ZDROJ: SME/DÁVID ZIMMERMANN
BRATISLAVA. Poskytovanie informácií cez infozákon bude môcť byť spoplatnené.
Vyplýva to z novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú schválil parlament.
Stoja za ňou poslanci za koaličnú SNS, ktorí úpravu odôvodňujú potrebou reagovať na dlhotrvajúce problémy so zahlcovaním povinných osôb s častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií.
Tvrdia, že vychádzajú z českej praxe
"Cieľom návrhu je zavedenie mechanizmu, ktorý umožní povinným osobám efektívnejšie riadiť proces poskytovania informácií a zabezpečiť úhradu nákladov spojených s rozsiahlym vyhľadávaním a sprístupňovaním informácií. Navrhovaná úprava zákona zavádza možnosť povinných osôb požadovať úhradu nákladov spojených s mimoriadne rozsiahlym vyhľadávaním informácií," poznamenali predkladatelia.
V prípade, že povinná osoba bude za poskytnutie informácie požadovať úhradu, musí to spolu s výškou úhrady oznámiť žiadateľovi v lehote do piatich pracovných dní.
"Z oznámenia musí byť zrejmé, na základe akých skutočností a akým spôsobom bola výška úhrady povinnou osobou vyčíslená," píše sa v novele.
Žiadateľ bude môcť proti vyčísleniu úhrady podať námietku. O nej rozhodne odvolací orgán tak, že vyčíslenie potvrdí alebo zníži, ak povinná osoba námietke nevyhovie.
Poslanci za SNS tvrdia, že vychádzajú z českej praxe, kde sa obdobná úprava premietla do eliminácie zneužívania infozákona.
Novelizovaná legislatíva prinesie tiež predĺženie lehoty na vybavenie žiadosti o sprístupnenie informácií z ôsmich na 12 pracovných dní.
Predkladatelia to odôvodnili tým, že sa tak pre povinné osoby vytvorí priestor na právne korektné a materiálne náročné spracovanie žiadostí, čím sa zamedzí povrchnému vybavovaniu žiadostí. Myslia si tiež, že sa zmenou predíde administratívnej preťaženosti povinných osôb.
V novelizácii chcú pokračovať
SNS chce na budúci rok pokračovať s novelizáciou infozákona. Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda strany a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko s tým, že je rád, že novelizácia zákona bola v parlamente schválená. Ako presne by sa mal zákon v budúcnosti meniť nespresnil.
"Nie je predsa možné, aby sme tu mali ľudí, ktorí šikanujú starostov a primátorov s jediným cieľom. Aby im často pri malých úradoch zabránili pracovať, aby vyvolávali senzácie a zneužívali tieto informácie," obhajoval legislatívne zmeny Danko.
Zdôraznil, že so získanými informáciami je potrebné nakladať zodpovedne. Iným spôsobom sa "šikanovaniu" žiadosťami podľa neho predísť nedá.
Poslanec NR SR Adam Lučanský (SNS) zdôraznil, že spoplatnenie infožiadostí je z pohľadu povinných osôb dobrovoľné. Pripomenul, že zákon doteraz umožňoval požadovať od žiadateľov náhradu materiálnych nákladov na vybavenie žiadosti.
Kritika opozície
Poslankyňa za opozičné Progresívne Slovensko (PS) Lucia Plaváková vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby novelu infozákona vetoval. Novela je podľa poslankyne ústavne sporná a právne chybná.
"Novela umožňuje voči poplatku namietať, no neexistujú nijaké lehoty o podaní ani rozhodnutí o námietke. Na túto chybu sme koalíciu opakovane upozorňovali, ale neopravili ju. Už 'len' čerešničkou na torte je bezdôvodné predĺženie lehoty na vybavenie infožiadostí z ôsmich na 12 pracovných dní," uviedla Plaváková.
Dodala, že vláda chce zabrániť ľuďom, aby vedeli, ako štát nakladá s ich daňami a ako si plní svoje zákonné povinnosti.
Poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, za ľudí, KÚ) vláde vyčíta, že už dnes niektoré rezorty podľa nej porušujú aktuálne platné znenie infozákona. Zdôraznila, že v prípadoch porušenia zákona sa obráti na súd. S novým znením zákona nesúhlasí.
Z rokovania parlamentu:
Pochovávať potratený alebo predčasne odňatý ľudský plod aj v prípadoch, ak rodič nepožiadal o jeho vydanie na pochovanie, nebude povinné. Národná rada odmietla novelu zákona o pohrebníctve z dielne opozičných poslancov Richarda Vašečku a Anny Záborskej (obaja Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Národná rada odsúdila konanie exprezidenta Andreja Kisku v prípade jeho daňovej kauzy. Vyplýva to z uznesenia k právoplatnému rozsudku v daňovej kauze Kisku, ktoré plénum v hlasovaní prijalo. Do parlamentu ho predložili koaliční poslanci. Poslanci uznesením odsúdili aj vyjadrenia Kisku o zastrašovaní sudcov. Tvrdia, že môžu narúšať ústavné a demokratické princípy štátu.
V prostredí škôl sa nebude zavádzať zákaz propagácie, šírenia alebo podpory myšlienok a názorov týkajúcich sa netradičných sexuálnych orientácií a rodových identít. Poslanci odmietli novelu školského zákona z dielne poslancov SNS, ktorá to navrhovala. Za novelu hlasovalo 11 poslancov, 34 bolo proti, zdržalo sa 77 a jeden poslanec nehlasoval. Novelou chcela SNS zabezpečiť, že vzdelávací proces nebude slúžiť ako nástroj na šírenie ideológií, ktoré by mohli byť v rozpore s biologickou identitou jednotlivca, "čo znamená, že všetky vzdelávacie a výchovné aktivity musia rešpektovať tradičné hodnoty spoločnosti".
Jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v území s druhým stupňom ochrany sa bude po novom dať aj na účelovej ceste a existujúcej prístupovej poľnej ceste. Vyplýva to z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú schválili poslanci. Novelou sa majú odstrániť "neprimerane prísne a obmedzujúce zákazy" pre obyvateľov, odbremeniť orgány štátnej správy od zbytočnej administratívnej záťaže, ako aj posilniť práva vlastníkov nehnuteľností v chránených územiach.
Poslanci neposunuli do druhého čítania opozičný návrh novely zákona o dani z príjmov a zákona o sociálnom poistení. Navrhovanými zmenami malo dôjsť k zvýšeniu počtu daňovníkov, ktorí by mali nárok na uplatnenie daňového bonusu v plnej sume, respektíve vyššej sume ako v súčasnosti alebo na uplatnenie daňového bonusu vôbec. Novela zákona mala zmeniť postup výpočtu výšky nároku na daňový bonus tým, že základ dane by bol zvýšený o sumu vyplácaného materského, rodičovského príspevku, príspevku na starostlivosť o dieťa a peňažného príspevku na opatrovanie alebo ich úhrn.