestám ponúkla preto, lebo Bojnice a Považská Bystrica sú v strate a nemá na ne peniaze.
Prievidza kúpu nemocnice v Bojniciach odmietla, Považská Bystrica a Myjava ešte rokujú s krajom. Župa paralelne s rokovaniami s mestami hľadá do nemocníc strategického investora. Ako jediný reálny sa zatiaľ ukazuje Agel. Ak by získal zdravotnícke zariadenia v trenčianskej župe, stal by sa najväčšou nemocničnou sieťou na Slovensku.
V článku sa dočítate
- prečo sa signatári rozhodli urobiť petíciu,
- čoho sa obávajú,
- ako na petíciu reaguje trenčianska župa.
Strach o nemocnicu
Petíciu s názvom Zachráňme bojnickú nemocnicu pred obchodníkmi so zdravím podpísalo do utorka rána vyše 2700 ľudí. Sú medzi nimi podľa Paľuna aj mnohí zdravotníci z tejto nemocnice.
Keď zo zdravotníckeho zariadenia odídu lekári a sestry postupne sa podľa organizátora petície zrušia oddelenia a pacienti budú musieť dochádzať do iných miest a regiónov. „Nie každý má auto, nie každý, najmä starší, niekam dôjde, a tak budú zomierať bez pomoci,“ vraví Paľun.

Bojnickej nemocnici tak podľa neho hrozí osud okolitých nemocníc patriacich Agelu v Handlovej, v Bánovciach nad Bebravou a v Žiari nad Hronom alebo Pente v Partizánskom. Všetky tieto nemocnice podľa organizátora petície išli do útlmu.
„Možno budovy nový majiteľ opraví, omaľuje, ale personál nezaplatí,“ vraví Paľun.
Tento scenár denníku SME potvrdila aj jedna lekárka z bojnickej nemocnice, za ktorou prišli neatestovaní doktori s tým, že ak zdravotnícke zariadenie preberie Agel, odídu na Moravu. Miestne nemocnice im už vraj dali ponuky. Lekárka chcela zostať v anonymite.
Mlčiaci Agel
„Rešpektujem to,“ reagoval na petíciu šéf bojnickej nemocnici Peter Glatz. V demokracii ľudia majú právo vyjadriť svoj názor, dodal. K rokovaniam s Agelom sa nechcel vyjadrovať, tie sú v kompetencii Trenčianskeho kraja.
Jeho hovorkyňa Lenka Kukučková vraví, že najmä záver petície vyznieva rozporuplne, lebo pod vidinou dostupnosti zdravotnej starostlivosti žiada zachovanie súčasného stavu, teda aby bojnickú nemocnicu prevádzkoval kraj alebo štát.
„Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je ohrozená práve pri zachovaní súčasného stavu,“ vraví Kukučková. Kraj preto hľadá nielen pre Bojnice, ale aj Považskú Bystricu a Myjavu strategického investora.

„Trenčiansky samosprávny kraj zatiaľ vedie so spoločnosťou Agel len predbežné trhové konzultácie,“ vraví jeho hovorkyňa. Na základe ich výsledkov bude podľa nej určený ďalší postup, ktorý bude predstavený poslancom krajského zastupiteľstva.
Agel na otázky denníka SME o petícii a jeho zámere prevziať nemocnice v Trenčianskom kraji neodpovedal. Ak by nemocnice prevzal, stal by sa so 17 ústavnými zdravotníckymi zariadeniami najväčšou súkromnou sieťou. Nateraz najväčšia Penta Hospitals ich má 16.

Beata
Balogová
