SME

Taraba hovorí o úspore šesť miliónov. Na dopravu po Dunaji sa podarilo zazmluvniť štátnu kompu

Súkromná kompa podľa Tarabu premávala s 90-percentným predražením.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba.Minister životného prostredia Tomáš Taraba. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Na zabezpečenie verejnej vodnej dopravy po Dunaji sa štátnej spoločnosti Vodohospodárske výstavby (VV) podarilo finálne dokončiť výberový proces a zazmluvniť štátnu kompu vo vlastníctve Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na tlačovej konferencii to oznámil minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), podľa ktorého došlo k úspore šiestich miliónov eur.

Štátna kompa začne po Dunaji premávať od budúceho roka.

"Tu sme ušetrili veľké milióny a čo je najhoršie, že tieto milióny zbytočne od roku 2019 do roku 2023 išli na účty súkromnej firmy," vyhlásil Taraba. SVP mal podľa neho nevyužívanú kompu kotviacu v prístave roky.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort životného prostredia informoval, že súkromná spoločnosť, ktorá dopravu doteraz prevádzkovala, ponúkla vo verejnej súťaži cenu 247 eur za jeden cyklus Vojka - Kyselica - Vojka a 146 eur za každú hodinu pohotovosti.

Štátny podnik VV zákazku vyhral s cenou 124,04 eura za cyklus, respektíve 93,66 eura za hodinu pohotovosti. Súkromná kompa podľa Tarabu premávala s 90-percentným predražením.

Generálny riaditeľ SVP Jozef Moravčík informoval, že podnik si pri zákazke nechal aj maržu a bol pripravený v prípade potreby cenu znížiť. Ako ozrejmil generálny riaditeľ VV Peter Molda, k tomu nedošlo, pretože spoločnosť, ktorá kompu aktuálne prevádzkuje, sa svoju vyššiu ponuku v aukcii nerozhodla prehodnotiť. Moravčík uviedol, že súčasťou ceny zákazky je zisk vo výške asi desať percent.

SkryťVypnúť reklamu

Taraba opätovne kritizoval poslankyňu Veroniku Remišovú (Slovensko, Za ľudí, KÚ) a exministra životného prostredia Jána Budaja, že počas minulej vlády s nevýhodnou zákazkou nič neurobili.

Remišová, ktorá na nevýhodnú zákazku v roku 2015 upozornila, v minulosti tvrdila, že podľa jej informácií sa technické parametre štátnej kompy nezhodovali s potrebnými technickými parametrami.

Poslankyňa Remišová na tlačovej konferencii vyhlásila, že Taraba potvrdil to, čo hovorila v roku 2015, keď na predraženú zmluvu upozornila. "Pán minister Taraba by si tieto spory, o ktorých hovoril tu na kompe, mal vyriešiť so svojím koaličným partnerom v Smere, pretože to boli práve oni, ktorí prevádzkovali predraženú kompu," myslí si Remišová.

Dodala, že ministerstvo životného prostredia neriadila, preto na zmluvu nemala dosah.

SkryťVypnúť reklamu

Nový tender na prevádzku kompy oznámil štátny podnik VV v máji. Zmluvu so súkromným prevádzkovateľom vtedy zároveň nariadil ukončiť.

Pre kauzu obstarávania kompy cez Dunaj čelil pokusu o odvolanie v NR SR vtedajší šéf rezortu Peter Žiga (v súčasnosti Hlas).

Opoziční poslanci vtedy hovorili o manipulácii verejného obstarávania a významných škodách pre štát. Upozornili tiež, že zmluva medzi VV a súkromnou firmou Ponton City je prakticky nevypovedateľná. Žiga kritiku opozície odmietal. Tvrdil, že štát v prípade kompy neprišiel o jediné euro a nikto nič neukradol. Novú kompu uviedli do prevádzky 1. júla 2015.

Dunaj

Kolóniové hniezdiče za vhodné miesto považujú vodou
izolované štrkové ostrovy s nízkou vegetáciou

Jedno z posledných miest, kde hniezdia vzácne druhy čajok a rybáre riečne.


Zuzana Paulo Lackovičová a 1 ďalší
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 691
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 376
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 871
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 562
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 708
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 498
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 113
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 695
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR 2

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 2
Národná rada Slovenskej republiky.

Na Slovensku je aktívnych 55 strán či hnutí.


TASR 13

Sportnet

Futbalisti FC Spartak Trnava.

S už bývalými zverencami sa prišli rozlúčiť aj Michal Gašparík s asistentom Mariánom Hodulíkom.


TASR
Kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo.

Táto kapitola sa skončila. Príbeh? Ten sa stále píše, uviedol v príspevku na sociálnej sieti.


TASR
Adam Hagara na exhibícii v Bratislave.

Mladý Slovák sa predstaví na NHK Trophy.


Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu