SME

Kotlár si porozumel s Bombicom a fact-checkeri dostali posilu (Dezinfomaják #4)

Novinky zo slovenskej dezinformačnej scény.

Agentúra AFP obmenila svoj tím pre overovanie faktov na sociálnych sieťach.Agentúra AFP obmenila svoj tím pre overovanie faktov na sociálnych sieťach. (Zdroj: Reprofoto/MH)

Vládny splnomocnenec na prešetrenie riadenia pandémie Peter Kotlár vystúpil vo vysielaní extrémistu Daniela Bombica (internetová prezývka Danny Kollar), na ktorého sú vydané tri medzinárodné zatykače. Dokonca sa priznal, že rozhovor u Bombica si sám vyžiadal.

Nie je to žiadne prekvapenie. Bombic a Kotlár sa poznajú, 43-ročný extrémista žijúci v Londýne bol v minulosti hosťom konšpiračnej TV Slovan, ktorú Kotlár viedol spolu so súčasnou ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou.

Kotlár tlačí na vládu, aby sa zaoberala jeho kontroverznou správou o pandémii koronavírusu – vyhráža sa, že ak sa tak nestane alebo vláda správu v hlasovaní nepodporí, z postu odíde. Okrem toho vyslovil nedôveru ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi.

SkryťVypnúť reklamu

Vitajte pri štvrtom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.

Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.

Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu.

Kotlár cíti odpor

V rozhovore u Bombica vysvetľoval Kotlár svoju stratégiu. Opisoval, že miestami ide úmyselne proti koalícii – verejne prezentuje svoje požiadavky a zámery, aby vytvoril verejný tlak a koaliční partneri pochopili, že ide o zásadnú tému. Chce docieliť, aby to pochopili, pridali sa na jeho stranu a následne pokračovali spoločne.

SkryťVypnúť reklamu

Kotlárove slová však zároveň potvrdzujú vnútorný odpor. Bez bližších detailov zmienil, že mu v koalícii povedali, aby vypadol. Ešte predtým dokonca tvrdil, že ho sledujú tajné služby. Neodpovedal však na otázku, či na to má nejaký dôkaz.

Odpočúvanie spomenul krátko po tom, čo zopakoval ruskú vojnovú propagandu o nebezpečných biolaboratóriách na Ukrajine – najbližšie sa podľa neho nachádza na Užhorode. „A dokonca boli aj také teórie, že aj na Slovensku sú,“ dodal.

Výber výrokov z Kotlárovho vystúpenia sme zachytili cez slovenský AI nástroj pre transkripciu videí a audio nahrávok GASTON, aby sme sa vyhli promovaniu dezinformačných a inak problémových kanálov:

Aj vďaka zvoleniu Donalda Trumpa dúfa, že Slovensko a Spojené štáty vytvoria alianciu proti činnosti biolaboratórií, ktoré sa venujú takzvaným gain-of-function pokusom, akým je napríklad zvyšovanie infekčnosti prírodného vírusu. V tejto súvislosti spomenul podporu od amerického prezidentského kandidáta Roberta F. Kennedyho Jr., ktorý je sám antivaxer a Trump už verejne prisľúbil, že dostane veľký priestor na realizovanie sa v oblasti medicínskych tém.

SkryťVypnúť reklamu

Americkí odborníci pred týmto krokom varujú tak, ako slovenskí odborníci varujú verejnosť pred Kotlárom.

Citát týždňa:

„Niekoľkokrát som to povedal – už po tých posledných voľbách – už tu dávno nechcem byť. A je to zvláštny pocit, nechcieť tu byť a ísť, strašne chcieť ísť na Slovensko po štyri a pol roku.“

Takto sa posťažoval Daniel Bombic v spomínanom rozhovore s Petrom Kotlárom. Je to však v rozpore s realitou. Štyridsaťtriročný extrémista žijúci v Londýne sa totiž zubami-nechtami právne bráni proti extradícii, ktorú v apríli nariadil britský súd.

