Opitý študent policajnej akadémie Róbert L. v Prešove ťažko zranil 59-ročnú chodkyňu Viktóriu L. V Prešove svojím súkromným motorovým vozidlom pred barom Alfa pritlačil chodkyňu vozidlom o betónový múr lemujúci okraj chodníka. Chodkyňa utrpela ťažké zranenie s trvalými následkami, ktoré si vyžiadalo amputáciu predkolenia ľavej nohy. Pri dychovej skúške vodičovi zistili 1, 4 promile alkoholu v krvi a pri opakovanej skúške 1,24 promile.
3. februára
K dopravnej nehode sa prišiel svojmu nadriadenému priznať policajt z Hlohovca. V sobotu podvečer v Hlohovci v čase osobného voľna viedol osobné auto Škoda 120 L, pričom na jednej z križovatiek nedal prednosť motocyklistovi na hlavnej ulici a zrazil ho. Zranenému poskytol prvú pomoc a privolal sanitku, po jej príchode však z miesta dopravnej nehody odišiel. Šestnásť hodín po nehode mu v dychu nenamerali alkohol. Odber krvi, ktorý mohol napovedať viac o tom, či v čase nehody bol opitý, však odmietol.
4. februára
BMG Invest, s.r.o. uzavrel svoje pobočky. Na dverách pobočiek bol oznam, podľa ktorého spoločnosti Horizont, a.s. a BMG Invest, s.r.o. odkúpil zahraničný investor a robí audit.
Vedenia spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia ponúkli odmenu tri milióny korún za odhalenie šíriteľa poplašnej správy poškodzujúcej dobré meno týchto firiem. Neznámy autor ju podľa oznamu visiaceho na vchode do nitrianskej pobočky BMG Invest šíril prostredníctvom elektronickej pošty a SMS správ a upozorňoval v nej klientov Horizont Slovakia a BMG Invest, aby si čo najskôr vyzdvihli svoje vklady, lebo spomínané spoločnosti čo nevidieť skrachujú.
Minister vnútra a generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko ohlásil svoju kandidatúru na post volebného lídra SDKÚ. Okrem neho kandidatúru ohlásil aj predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Prezídium zároveň určilo 14-dňovú lehotu, aby sa prípadne prihlásili ďalší záujemcovia o post volebného lídra.
Minister Šimko pripravuje rozdelenie policajnej inšpekcie na inšpekčnú a kontrolnú službu. Tento systém by mal byť účinný od 1. marca. Koncepcia zatiaľ neprešla vnútornou oponentúrou policajných odborníkov. Obe zložky policajnej inšpekcie spojil do jednej bývalý minister vnútra Ladislav Pittner, ktorý povedal, že tak urobil pre lepšiu koordináciu. Rozdelenie môže byť návratom do čias, ktoré viedli k neskoordinovanej činnosti týchto útvarov, domnieva sa Pittner.
Predseda Pravej slovenskej národnej strany (PSNS) Ján Slota požiadal listom vysokého komisára OBSE pre národnostné menšiny Rolfa Ekéusa, aby vyvinul tlak na predstaviteľov Maďarskej republiky na zamedzenie uplatňovania zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch na území Slovenska. Zároveň vyzval zástupcov maďarskej vlády, aby sa správali ako Európania a nie ako kočovníci.
Bratislavské divadlo Astorka Korzo ´90 začalo používať priestory bývalého kina Pohraničník, ktoré sú v budove Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP. Priestory si budú divadelníci za veľmi výhodných podmienok prenajímať od rezortu kultúry 10 rokov, t. j. do 31. decembra 2011.
Univerzitná knižnica v Bratislave sa rozhodla uplatniť svoje vlastnícke práva, a preto prevzala kontrolu nad priestormi reštaurácie U Liszta. I keď išlo o razantné riešenie, bolo nevyhnutné. Ako uviedol riaditeľ UK Tibor Trgiňa, knižnica si nemohla dovoliť zdržiavať rekonštrukčné práce svojich priestorov. To hrozilo, keďže bývalá nájomníčka nechcela z reštaurácie odísť.
5. februára
Odborári sa stotožnili s požiadavkou prezidenta R. Schustera na stanovenie minimálnej ceny za 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP), potvrdil prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Ivan Saktor. "Podporujeme aj privatizáciu 49 % SPP, ale nie za každú cenu, to znamená, že by sme boli radi, keby vláda vyhlásila, aká je minimálna cena za tento podiel," spresnil.
