BRATISLAVA. Pokiaľ bude mať policajt pri kontrole vodiča podozrenie, že je pod vplyvom omamných a psychotropných látok, bude od nového roku môcť použiť takzvanú skríningovú testovaciu súpravu.
Parlament dnes totiž schválil novelu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, ktorú predložil koaličný poslanec Zdenko Svoboda z Hlasu.
Návrh konkrétne podporilo 79 poslancov, proti nebol nikto a zdržalo sa 66 zákonodarcov.
Rezort vnútra podľa návrhu už disponuje súpravami Dräger DrugCheck 3000. Zákon však momentálne ich využívanie neupravuje.
„Vzhľadom na skutočnosť, že skríningové testovacie súpravy používajú policajné zložky v susediacich štátoch, je potrebné novelizovať zákon, ktorým dôjde k zjednodušeniu a zrýchleniu vykonávania orientačného vyšetrenia na prítomnosť omamných a psychotropných látok v organizme vodiča, čo v konečnom dôsledku umožní efektívnu elimináciu vodičov jazdiacich pod vplyvom omamných a psychotropných látok," konštatuje predkladateľ.
Novela zároveň ruší povinnosť zriaďovania protialkoholických záchytných izieb z dôvodu, že tieto ustanovenia sú obsolentné a v podmienkach SR dlhodobo nevykonateľné.
„ Právnou prekážkou vykonateľnosti zákona je fakt, že právna úprava záchytných izieb obsiahnutá v zákone vychádza z pôvodného zákona z 50-tych rokov minulého storočia, kedy československé socialistické zdravotníctvo prebralo na seba represívnu úlohu chrániť spoločnosť pred ohrozujúcim správaním ľudí pod vplyvom alkoholu ich umiestňovaním do protialkoholickej záchytnej izby. V súčasnosti je však na základe Ústavy SR právne nemožné obmedzovanie osobnej slobody u osoby bez psychózy v ústavnom zdravotníckom zariadení proti jej vôli, ak o tom nerozhodol súd," zdôvodnil predkladateľ.
Svoboda tiež poukázal na neexistenciu materiálno - technického zabezpečenia protialkoholickej záchytnej izby.
„Z dôvodu, že v minulosti boli záchytné izby zriaďované ako „poriadkové zariadenia“ by tieto v súčasnosti, s pôvodne upraveným personálnym obsadením a materiálno - technickým vybavením, nespĺňali súčasné náročné medicínske kritériá na pozorovanie stavu pacienta s rizikom vzniku závažných život ohrozujúcich komplikácií," dodal predkladateľ.
Z rokovania parlamentu
- O vládnej novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši platy zdravotníkov, rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
- Obce a vyššie územné celky by mohli získať možnosť do konca roka 2025 použiť na krytie výdavkov bežného rozpočtu aj zdroje rezervného fondu. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, ktorú predložil koaličný poslanec Ján Ferenčák. Novelu posunuli do druhého čítania.
- Medzi sankcie za priestupky by mohlo patriť aj vykonanie menších obecných služieb. Zvýšiť by sa mohli aj horné hranice pokút. Vyplýva to z novely priestupkového zákona, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
- Verejné obstarávanie vo vzťahu k vysokoškolským učebniciam či skriptám by sa mohlo zjednodušiť. Vyplýva to z novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá prešla do druhého čítania.
- Dotácie zo štátneho rozpočtu by sa mohli poskytovať aj na podporu a rozvoj vzťahu k nehmotnému kultúrnemu dedičstvu. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.
- Národná rada (NR) SR odmietla snahy Európskeho parlamentu zasahovať do práv členských štátov Európskej únie (EÚ). Upozornila pritom na uznesenie europarlamentu o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ.
- Manželstvo sa nebude dať uzavrieť aj pred orgánom obce alebo mestskej časti, ktorá nevedie matriku. Poslanci odmietli návrh z dielne opozičného PS, ktorým chcelo zmenu presadiť. Novelizovať chceli zákon o rodine.
- Právo osôb s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) na nepretržitú prítomnosť sprevádzajúcej osoby v zdravotníckom zariadení sa neposilní. Národná rada neposunula opozičný návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti do druhého čítania. Do parlamentu ho predložili poslanci Veronika Veslárová a Oskar Dvořák (obaja PS), ktorí upozorňovali na nedostatočnú úpravu problematiky podľa súčasnej legislatívy.
- Parlament neprijal návrh uznesenia z dielne opozičných poslankýň . Chceli ním presadiť, aby poslanci odsúdili "urážlivé, vulgárne a ponižujúce" výroky poslanca Rudolfa Huliaka (nezaradený) na adresu poslankyne Lucie Plavákovej (PS) z 25. septembra.
- Národná rada odmietla dva návrhy uznesení z dielne poslancov za opozičné hnutie PS. Prvý sa týkal odsúdenia útoku na detské zdravotnícke zariadenie v ukrajinskom Kyjeve. Druhý hovoril o voľbe šéfa parlamentu.