Proti rozsudku podal odvolanie, to mu však zamietli. Napriek tomu sa ešte raz postaví pred sudcu, aby ho presvedčil a umožnil mu odvolacie konanie na súde vyššej inštancie. Špecializovaný trestný súd aktuálne informoval denník SME, že sudca si Bombica vypočuje 30. januára. Na šírenie konšpiračného a nenávistného obsah tak bude mať ďalšie tri mesiace. Ak sudca jeho argumenty akceptuje, bude sa čakať na termín odvolacieho súdu. Aj to môže znova trvať niekoľko mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, Bombic klamal aj v závere citovaného výroku. Dlhodobo tvrdí, že na Slovensku bol naposledy pred vypuknutím pandémie, no nie je to pravda. V lete 2022 – ešte pred medializáciou prvého z trojice jeho medzinárodných zatykačov – sa objavil v Čachticiach. Video aj s geolokáciou zverejnil na svojich sociálnych sieťach, neskôr ho zmazal.

Súvisiaci článok Vydanie extrémistu Bombica sa natiahne o štvrť roka. Súd potvrdil, kedy ho vypočuje Čítajte 

V týchto dňoch Bombic ukázal aj kúsok z londýnskeho zákulisia. Zverejnil fotku svojho elektronického monitorovacieho náramku a štúdia, respektíve miestnosti, v ktorej býva a z ktorej vysiela. Za náramkom a priestormi sa ukrývajú zaujímavé príbehy.

Aspoň v skratke – informácia o tom, že Bombic nosí elektronický náramok a má súdom nariadenú „večierku“, bola medializovaná krátko po jeho zatknutí. Fanúšikom to odmietal priznať a ak sa na náramok opýtal niekto v jeho verejnej diskusnej skupine na Telegrame, komentár zmazal. S postupom času začal otázky a rôzne poznámky o náramku ignorovať, no už jeho existenciu vyslovene nepopieral. Tváril sa, že o nič nejde. Dnes sa k náramku hrdo priznáva ako k jednému zo symbolov jeho údajne neoprávneného stíhania (za skutky prevažne spojené s extrémizmom).

SkryťVypnúť reklamu

Pri mene Daniel Bombic ste sa mohli často stretnúť so spojením, že vysiela „z pivnice“. Toto tvrdenie sa dlhý čas šírilo internetom, niekedy doplnené o tvrdenie, že býva pod posilňovňou svojho kamaráta. Keď londýnsky súd informoval médiá o Bombicovom prípade, zverejnil aj jeho adresu pobytu, na ktorej sa skutočne nachádzalo fitness centrum. Bombic si neskôr toto tvrdenie vzal za svoje a opakuje ho so sarkasticko-satirickým podtónom. Fotografia miestnosti, ktorú aktuálne zverejnil, však nie je spomínaná pivnica. Krátko po prepustení na kauciu sa totiž presťahoval na novú adresu.

Správy na facebooku overujú noví fact-checkeri

Overovateľ správ Robert Barca skončil vo francúzskej tlačovej agentúre AFP. Od februára 2020 v jej radoch fact-checkoval hoaxy šíriace sa na facebooku a instagrame. Platformy ich následne označovali upozornením a obmedzovali ich ďalšie šírenie. Barca skončil k 30. septembru a za štyri a pol roka vyvrátil takmer 500 hoaxov.

SkryťVypnúť reklamu

Nekončí len s prácou fact-checkera, ale v médiách ako takých. Od novembra totiž posilnil asistentský tím europoslankyne Progresívneho Slovenska Lucie Yarovej. Pôsobiť bude ako expert na zahraničie a bezpečnosť.

Prácu pre AFP označil za obrovskú školu, tvrdí však, že oproti dobe, keď začínal, sa úplne zmenil kontext: „Nemá zmysel venovať sa jednotlivým hoaxom, keď celé politické vedenie štátu používa lož, dezinformáciu a napádanie novinárov ako základ svojej pracovnej činnosti. Dnes majú moc nielen výkonnú či zákonodarnú, uzurpujú si bezpečnostné zložky, orgány činné v trestnom konaní, tajnú službu, zahraničnú politiku a z vládnej úrovne šíria vo videách s miliónovými dosahmi na facebooku doslova tie isté naratívy, ktoré som roky vyvracal jednotlivo.“

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2022 získal Robert Barca Novinársku cenu v kategórii Inovatívna online žurnalistika.

S výnimkou pár mesiacov pôsobil Barca v AFP sám. Minulý rok začal hoaxy pre siete spoločnosti Meta overovať aj projekt Demagóg.sk.

Barcu od novembra nahradila dvojica novinárov. Overovaniu správ sa bude na plný úväzok venovať Eduard Starkbauer, ktorý niekoľko rokov pôsobil v Refresheri a aktuálne písal pre lifestylový magazín Closer spadajúci pod SME z portfólia Petit Pressu.