Vláda podporila vyhlásenie NR SR k zákonu o Maďaroch, žijúcich v niektorých susedných krajinách. Drobné zmeny, ktoré majú umožniť pokračovanie racionálnych rozhovorov s Budapešťou sa nedotýkajú podstaty navrhovaného vyhlásenia. S okamžitým rokovaním o vyhlásení nesúhlasila SMK, ktorá uprednostňuje najskôr podpísanie deklarácie maďarskou stranou.
NR SR zvolila v prvom kole len jedného zo šiestich kandidátov, z ktorých prezident vymenuje troch nových ústavných sudcov. Ladislav Orosz, ktorého nominoval poslanecký klub SDĽ, získal 79 hlasov zo 114. Ostatní kandidáti nezískali nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Počet sudcov ÚS SR sa má zvýšiť z 10 na 13 už od 1. marca. Ich funkčné obdobie bude 12 rokov.
NR SR schválila návrh novely zákona o zmiernení majetkových krívd spôsobených cirkvám a náboženským spoločnostiam, pod ktorý sa podpísali koaliční aj opoziční poslanci okrem poslancov SDĽ. Cirkvám sa tak vráti majetok, na ktorý sa nevzťahovali reštitúcie podľa pôvodného zákona z roku 1993. Dodatočne sa cirkvám prevedú do ich vlastníctva aj lesné cesty a budovy na pozemkoch, ktoré im už boli vrátené. Zatiaľ sa nevie, ktoré cirkvi a aké pozemky budú žiadať. Známa je len nedokončená reštitúcia 2 700 hektárov lesov Slovenského raja Spišskej diecéze. Zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
NR SR schválila aj zákon o štátnej službe príslušníkov polície, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície, zákon o dohľade nad finančným trhom, ktoré plénu na opätovné prerokovanie vrátil prezident republiky Rudolf Schuster.
Premiér Dzurinda odmietol zodpovednosť vlády za situáciu spoločností Horizont a BMG Invest, ktorých pobočky sú od pondelka zatvorené. Zdôraznil, že vláda urobila vysvetľovaciu kampaň a tiež legislatívne kroky, ktorých zoznam čoskoro predloží občanom. "Opäť žneme to, čo sme nesiali. Spoločnosti, o ktorých je reč, boli založené v lete 1996," vyhlásil.
SDKÚ odmietla akékoľvek obvinenia z podielu na privatizácii Slovenských lodeníc v Komárne. Reagovala tak na platenú inzerciu, ktorá sa objavila v slovenských novinách. Inzerent sa uchýlil k neetickej, neslušnej a nepravdivej reklame a pravdepodobne si tým ventiluje svoj vlastný obchodný neúspech. Inzeráty týkajúce sa privatizácie Slovenských lodeníc Komárno, a.s., Bratislava v dennej tlači zverejnila spoločnosť Penta Group. Urobila tak po zasadnutí výberovej komisie Fondu národného majetku, ktorá mala za víťaza tendra vyhlásiť maďarský off-shore fond Equinox. Penta označila toto rozhodnutie za politicky podporené dohodou SMK a SDKÚ.
Odvolacie konanie v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. je odročené na neurčito. Ako povedala sudkyňa, súd potrebuje správu o tom, aký stupeň utajenia majú jednotlivé časti spisov. Zo zavlečenia Michala Kováča ml. je obžalovaných 12 ľudí vrátane Ivana Lexu, z toho osem bývalých príslušníkov tajnej služby. Trojčlenný senát mal na neverejnom zasadnutí rozhodovať o sťažnosti prokurátora proti rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III, ktorý vlani trestné stíhanie zastavil vzhľadom na amnestiu Vladimíra Mečiara. Senát môže rozhodnutie okresného súdu potvrdiť, zrušiť, prípadne vrátiť na došetrenie.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu dal v rozsudku za pravdu rómskej rodine Čonkovcov zo Slovenska, ktorá žalovala Belgicko. Rozsudok sa týka okolností, za ktorých bola rodina Čonkovcov spolu s ďalšími 70 slovenskými Rómami vyhostená v októbri 1999 späť do vlasti. Súd rozhodol, že Belgicko viackrát porušilo Európsky dohovor o ľudských právach, a tým aj práva rodiny Čonkovcov. Odsúdil Belgicko na zaplatenie nemajetkovej ujmy 10 000 eur žalobcom, ktorými boli manželia Ján a Mária Čonkovci, ako aj na uhradenie súdnych trov vo výške 9 000 eur.
