BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini na budúci týždeň pozve predstaviteľov školských odborov a ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas) na stretnutie.
Uviedol to po rokovaní Rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži.
Problémy v školstve
Na list od odborárov bude v súvislosti so žiadosťou o stretnutie podľa svojich slov reflektovať pozitívne. Tí chcú riešiť súčasnú situáciu v školstve a navýšenie finančných prostriedkov pre tento sektor.
"Budúci týždeň, niekedy koncom týždňa, po mojom návrate zo služobnej cesty z Azerbajdžanu pozvem predstaviteľov školských odborov do Prezidentského paláca," uviedol prezident.

Na rokovanie podľa svojich slov pozve aj šéfa rezortu školstva, aby priamo za účasti zodpovedného ministra rokovali, ako upokojiť a zastabilizovať situáciu slovenského školstva.
Školskí odborári minulý týždeň poslali vedúcim predstaviteľom SR list. Chcú rokovať o zvýšení platov. Argumentujú potrebou zvýšenia motivácie učiteľov prostredníctvom lepšieho finančného ohodnotenia.
Poukazujú na to, že nízke platy sú dôvodom slabého záujmu o učiteľské povolanie. Rovnako kriticky vnímajú aj ohodnotenie nepedagogických zamestnancov, bez ktorých sa školy nezaobídu. V prípade, že nedôjde k uspokojivému riešeniu, nevylučujú protesty. Za krajné riešenie považujú štrajk.
Dôvera v inštitúcie
Ak budú politici riešiť pseudoproblémy, dôvera vo verejné inštitúcie bude naďalej klesať, uviedol tiež prezident.
Čerstvý prieskum OECD totiž hovorí o tom, že na Slovensku majú občania veľmi nízku dôveru vo verejné inštitúcie. Ako prezident priblížil, OECD ponúka odporúčania, ako viac zapájať voličov do rozhodovania.
„Hľadá sa aj vďaka prieskumom nástroj, ako to zlepšiť. Ukazuje sa, že sa musíme vrátiť k podstate politiky, a to k ľuďom. Aby mali občania pocit, že sú vypočutí, a že to, čo sa rieši, je reálne riešenie ich problémov," uviedol prezident a dodal, že v opačnom prípade, ak budú politici, mestá, obce a vlády riešiť pseudoproblémy, tak dôvera vo verejné inštitúcie a vládu bude naďalej klesať.
„Človek bude mať pocit, že vláda a politici sa nestarajú o ich reálne problémy, čo sa potom prejavuje frustráciou a nízkou dôverou vo verejné inštitúcie," doplnil prezident.
„Preto som na pôde OECD, aby sme si do slovenskej politiky naliali čisté víno. Aby sme si povedali, že toto sú reálne problémy krajín OECD a Slovenska a poďme s tým niečo robiť," vyhlásil Pellegrini, ktorý súčasne vyslal signál pre domácu politiku.
„Vráťme sa k realite, rozhodujme na základe dát, konkrétnych údajov a nie na základe emócií. Neprispôsobujme sa náladám v spoločnosti, lebo tie nie vždy musia ísť tým správnym smerom," zdôraznil Pellegrini s tým, že je potrebné sa snažiť opatreniami, ktoré odporúča aj OECD, túto dôveru postupne zvyšovať.