Do AFP nastupuje na plný úväzok aj skúsená novinárka Sára Činčurová, no len polovica jej práce sa bude týkať fact-checkingu. Činčurová sa venuje problematike ľudských práv a jej texty vychádzali v The New York Times či v britskom Guardiane. Reporty prinášala aj priamo z vojnovej Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálna fact-checkingová kapacita AFP je tak jeden a pol novinára. Vzhľadom na množstvo dezinformačného obsahu je to stále málo, no napriek tomu ide v porovnaní s uplynulými štyrmi rokmi o nadpriemer.

Rózsa ruší koncerty alebo koncerty rušia Rózsu?

Jazyk dezinformácií: Český projekt Investigace.cz vydal podcast s titulom „Toxický jazyk: Od propagandy k nenávisti“. Zaoberá sa komunikačnými charakteristikami dezinformácií, hoaxov či propagandy.

Rózsa sa bojí neprispôsobivých liberálov: Hudobník Oskar Rózsa, ktorý pracuje na úprave slovenskej národnej hymny, nedávno ohlásil zrušenie všetkých naplánovaných koncertov. Bojí sa, že „istá časť prepnutej pseudoliberálnej spoločnosti príde robiť bordel“.

Ako sa však ukázalo, koncerty nerušil len z vlastnej iniciatívy. V rámci novembrového festivalu Víkend atraktívneho divadla vo Zvolene sa mal konať aj „Večer Mareka Brezovského“, organizátori ho však zrušili: „Nemôžeme ignorovať udalosti posledných dní, s ktorými sa nedokážeme stotožniť.“

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori na poslednú chvíľu našli náhradu. V piatok 22. novembra vystúpi namiesto Oskara Rózsu a jeho hudobných kolegov skupina Kubo Ursiny & Provisorium.

Hoaxy zo života: Nezávislý projekt Hoaxy a podvody spustil novú rubriku „Hoaxy starých mám“, v ktorej sa bude venovať ľudovým nezmyslom a polopravdám, ktoré sa v spoločnosti tradujú od čias analógových. Pilotný príspevok má tému „Obleč sa, lebo prechladneš“ a princíp nachladnutia v ňom vysvetľuje lekár Milan Kulkovský.

„Amnestovaní tí, čo nerozumeli, a neuverili“

Štátna facebooková stránka Hoaxy a podvody sa pod novým vedením pravidelne venuje obhajovaniu vládnych návrhov. Najnovšie to spravila v prípade dvoch zámerov. Prvým je už dlhšie avizovaný plán na zavedenie školského kamerového systému, ktorý bude pomocou umelej inteligencie snímať a analyzovať tváre žiakov, učiteľov a návštevníkov areálu.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME už v septembri upozornil, že zámer môže byť v rozpore s novou európskou legislatívou o umelej inteligencii. Aktuálne sa téme venoval aj Denník N, ktorý zhrnul prípady zo zahraničia, kde sa podobný systém neosvedčil alebo bol zakázaný. Obavy o bezpečnosť biometrický dát zase prezentovalo Progresívne Slovensko.

Minister Šutaj Eštok sa voči výhradám opozície ohradil a obvinil ju z „masívneho šírenia strachu a paniky“. Podobnú rétoriku mal neskôr príspevok Hoaxov a podvodov, ktorý hovoril o zbytočnej panike, využívaní emócií, nepodložených tvrdeniach a o obavách o bezpečnosť detí.

V súvislosti so systémom sa však vo väčšom žiadne hoaxy nešíria. Oveľa hlasnejšia je legitímna kritika smerovaná na úskalia podobných systémov, skúsenosti zo zahraničia a možné legislatívne prekážky. Nejde teda niečo, čo by malo spadať do agendy štátneho komunikačného kanála venovaného hoaxom a podvodom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kamery na školách budú skenovať tváre v reálnom čase. Môže to byť protizákonné Čítajte 

Ešte zvláštnejšie však vyznel príspevok o ohlásenej „covidovej amnestii“. Vláda chce zrušiť pokuty za porušovanie protipandemických opatrení v čase šírenia covidu-19. O zámere – naoko potešene – informovali aj štátne Hoaxy a podvody, teda profil, ktorý proti medicínskym dezinformáciám v čase pandémie aktívne bojoval po boku ministerstva zdravotníctva. „Ľudia už nebudú traumatizovaní priestupkami a pokutami spojenými s protipandemickými opatreniami,“ napísal profil s tým, že „pokuty sú minulosťou“.

Zachráni Trump deti celého sveta?

O slovenských bizároch sa dozvie celý svet: Pred pár dňami bol spustený nový web projektu Slovak Media Monitor. Jeho cieľom je zvýšiť v zahraničí povedomie o rétorike, činoch a najmä politikách slovenských predstaviteľov namierených proti princípom právneho štátu, médiám a občianskej spoločnosti. Takto chce zvýšiť medzinárodný tlak na dodržiavanie demokratických noriem na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Obsahom webu sú slovenské mediálne výstupy, články či vyjadrenia vládnych politikov preložené do anglického jazyka. Za iniciatívou stojí nezisková organizácia Inštitút pre budovanie odolnosti, ktorá naň vo verejnej zbierke získala 46-tisíc eur.

Pozdravy z Moskvy: Prokremeľský dezinfoprojekt TV OTV, o ktorom sme podrobnejšie písali minulý týždeň, spravil rozhovor s poslancom ruskej dumy Andrejom Alševskichom. Hovorili spolu o „legitímnych“ voľbách v Gruzínsku (dopadli v prospech Moskvy), „Západom ovplyvnených“ voľbách v Moldavsku (dopadli v neprospech Moskvy) a o zákone o zahraničných agentoch. Práve zavedenie podobného zákona na Slovensku silno presadzuje šéfka TV OTV Lenka Zlatev.

Európsky súd pre ľudské práva pritom len pred pár týždňami rozhodol, že ruská verzia tohto zákona je v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach – porušuje právo na slobodu prejavu, slobodu združovania a právo na súkromie. Ide o dôležité rozhodnutie pre štáty, ktoré zamýšľajú zaviesť podobnú úpravu alebo ju už implementovali.

SkryťVypnúť reklamu

Elixír mladosti: V Česku sa šírila správa o údajnom zatknutí 157 ľudí spojených s tureckým gangom unášajúcim deti pre adrenochróm – stopy vraj viedli do Nemecka a ČR. Chemická zlúčenina je súčasťou viacerých krajne pravicových konšpiračných teórií (napríklad QAnon) a je považovaná za akýsi elixír mladosti hollywoodskych celebrít a svetových elít. Ak (ne)starnete ako Brad Pitt či Paul Rudd, je to vďaka adrenochrómu. Ak vyzeráte zle preto, že ste v pokročilom veku či trpíte chorobou, je to preto, že ste vysadili adrenochróm. Ten sa vraj získava z krvi malých detí.

Ak sa vám to zdá ako totálna hlúposť, tak preto, že to totálna hlúposť naozaj je. Adrenochróm síce skutočne existuje, ale nemá žiadne medicínske ani „rekreačné“ využitie a keby aj, už cez 70 rokov ho vieme vyrábať pomocou takzvanej organickej syntézy.

SkryťVypnúť reklamu

Rozprávke o adrenochróme však veria aj viacerí Slováci. „Najprv naše deti znásilňujú a týrajú, a keď sú najviac vystrašené, tak im extrahujú krv cez oko. A potom to chlastajú. A omladzuje to. A šlape to. A kokaín sa nechytá,“ zaznievalo z pódia pred NR SR na jednom z proticovidových protestov už v roku 2021. Podľa konšpiteórie QAnon má so všetkou touto neprávosťou urobiť poriadok Donald Trump – a od Američanov na to práve dostal druhú šancu.

Dezinfomaják zostavujeme aj s pomocou slovenského AI nástroja GASTON pre transkripciu, sumarizáciu a preklady videí či zvukových nahrávok, ako aj monitorovanie audiovizuálnych zdrojov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 435
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 290
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 610
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 959
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 937
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 577
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lukáš Haraslín zo Sparty Praha.

Budějovice ako jediný tím v lige ešte nezvíťazili a sú posledné.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny po strelení gólu počas zápasu 4. kola nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul medzi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina.

V dueli so Žilinou padlo celkovo šesť gólov.


a 1 ďalší
Erling Haaland.

Medzi najlepších štyroch postúpila aj Aston Villa.


TASR
Samuel Mráz z Motoru Lublin sa raduje z gólu.

Svojim presným zásahom v 82. minúte spečatil víťazstvo.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu