BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu je pripravený podniknúť ďalšie kroky pre zlepšenie pracovných podmienok sestier. Tvrdí však, že na to potrebuje ich spoluprácu, nie konfrontáciu.
Uviedol to v reakcii na štvrtkovú tlačovú konferenciu Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek, ktoré okrem iného žiadalo vládu o jasný plán na stabilizáciu zdravotníckeho personálu.
Ministrove stanovisko poslali z komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva.
Poprel nechuť rokovať
"Vašu náročnú prácu si nesmierne vážim, hovorím to od môjho nástupu a prejavom toho sú aj moje konkrétne kroky, vďaka ktorým porastú vaše platy o 9,7 percenta na budúci rok. A rád pridám mnoho ďalších krokov, aby sa vám lepšie a spokojnejšie pracovalo. So samotnou pani Kaveckou som hovoril o ďalších stretnutiach, kde budeme spoločne aj s inými zástupcami jednotlivých zdravotníckych segmentov riešiť stabilizáciu stavu, rozsah kompetencií a následné odmeňovanie. Len na to potrebujem vašu spoluprácu, nie konfrontáciu," odkázal šéf rezortu odborovému združeniu sestier.
Odmieta tvrdenia predsedníčky Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Moniky Kaveckej, že nechce rokovať s odborármi.

"Je to lož. Avšak ako minister zdravotníctva chcem uviesť, že mojou povinnosťou je rokovať so všetkými zástupcami sektora, nielen so zástupcami odborov. Samotnú pani Kaveckú som prijal na ministerstve zdravotníctva. Ako medzi prvými som zároveň rokoval so zástupcami Lekárskeho odborového združenia. A to opakovane. Ďalšie stretnutie je plánované už na budúci týždeň," poznamenal Šaško.
Dodal, že si odborárov ako partnerov váži.
Minister zároveň podotkol, že mu je ľúto, že sa "vedenie sesterských odborov na čele s pani Kaveckou pridáva k vedomej snahe pokračovať vo vytváraní zbytočného napätia v slovenskom zdravotníctve, namiesto konštruktívnej práce na systémových riešeniach."
Fico sa radšej venuje Kotlárovi
Poslanec Oskar Dvořák z Progresívneho Slovenska vyhlásil, že za rokovací stôl si už musí sadnúť aj predseda vlády Robert Fico , ktorý nemôže ďalej riskovať osud pacientov.
Dvořák kritizoval Fica aj za to, že v téme zdravotníctva sa venuje splnomocnencovi vlády na prešetrenie manažmentu pandémie Petrovi Kotlárovi.
"Namiesto toho, aby dávali peniaze do zdravotníctva, dávajú ich napríklad na rôzne amnestie pre svojich konšpirátorov. Ak sa predseda vlády venuje zdravotníctvu, tak sa venuje Kotlárovi a jeho dezinformačným bludom namiesto toho, aby sa venoval skutočným problémom nášho zdravotníctva," kritizuje Dvořák.
Slovensko sa podľa neho každodenne posúva bližšie ku kolapsu nemocníc, pretože vláda nekoná.
"Sestry nám môžu dať kompletne výpovede, nevylučujú túto možnosť, ale zároveň v nemocniciach máme aj iný zdravotnícky personál, čo sú rôzni logopédi, psychológovia, diagnostici, laboranti, lekárnici," povedal s tým, že aj týmto ľuďom by sa mala znižovať sľúbená valorizácia, a preto aj oni môžu dávať výpovede.