Slovensko je v spoločnosti krajín, z ktorých ľudia utekajú, aby predišli vojne, hladu, biede alebo prenasledovaniu zo strany režimu. Rozhodli o tom organizátori výstavy Neobvyklá cesta v Bruseli. Okrem Afganistanu, Ekvádoru, Alžírska, Sierry Leone, Konga, Turecka a Ruska je na nej zastúpené Slovensko ako jediná kandidátska krajina na členstvo v EÚ. "Prítomnosť Slovenska sa vysvetľuje tým, že došlo k veľkému prílivu rómskych utečencov zo Slovenska do Belgicka. Príchod utečencov a situácia Rómov na Slovensku a v ďalších východných krajinách je v centre pozornosti a našich obáv," povedal riaditeľ výstavy Yves Caelen. Zdôrazňuje však, že cieľom nie je škodiť Slovenska, ale ukázať, že problémy existujú a musia sa riešiť.
Riaditeľ Úradu finančnej polície Jozef Stieranka bude musieť zo svojej funkcie ako aj z Policajného zboru odísť. Dôvodom na jeho odchod je, že neuspel na previerkach Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Ten ho vyhodnotil ako bezpečnostne nespoľahlivú osobu, ktorá sa nemôže oboznamovať so štátnym tajomstvom.
Slovensko podpísalo s Holandskom dohodu o spolupráci pri znižovaní emisií skleníkových plynov podľa šiesteho článku Kjótskeho protokolu. Ako uviedol minister László Miklós, Holandsko je ochotné investovať na Slovensku do nových technológií, ktoré by znížili tvorbu skleníkových plynov ročne v objeme pol milióna ton CO2.
6. februára
Predseda NR SR Jozef Migaš zvolal na stredu 13. februára na žiadosť skupiny 35 poslancov HZDS mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorej jediným bodom je vyslovenie nedôvery vicepremiérovi pre ekonomiku Ivanovi Miklošovi. Ako dôvody poslanci uvádzajú, že poklesla výkonnosť slovenskej ekonomiky a spomalil sa ekonomický rast. Vytýkajú mu aj neriešenie situácie v oblasti vysokej miery nezamestnanosti, ktorá dosahuje takmer 19 percent.
Medzi protestujúcich odborárov, ktorých sa pred Úradom vlády SR v Bratislave nazhromaždilo niekoľko stoviek, prišli dvaja členovia vlády - ministri Peter Magvaši a Pavel Koncoš. Podľa Koncoša treba s odborármi začať nový dialóg, odborársky protest podporil aj minister Magvaši, ktorý uviedol, že považuje za správne, ak odborári obhajujú Zákonník práce, ktorý je výsledkom sociálneho dialógu.
Hlavných odborárskych šéfov prijal prezident Schuster na ich požiadanie v Prezidentskom paláci. Bolo by lepšie, keby sme sa mohli stretnúť vo fabrikách, ktoré pracujú, povedal protestujúcim odborárom a upozornil, že rastúcu nezamestnanosť kritizovala minulý rok aj Európska komisia. Je čas rokovať ako rovný s rovným, uviedol Schuster. Podľa prezidenta KOZ Ivana Saktora prezident vyjadril podporu prijatému Zákonníku práce.
Prezident Schuster, rešpektujúc dohodu so zástupcami demonštrantov a odborárov, sa obrátil listami na predsedu NR SR Jozefa Migaša a premiéra Mikuláša Dzurindu. Oboch vyzval, aby sa postavili proti takej novelizácii Zákonníka práce, ktorá by výrazne okliešťovala práva pracujúcich. Odborári R. Schustera informovali, že za pokusmi novelizovať Zákonník práce údajne stoja aj niektoré lobistické skupiny.
Na pôdu NR SR sa preniesla diskusia o kontroverznom zákone o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. S návrhom Zahraničného výboru NR SR na prijatie Vyhlásenia NR SR o zákone, podľa ktorého Slovenský parlament vyzýva Maďarskú republiku, aby bol zákon uvedený do súladu so základnými zásadami medzinárodného práva a aby sa uplatňoval výhradne na území Maďarskej republiky, vyjadril nesúhlas poslanec Árpád Duka-Zólyomi, ktorý spochybnil obsah viacerých pojmov použitých v návrhu vyhlásenia k maďarskému zákonu o zahraničných Maďaroch.
Poslanec Jozef Kalman (HZDS) povedal, že vláda slabo obhajovala záujmy suverénneho štátu. Ministra E. Kukana obvinil z nezvládnutia "preventívnej diplomacie", lebo ministerstvo zahraničných vecí ešte v čase príprav maďarského zákona o zahraničných Maďaroch nevyjadrilo k návrhu žiadne stanovisko a pasivitu vydávalo za diplomatickú zdržanlivosť. Štefan Zelník predniesol návrh PSNS, aby parlament vyzval vládu, aby vypovedala základnú medzištátnu zmluvu medzi SR a MR.
Minister Kukan odmietol, že by jeho rezort v rokovaniach s maďarskou stranou niečo zanedbal. "Nič sme nezameškali a v ničom sme sa neprenáhlili. Naša práca nebola jalová,” zdôraznil a dodal, že potrebné diplomatické riešenie nie je možné dosiahnuť vykrikovaním a búchaním do stola.
Problematika e-governmentu, procesu postupnej informatizácie štátnej a verejnej správy v slovenských podmienkach, bola dominantnou témou VI. ročníka konferencie Infotrendy, ktorú otvoril v Bratislave premiér Dzurinda. Jeho zámerom je podporiť aktivity smerujúce k modernizácii verejnej správy na Slovensku a aktívne participovať na diskusii o problematike informatizácie spoločnosti v rôznych oblastiach.
Pomalosť našich súdov viedla k ďalšej prehre Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP). Vláda akceptovala rozsudok, podľa ktorého bolo porušené právo Štefana Gajdúšeka na spravodlivé súdne konanie, a preto mu vyplatí nemajetkovú ujmu 100 000 korún a náhradu výdavkov za konanie pred európskym súdom 10 253 korún. Spor sa začal v roku 1989, keď sa Gajdúšek s bratom stali vlastníkmi majetku po rodičoch. Európsky súd síce akceptoval, že prípad bol zložitý aj pre potrebu znaleckých posudkov a sťažovateľ sa pričinil o prieťahy žiadosťou o vylúčenie sudcov okresného súdu, tieto faktory ale nemôžu ospravedlniť celkovú dĺžku konania.
Vláda schválila nový návrh zákona o Súdnej rade SR a odporučila jeho prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Parlament by ho mal schváliť ešte na tejto schôdzi a umožniť plynulé pokračovanie činnosti sudcov, ktorým na budúci mesiac končí štvorročné funkčné obdobie. Novela ústavy v záujme posilnenia nezávislosti súdnictva štvorročných sudcov zrušila, doživotných však vymenuje prezident na návrh Súdnej rady, ktorá vznikne účinnosťou tohto zákona.
Niekoľko kubických metrov cédečiek, kníh, počítačových zostáv a iných materiálov pravicovoextrémistického obsahu podnecujúceho k rasovej nenávisti a násiliu zhabala polícia v Banskej Bystrici. Akcia bola výsledkom dlhšej spolupráce s partnermi z Nemecka, odkiaľ na ňu v rámci žiadosti o právnu pomoc prišla aj desiatka pracovníkov spolkovej polície, prokuratúry a zástupca veľvyslanectva.
Polícia predstavila novú štruktúru boja proti organizovanému zločinu. Ako povedal prvý viceprezident polície Jaroslav Spišiak, "organizovaný zločin je chobotnica, ktorá má hlavu a chápadlá s prísavkami. Každá prísavka je hlavou ďalšej chobotnice, ktorá parazituje na spoločnosti, preto polícia musí začať rázne likvidovať prísavky a chápadlá mafiánskej chobotnice, aby sa dostala k jej hlave". Policajný zbor musí byť preto agresívny, aktívny a ofenzívny, aby sa zameral na odhalenie konkrétnych trestných činov, dôkazov a páchateľov.
