BRATISLAVA. Pred vyše rokom a pol odmietol vojenskú službu v prípade ohrozenia Slovenska, pred vyše rokom fyzicky napadol Igora Matoviča, ktorý prišiel rušiť vystúpenie Smeru, pred vyše polrokom zľahčoval utrpenie žien, ktoré zažili sexuálne násilie.
Aj tak sa poslanec Smeru Richard Glück stal v stredu novým predsedom branno-bezpečnostného výboru, ktorý sa zaoberá prácou ozbrojených síl, polície či vývojom kriminality. Nahradil Tibora Gašpara (Smer), ktorý sa funkcie vzdal pre zaneprázdnenosť vo funkcii podpredsedu parlamentu.
Za Glücka nehlasovali len poslanci koaličných strán Smer, Hlas a SNS. Vládna koalícia má 76 poslancov a ďalšie tri hlasy jej zabezpečuje trojica odídencov z klubu SNS pod vedením Rudolfa Huliaka.
Glücka v tajnej voľbe však podporili aj ďalší šiesti poslanci. Dovedna ich bolo 85. Neexistuje preto iná možnosť, ako tá, že jedného z najagresívnejších poslancov podporila aj časť opozície.
"Veľmi si to vážim. Nemyslím si, že je to o vzťahu k mojej osobe. Skôr je to o zvyklosti, že tí poslanci rešpektovali, že právo na túto voľbu má strana Smer," reagoval Glück pre SME.
Tvrdí, že mu nie je známa žiadna prípadná dohoda Smeru či koalície s opozičnými poslancami, ktorí ho podporili. "Čakal som, že to bude 79 poslancov, sám som bol prekvapený," hovorí.
Glück patrí medzi hlasnejších kritikov opozície, výraznejšie obhajoval novelu Trestného zákona vrátane zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry, proti čomu boli poslednú zimu a jar všetky štyri opozičné strany - PS, strana Slovensko, KDH aj SaS.
„Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní,“ tvrdil Glück vo februári, keď obhajoval vládnou koalíciou navrhnuté znižovanie premlčacích lehôt za znásilnenie, od čoho napokon vládne strany ustúpili.
Pamätnou zostala reakcia vtedajšej predsedníčky klubu KDH Martiny Holečkovej, ktorá sa pred novinármi rozplakala a cez slzy sa pýtala: "Toto je odkaz, ktorý chceme z parlamentu poslať obetiam? Takto hlboko sme klesli?"
Holečkovú KDH neskôr odvolalo z funkcie šéfky klubu, potom ju obvinili z individualizmu a po rozporoch odišla aj zo strany.
V stredu Holečková na hlasovanie o Glückovi upozornila. "Nechcem verejne špekulovať o tom, ktorí poslanci opozície za pána Glücka hlasovali, ani z akej strany pochádzajú. Chcela by som však týchto šiestich poslancov opozície vyzvať, aby vystúpili z anonymity a verejne vysvetlili, prečo spolupracujú s vládnou koalíciu," napísala na sociálnej sieti X.
Na jej výzvu ani na druhý deň ani jeden opozičný poslanec nezareagoval. Denník SME v parlamente pátral, o koho presne ide.
PS, SaS a Slovensko tvrdia, že Glücka nepodporili
Je štvrtok, desať hodín predpoludním. Vo vestibule parlamentu pod rokovacou sálou kráča jeden zo známejších opozičných poslancov.
"Mám to z druhej ruky," hovorí pod podmienkou, že rozhovor bude anonymný. "Počul som, že po tajnom hlasovaní sa poslanci z istej opozičnej strany obhájili, že hlasovanie za Glücka považujú za rytierske gesto," tvrdí.