Separujete kuchynský odpad a došli vám ekologicky rozložiteľné vrecká? Ako prvú vec si poviete, že to nič a odpad vyhodíte v klasickom igelitovom vrecku. To je asi najčastejšia chyba, ktorú ľudia pri separovaní bioodpadu robia.
Trojročné skúsenosti s triedením biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu ukázali, že mestám a obciam sa vyplatí investovať do informovanosti občanov, ako aj správneho nastavenia systému zberu a odmien za jeho triedenie. Zbierať bioodpad zo záhrad a zaviesť zber kuchynského odpadu sú obce povinné od januára 2021.
Pozitívnym výsledkom je, že na skládky sa vyváža menej odpadu. Naopak, ak sa príprava fungovania systému podcení, obce musia riešiť nepríjemné sprievodné javy ako zápach či premnoženie škodcov.
Informovanosť a motivácia
"Kľúčom k úspechu je vysvetlenie dôležitosti zberu kuchynského bioodpadu a jeho potenciálu na ďalšie zhodnotenie a ochranu životného prostredia," hovorí Jozef Murgaš, riaditeľ spoločnosti JRK Slovensko, ktorá s obcami spolupracuje v oblasti odpadového hospodárstva.
"Pozitívny ohlas občanov na zapojenie sa do systému separovaného zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu je úzko prepojená s ich informovanosťou a vzdelávaním. Rovnako dôležitý je aj bezplatný prístup ku kvalitným zberným nádobám a dobre nastavený motivačný systém zberu," dodáva.
Podľa analýz JRK Slovensko tvorí kuchynský odpad takmer 28 percent zmesového komunálneho odpadu a jeho vytriedenie preto výrazne znižuje celkový objem zmesového komunálneho odpadu. Znamená to tiež nižšie náklady na odvoz a likvidáciu odpadu. Kuchynský odpad je zároveň cenným zdrojom pre ďalšie zhodnotenie, či už formou kompostovania, alebo ako surovina pre bioplynové stanice.
Zlepšiť infraštruktúru
V súvislosti so zberom biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO) však podľa Murgaša obce stále čelia viacerým výzvam. Jednou z nich je zlepšenie infraštruktúry, aby bol zber BRKO pre obyvateľov pohodlnejší a dostupnejší.
V článku sa ďalej dočítate:
- Ako niektoré obce ľudí motivujú triediť biologicky rozložiteľný odpad.
- Prečo chcú obce prejsť na systém "Plať za to, čo vyhodíš".
- Kde ľudia robia najčastejšie chyby pri triedení bioodpadu.
- Ako sa niektoré obce vysporiadali s ťažkosťami pri zbere bioodpadu.
- Čo patrí a čo nepatrí do kuchynského bioodpadu.