BRATISLAVA . Ministerstvo kultúry uzatvorilo zmluvu s poradenskou firmou Legal Tender, ktorá má zabezpečovať procesy verejného obstarávania za 120 000 eur.
Jednotková cena za hodinu práce je 92 eur, pričom úradníci túto prácu vykonávajú za deväť eur na hodinu.
Uviedla to vo štvrtok opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) na tlačovej konferencii.
"Táto firma bude robiť to, čo štandardne robia na ministerstvách úradníci. Firma má pre ministerstvo robiť aj vypracovávanie zápisníc či zasielanie oznámení do vestníkov. Bežný úradník túto prácu vykonáva za deväť eur na hodinu. Otázkou je, či na ministerstve už nemajú odborníkov, pretože ich všetkých povyhadzovali na ulicu," uviedla Remišová.
Hotely namiesto vlastných zariadení
Dodala, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zistil po viacerých podnetoch v súvislosti s touto firmou desiatky porušení zákona. "Môžeme to doložiť aj konkrétnymi rozhodnutiami ÚVO, ktoré máme k dispozícii," podotkla opozičná poslankyňa.
Taktiež upozornila na podujatie pre úradníkov, ktoré organizuje ministerstvo životného prostredia.
Kritizovala výber, podľa jej slov, jedného z najluxusnejších hotelov vo Vysokých Tatrách za desaťtisíce eur. Rezort by pritom podľa nej mal na tento účel využívať štátne a účelové zariadenia. Poukázala aj na nákup darčekových predmetov na ministerstve cestovného ruchu a športu za desiatky tisíc eur.
"Budeme upozorňovať na každý jeden cent, ktorý je vyhodený zbytočne. V čase, keď vládna koalícia schválila drastické uťahovanie opaskov, žiadame, aby v prvom rade šetrili na sebe a nie na ľuďoch," uzavrela Remišová.
Oneskorené daňové priznania
Remišová ako predsedníčka parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií oznámila aj zverejnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov na webovej stránke Národnej rady za rok 2023.
Ako uviedla, tento krok prekonal minuloročný rekord, keďže počet priznaní vzrástol na 1 716, čo je o viac než 550 ako v roku 2020 pred novelou Ústavného zákona o ochrane verejného záujmu.
Remišová dodala, že po kontrole výbor zistil, že 85 verejných funkcionárov podalo priznanie po termíne a 15 ho nepodalo vôbec, čím voči nim výbor začal konania podľa ústavného zákona.
„Taktiež bolo za kalendárny rok 2023 podaných 338 oznámení pri ujatí sa verejnej funkcie. Výbor začal 235 konaní, pričom 82 z týchto prípadov skončilo udelením pokuty. Zároveň bolo prijatých 351 uznesení, pričom 157 bolo zamietnutých,“ informovala Remišová.
Zmarené konania
Predsedníčka výboru taktiež kritizovala, že v určitých prípadoch, týkajúcich sa vysokopostavených funkcionárov, poslanci koalície zmarili otvorenie konania napriek jasným dôkazom porušenia ústavného zákona.
Spomenula napríklad zamietnutie konania vo veci guvernéra NBS Petra Kažimíra či ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej či zamietnutie pokuty pre poslanca a splnomocnenca pre vyšetrovanie pandémie Petra Kotlára.
Remišová varovala pred selektívnou spravodlivosťou a zdôraznila potrebu rovnakého prístupu ku všetkým funkcionárom, bez ohľadu na ich politickú príslušnosť.
Navrhla, aby majetkové priznania a pokuty posudzoval nezávislý úrad, aby sa predišlo možnostiam zasahovania vládnej koalície, ktorá má vo výbore väčšinu.