Polícia začala trestné stíhanie v kauze BMG Invest, potvrdil prvý viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak. Pevne verí, že ak sa preukáže trestný čin, budú obvinené aj konkrétne osoby. Spoločnosť BMG už niekoľko mesiacov preveruje finančná polícia, spis odstúpila Krajskému úradu vyšetrovania v Košiciach, ktorý začal trestné stíhanie vo veci.
7. februára
V minulom roku schválený Zákonník práce (ZP) sa v poslednom období stáva viac predmetom politického súperenia než odborného posudzovania, uviedol v odpovedi na list prezidenta Schustera predseda NR SR Jozef Migaš. Ubezpečil prezidenta, že nikdy nebol zástancom neodôvodnených novelizácii zákonov, lebo sťažujú aplikáciu a zrozumiteľnosť právnych noriem.
Za krajne nepravdivé považuje premiér Dzurinda dôvody, ktoré viedli HZDS k návrhu na odvolanie podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša. Hlavným motívom je podľa neho snaha zmariť privatizáciu SPP a vyvolať na Slovensku chaos. Hnutie sa nechce zmieriť s tým, že poriadok zavládne aj v SPP a bolo by radšej, keby tam bol chaos, ako za čias Jána Duckého, vyhlásil Dzurinda pred novinármi. Premiér zatiaľ nemieni spájať hlasovanie o Miklošovi s hlasovaním o dôvere vláde.
NR SR vyzvala Parlament Maďarskej republiky, aby Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách uviedol do súladu so základnými zásadami medzinárodného práva, ako aj európskymi štandardmi ochrany národnostných menšín. Poslanci túto výzvu zapracovali do Vyhlásenia NR SR k maďarskému krajanskému zákonu. NR SR, berúc do úvahy stanoviská relevantných európskych inštitúcií, ako aj obavu z možného narušenia stability v strednej a východnej Európe vyhlasuje, že s uplatňovaním účinkov zákona na území SR nesúhlasí, konštatuje sa v prijatom vyhlásení. Zo 129 prítomných poslancov podporilo text vyhlásenia 112. Proti hlasovalo 15 poslancov za SMK, nehlasovali nezávislí poslanci František Šebej a Peter Osuský.
Maďarsko preskúma politické stanovisko prijaté slovenským parlamentom v súvislosti s krajanským zákonom a zároveň vyslovuje poľutovanie, že diskusia v Bratislave odrážala niektoré silne protimaďarské tóny, vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi. Podľa Martonyiho nebolo šťastné, že k diskusii v slovenskom parlamente došlo uprostred pokračujúceho negociačného procesu. Ako dodal, nie je si istý, či toto politické stanovisko napomôže uzavretie maďarsko-slovenskej zmluvy týkajúcej sa krajanského zákona.
Mandátový a imunitný výbor NR SR akceptoval podanie poslancov SNS a začal disciplinárne konanie s poslancom Miklósom Durayom. Členovia výboru okrem iného chcú slovenský preklad textu preukazu zahraničného Maďara. Ak výbor dospeje k záveru, že poslanec M. Duray porušil poslanecký sľub, odporučí NR SR, aby ho vyzvala na vzdanie sa poslaneckého mandátu. Podľa Duraya je začatie disciplinárneho konania politicky podfarbené. SNS svoj návrh odôvodnila tým, že M. Duray svojimi aktivitami v súvislosti s prijímaním maďarského zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch a jeho uplatňovaním porušil závažným spôsobom poslanecký sľub vo všetkých častiach.
Trestné oznámenie na konateľov spoločnosti BMG Invest, s.r.o. a Horizont Slovakia, a.s. pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu podala Demokratická strana (DS). Horizont Slovakia podľa DS vykazovala od svojho vzniku ročne stratu presahujúcu výšku jej základného imania a štvrtinu vkladov tichých spoločníkov do spoločnosti BMG Invest. Predseda predstavenstva Horizont Slovakia Vladimír Fruni verejne potvrdil, že na vyplácanie výnosov spoločníkov a úrokov z pôžičiek sa používali vklady nových spoločníkov a nové pôžičky, čím sú charakteristické pyramídové hry.
Trestné oznámenia na ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského a bývalého štátneho tajomníka rezortu Jána Mazáka v súvislosti s kauzou Kúpeľov Sliač a Kováčová (KSK) podal Viliam Soboňa. Minister Čarnogurský sa mal trestného činu dopustiť tým, že mal napísať vtedajšiemu ministrovi vnútra Ladislavovi Pittnerovi žiadosť o policajný zásah v kúpeľoch, čím sa mal dopustiť návodu na trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Mazák má byť podozrivý z rovnakého trestného činu, pretože ministerstvu financií oznámil, že jediným spôsobom, ako získať späť akcie kúpeľov, je ich odňatie privatizérovi Fondom národného majetku.
Systém hospodárenia v bratislavskom divadle Nová scéna od roku 1992 až do minulého roka bol v rozpore so zákonom. Vyplýva to z kontroly v divadle, ktorú Ministerstvo kultúry SR začalo v NS 6. decembra 2001. Na základe tejto analýzy rezort kultúry podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR na Ľuba Romana, Ľuboša Biskupiča a Mareka Ťapáka. Podľa ministerstva okolnosti nasvedčujú tomu, že mohol byť spáchaný trestný čin neoprávneného podnikania, porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Kontrola zistila, že Novej scéne vznikla škoda 40 miliónov korún.
Pokiaľ vyšetrovateľ skonštatuje porušenie zákona a vznesie proti Ľubovi Romanovi obvinenie, Aliancia nového občana (ANO) ho vyzve, aby zo svojej funkcie predsedu Bratislavského samosprávneho kraja odstúpil. Ako uviedol predseda aliancie Pavol Rusko, "nemôžeme kritizovať kroky vládnej koalície a žiadať vyvodenie politickej zodpovednosti a na druhej strane byť hluchými v záležitostiach, ktoré sa nás priamo týkajú". ANO je však pripravená pomôcť Romanovi obhájiť sa, či už pred súdom alebo verejnosťou.
Ak by sa parlamentné voľby uskutočnili v posledný januárový týždeň, najviac hlasov by získalo HZDS (30,7 percenta), Smer (13,9) a SMK (12,1). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý od 24. do 31. januára vykonala agentúra Markant na vzorke 827 respondentov. Na štvrtom mieste je SDKÚ (8,8 %). Do parlamentu by sa dostali aj ANO s 8,2 percenta a KDH so 7,2 percenta hlasov. Pod hranicou voliteľnosti zostala SNS (4,5 %) a SDĽ ( 4,3 %). Za PSNS sa vyjadrilo 3,2 percenta respondentov a za KSS 2,2 percenta. SOP získala 1,3 percenta hlasov a DS 1 percento.
8. februára
O post prvého slovenského verejného ochrancu práv ombudsmana sa bude uchádzať päť kandidátov. Poslanci budú v prvom kole volieb 19. februára vyberať zo štyroch právnikov - Jany Dubovcovej, Dušana Nikodýma, Jána Hrubalu, Igora Lenského a inžinierky Edit Bauerovej. Predsedníčku banskobystrického okresného súdu Dubovcovú podporuje najmä SDKÚ, advokáta a bývalého sudcu Jána Hrubalu bývalí i súčasní členovia Demokratickej strany, viceprezident odborovej konfederácie Lenský je nominantom SDĽ a štátna tajomníčka Bauerová Strany maďarskej koalície. Za návrhom Nikodýma z legislatívno-právneho odboru Národnej rady sú poslanci viacerých klubov. Opozícia kandidáta nepostavila.
Pamätnú medailu MZV SR odovzdal generálnemu konzulovi Českej republiky v Košiciach Josefovi Byrtusovi štátny tajomník MZV Ján Figeľ. "Josef Byrtus znamená veľa vo visegrádskom priestore, stal sa symbolom novej formy spolupráce a otvárania hraníc, hlavne Českej republiky s jej okolím,” povedal Figeľ pri odovzdávaní ocenenia. Byrtusove zásluhy pri rozvoji cezhraničnej spolupráce medzi mestami, obcami a inštitúciami ocenili uplynulý týždeň v Rožňave aj udelením čestného občianstva. Český diplomat je od januára aj čestným občanom Košíc.
