BRATISLAVA. Záujemcovia o kúpu majetku obce na základe obchodnej verejnej súťaže alebo pri priamom predaji majetku obce získajú možnosť podávať návrhy, respektíve doručovať cenové ponuky v podobe, ktorú si sami zvolia, teda buď listom, alebo elektronicky.
Vyplýva to z novely zákona o majetku obcí, ktorú schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
Povinné doručovanie cenových ponúk elektronicky je podľa predkladateľov problematické, a to najmä preto, že obec pri nakladaní so svojím majetkom nie je v postavení orgánov verejnej moci.
Obec má podľa novely zabezpečiť mlčanlivosť o údajoch z podaných návrhov, respektíve doručených cenových ponúk až do uplynutia lehoty na ich predkladanie.
Obec tiež po novom môže dať majetok do nájmu za nižšie nájomné než je jeho všeobecná hodnota aj pri nájme hnuteľnej veci, ktorej zostatková cena je nižšia ako 3500 eur.
Urobiť tak bude môcť aj pri nájme majetku obce, ktorého trvanie s tým istým nájomcom neprekročí desať dní v mesiaci, ak súčasne ide o nájom na všeobecne prospešné služby.
Nová právna úprava sa týka aj prenájmu majetku obce, ktorý obstarala z verejných prostriedkov. Podmienkou pre poskytnutie verejných prostriedkov obci nemusí byť len prenechanie majetku za nižšie nájomné, ale môže ísť aj o rôzne iné podmienky, ako je napríklad využite majetku na konkrétny účel, symbolické vstupné a podobne.
Nová legislatíva teda zabezpečuje, aby obec pri nakladaní s takýmto svojím majetkom mohla prihliadnuť aj na ďalšie podmienky, za ktorých sa poskytli verejné prostriedky.
Novela by mala byť účinná od 1. januára 2025.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Komisár pre deti Jozef Mikloško vlani evidoval 406 podnetov. Z nich bolo 310 nových a 96 prenesených z minulých období. Vyplýva to zo Správy o činnosti komisára pre deti za vlaňajšok, ktorú poslanci vzali v utorok na vedomie.
- Poslanci zobrali na vedomie výročnú správu o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2023. Hovorí okrem iného o tom, že v minulom roku kancelária ombudsmana vybavila 1902 podaní. Z toho bolo 500 v rámci opakovanej analýzy a 1402 bolo preskúmavaných po prvýkrát. Ombudsman Róbert Dobrovodský porušenie základných práv a slobôd konštatoval v 67 podnetoch.
- Počet a obsah preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov sa nebude meniť. Národná rada odmietla opozičnú novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Do parlamentu ju predložili Peter Stachura a František Majerský (obaja KDH), ktorí ňou chceli odstrániť neprimeranú frekvenciu preventívnych prehliadok aj tolerovanie duplicitných vyšetrení.
- Policajti budú môcť prítomnosť omamných alebo psychotropných látok v organizme vodičov zisťovať skríningovými testovacími súpravami. Vyplýva to z novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, ktorú poslanci v hlasovaní schválili. Do parlamentu ju predložil poslanec za koaličný Hlas Zdenko Svoboda.
- Národná rada sa má na aktuálnej schôdzi venovať aj návrhu vládnej novely zákona k platom zdravotníkov. Od 14.00 h má rokovať o návrhu na skrátené legislatívne konanie. Oznámil to podpredseda parlamentu, ktorý je poverený jeho riadením, Peter Žiga (Hlas). V prípade, ak poslanci odobria zrýchlený režim, pristúpia k rokovaniu návrhu v prvom čítaní.