SME

Experti dávno vedeli, že prezidentská vila nie je bezpečná. Boli sme sa pozrieť, prečo

Stavba potrebuje veľkú investíciu.

Schátraná prezidentská vila. Autor: SME/David Zimmermann

BRATISLAVA. Interiér pripomína stav luxusného bytu v komplexe Bonaparte, keď sa z neho v roku 2019 vysťahoval premiér Robert Fico zo Smeru.

Zo zariadenia zostalo len pár starých kusov nábytku. Podlahy sú rozobrané, zábradlie na centrálnom schodisku chýba. Toalety a kúpeľne vykazujú znaky likvidácie, takmer všetko podstatné z nich niekto odniesol. Na stolíku vo vestibule na prízemí ležia časti demontovanej lampy. Vedľa škatuľa so zvyškami elektroniky vrátane inštalačných diskiet.

SkryťVypnúť reklamu

Kancelária prezidenta redakcii sprístupnila nevyužívanú vilu pri Slavíne. Štát ju kúpil v roku 2000 za prezidenta Rudolfa Schustera od VŠŽ s cieľom zriadiť tam dôstojnú rezidenciu hlavy štátu. Schuster v nej žil krátko, po havárii kotla sa odsťahoval.

Teraz sú úvahy o rekonštrukcii vily pre potreby prezidenta na konci. Udalosti rozhýbalo dianie po májovom atentáte na premiéra.

Ministerstvo vnútra v lete začalo riešiť aj otázku bezpečného ubytovania pre troch najvyšších ústavných činiteľov. Experti pri tej príležitosti vilu preverili a rozhodli. "Prezidentská vila na Slavíne je z bezpečnostného a technického hľadiska nepoužiteľná,“ oznámilo ministerstvo vnútra v septembri.

Čudný dom na dobrej adrese

Lokalita na kopci hneď pri Slavíne je lukratívna. V susedstve býva rodina nebohého podnikateľa Michala Lazara, ktorý patril k najbohatším Slovákom. Z druhej strany vila susedí s rozsiahlym sídlom zakladateľa Esetu Miroslava Trnku.

SkryťVypnúť reklamu

K prezidentskej vile patrí aj veľká členitá záhrada. Stavba s viacerými presklenými stenami je však riešená zvláštne. Okrem prízemia má jedno nie veľmi priestranné poschodie, podkrovie a nemá výťah. Schodisko mohlo v pôvodnom stave pôsobiť honosne, ale je nepraktické. Rovnako aj viacero priestorov ukrytých v útrobách domu.

Najsilnejší dojem v podvečerných hodinách vzbudzovala veľká centrálna izba na poschodí. Cez balkón s presklenými dverami ju presvecovalo zapadajúce slnko. Na pôvodných drevených parketách, ktoré sú sčasti rozobrané, vytváralo pekné obrazy.

Pokus o rekonštrukciu

Vnútri to vyzerá, akoby zariadenie začal niekto likvidovať a zrazu musel práce ukončiť. Zlodeji z ulice to však byť nemohli. Aj keď je vila nevyužitá, stále je zabezpečená a má funkčný alarm.

SkryťVypnúť reklamu

Vždy som tvrdil, že to nie je objekt, ktorý by spĺňal požadované bezpečnostné kritériá objektu kategórie sídla hlavy štátu. Stojím si za tým doteraz.

Ján Maixner, bývalý šéf bezpečnosti KP

Vysvetlením môže byť doteraz neznáma udalosť z roku 2016, keď bol prezidentom Andrej Kiska. Jeho kancelária rozbehla prípravu rekonštrukcie vily, v júni podpísala už aj zmluvu so stavebnou firmou Hornex. Termín ukončenia prác bol november 2016.

Cena bola takmer 950-tisíc eur. Peniaze na rekonštrukciu však kancelária prezidenta napokon od štátu nedostala a od zmluvy po dvoch mesiacoch odstúpila. Práce sa teda zrejme iba rozbiehali a po zrušení zmluvy robotníci odišli.

Vila rýchlo doslúžila

V roku 2000 kúpu vily vybavil prezident Schuster, štátu ju za zvýhodnenú cenu predali bývalé Východoslovenské železiarne na čele s mečiarovským privatizérom Júliusom Rezešom. So Schusterom mal dobré vzťahy. Cena bola vtedy v prepočte zhruba 1,2 milióna eur.

Schuster bol aj jediný prezident, ktorý vo vile býval, odísť musel v roku 2004, keď skolabovalo kúrenie. Jeho nástupca Ivan Gašparovič ubytovanie neriešil, keďže žije vo vile v neďalekom Limbachu.

SkryťVypnúť reklamu

Kiska dochádzal z Popradu a býval v prenajatom dome v Ivanke pri Dunaji. Neskôr využíval byt v štátnom komplexe Čmelovec, kde sú ubytovaní diplomati a v minulosti tam býval aj Fico. Zuzana Čaputová dochádzala do prezidentského paláca z domu v neďalekom Pezinku. Za jej éry pre študentov architekúry v roku 2019 vypísali medzinárodnú súťaž na návrh rekonštrukcie vily.

Zvíťazil návrh Dávida Husára zo Stavebnej fakulty STU. Cieľom súťaže však nebol reálny projekt, išlo skôr o cvičenie fantázie študentov.

Bezpečná nebola nikdy

Aktuálne rozhodnutie, že vila nespĺňa bezpečnostné štandardy, nie je novinkou. Experti na to interne upozorňovali už roky. Ján Maixner bol za čias Gašparoviča bezpečnostným zamestnancom kancelárie prezidenta. Po nástupe Kisku odboru bezpečnosti šéfoval.

SkryťVypnúť reklamu

"Vždy som tvrdil, že to nie je objekt, ktorý by spĺňal požadované bezpečnostné kritériá objektu kategórie sídla hlavy štátu. Stojím si za tým doteraz," hovorí Maixner.

K domu vedie len jedna prístupová cesta, ktorá navyše nie je vo vlastníctve štátu. Úniková cesta pre prípad ohrozenia hlavy štátu chýba.

Susedné parcely vlastnia súkromníci, ochranka by tak nemala pod kontrolou dianie v okolí. Nemohla by ho napríklad bez súhlasu susedov sledovať kamerami. Vila je pritom na úplnom kraji pozemku, hneď pri plote so vstupnou bránou.

Dom bez histórie

O histórii vily veľa dostupných informácií nie je. V archíve Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave je dokumentácia k plánovanej rekonštrukcii ešte z roku 1992. Predkladal ju architekt Cyril Rovňák. Bol napríklad spoluatorom návrhu ikonického interiéru bývalého sídla Zväzu slovenských spisovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

V štýle architektúry 90. rokov je vila dodnes. Už keď ju využíval prezident Schuster, spracoval architekt Marián Marcinka v roku 2003 projekt úpravy záhrady vily. O rok neskôr ju zavreli. Potom bol už len neúpešný pokus o rekonštrukciu domu za éry Kisku.

Úrad prezidenta zabezpečuje nevyhnutnú údržbu objektu, náklady sú zhruba 13 300 eur ročne.

Vedenie kancelárie prezidenta zatiaľ nevie povedať, aký bude ďalší osud vily. "O možnostiach bývania pre prezidenta rokujeme s ministerstvom vnútra. Na základe týchto rokovaní bude rozhodnuté ako ďalej s touto nehnuteľnosťou," povedala jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Štát môže vilu previesť na inú inštitúciu, ktorá by pre ňu našla využitie, prípadne ju predať súkromníkovi alebo zameniť za inú nehnuteľnosť, ktorá by sa dala využiť.

SkryťVypnúť reklamu

Reality Šutaj Eštok, s. r. o.

V Smere sú za hlavných expertov na biznis s realitami považovaní Robert Kaliňák a Dušan Muňko. V Hlase to bol poslanec Peter Náhlik, ktorý zabezpečuje aj bývanie prezidentovi Petrovi Pellegrinimu.

Minister vnútra Šutaj Eštok, ktorý je novým predsedom Hlasu, vyberá bezpečné nehnuteľnosti pre trojicu najvyšších ústavných činiteľov na základe nového zákona lex atentát.

Zatiaľ je v štádiu prieskumu trhu, ktorý ministerstvo navyše vyhlásilo za neverejný. Postup zdôvodnilo výnimkou, ktorá to umožňuje pri zaisťovaní bezpečnosti určených osôb a objektov.

Šéf mimovládnej Transparency International Slovensko Ján Ivančík to v septembri pre SME označil za utajovanie, ktoré zákon neumožňuje.

Sprísnenie pravidiel ubytovania troch najvyšších ústavných činiteľov v praxi znamená, že aj pol roka po atentáte na premiéra sa nič nezmenilo.

SkryťVypnúť reklamu

Fico naďalej žije v luxusnom byte na Sokolskej ulici, kde sa po atentáte aj zotavoval. Pellegrini má svoj byt v novostavbe Zuckermandel pod Hradom. Využíva tiež vilu vo Vrakuni, ktorá oficiálne patrí Náhlikovi.

Parlament predsedu stále nemá, takže ubytovanie zatiaľ nepotrebuje.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 019
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 903
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 097
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 843
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 136
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 738
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Mikel Arteta po víťazstve Arsenalu.

Mužstvo PSG pod vedením Luisa Enriqueho našlo svoju tvár a patrí omladený tím medzi ašpirantov na celkový triumf v LM.


TASR
Podcast Bavme sa o lige.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Thibaut Courtois.

Dvadsaťdeväťročný gólman sa pravdepodobne vráti do zostavy po trojzápasovej absencii.


SkryťZatvoriť reklamu