Otázky poslancov premiérovi Dzurindovi k jeho informácii o opatreniach vykonaných vládou v súvislosti so situáciou v BMG Invest a Horizont Slovakia viedli v pléne NR SR k hrubým invektívam na adresu premiéra a vlády. Poslanci HZDS neustále z pléna vykrikovali na Dzurindu, až predseda parlamentu Migaš zastavil ďalšie kladenie otázok predsedovi vlády. Premiér vo svojom vystúpení informoval o krokoch, ktoré v kontrole finančného trhu uskutočnila jeho vláda. Oboznámil plénum s viacerými legislatívnymi normami, ktoré v oblasti finančného trhu platia. Informoval, že vzhľadom na rozsah predpokladanej trestnej činnosti a objavujúce sa prvky organizovanosti celej operácie, ale aj možné prepojenie na zahraničie preberie vyšetrovanie celej kauzy odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti.
Ak spoločnosti BMG Invest a Horizont Slovakia skrachujú, nemôžu občania počítať s tým, že ich štát vyplatí, povedal premiér Dzurinda. Premiér sa zatiaľ odmietol vyjadriť k tomu, že celý prípad ležal v zásuvke finančnej polície, ktorá nekonala. Dodal, že minister vnútra Ivan Šimko zriadil špecializovaný tím odborníkov, ktorý sa bude touto záležitosťou zaoberať. “Keď bude známy výsledok, budeme verejnosť informovať,” dodal. Šimko nie je spokojný s pomalosťou postupu polície. “Mám informácie, že to bolo na stole orgánov činných v trestnom konaní,” dodal s tým, že finančná polícia v tom hrá dôležitú úlohu.
Z odbornej i politickej zodpovednosti za kauzu BMG Invest a Horizont Slovakia a.s. obvinila vládu SR predsedníčka SNS Anna Malíková. Podľa nej totiž nie je možné bez dostatočného krytia a podpory politických špičiek vykonávať taký druh podnikania, pri ktorom mnoho ľudí príde o svoje úspory. Malíková vyjadrila presvedčenie, že keby štát chcel, mohol zabezpečiť nevyhnutné legislatívne kroky, ktoré by zabránili podnikaniu podobných mimobankových subjektov. Vládu SR je preto zodpovedná za stratu peňazí okolo 140 000 vkladateľov v BMG Invest a Horizont Slovakia, keďže ani ministerstvo financií nič neurobilo na odškodnenie občanov.
Podpora vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie vo verejnosti rastie. Podľa prieskumu agentúry Focus na reprezentatívnej vzorke 981 občanov koncom januára súhlasilo s členstvom 52,6 percenta dospelých, kým v októbri to bolo 43,5 percenta (v novembri 51,4). Jednoznačne za sa vyslovilo 24,8 percenta opýtaných, skôr za členstvo bolo 27,8. Nesúhlas deklarovalo 35,4 percenta, kým v októbri to bolo o takmer 10 percent viac.
Železnice SR v uplynulých dvoch rokoch predali do osobného vlastníctva vyše 1 100 bytov. "Pripadá mi to, ako keby ŽSR boli realitnou kanceláriou," vyhlásil predseda Najvyššieho kontrolného úradu Jozef Stahl, keď prezentoval výsledky kontroly NKÚ. Stahl kritizoval, že železnice investovali do bytovej výstavby a rekonštrukcií až 417 miliónov korún, v čom sú započítané aj úvery. V ŽSR nezistil NKÚ porušenie zákona, iba porušovanie interných smerníc. Najmarkantnejšie prípady sú pri prideľovaní bytov. Železničiarsky byt dostal aj premiérov brat Miroslav Dzurinda. Nájomné však do skončenia kontroly nebolo stanovené, ani rozpisy užívaného majetku doposiaľ nájomníci nepodpísali, tvrdí Stahl.
Zločineckú skupinu, ktorá ako jedna z dvoch ovládala bratislavské podsvetie rozložili príslušníci polície. Do akcie v Bratislavskom a Žilinskom kraji a v Michalovciach bolo zapojených vyše 400 policajtov. Z trestného činu založenia, zosnovania a propagácie zločineckej skupiny obvinil vyšetrovateľ 15 osôb a navrhol ich vzatie do väzby. Skupina sa zaoberala všetkými formami trestnej činnosti od ekonomickej ako sú podvody, vývoz a dovoz nelegálneho tovaru až po vraždy. Polícia má dôkazy, že skupina má na svedomí minimálne päť vrážd. Škoda, ktorú páchatelia doteraz spôsobili a je dokázaná, je 150 miliónov korún.
Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.