BRATISLAVA. Koalícia si personálne otázky vysporiada do konca roka. V relácii V politike televízie Ta3 to uviedol minister vnútra a predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok.
Reagoval tak na problematiku neobsadeného postu predsedu Národnej rady SR.
„Situácia je taká, že musíme urobiť všetko pre to, aby táto domáca úloha, ktorú koalícia pred sebou tlačí už vyše pol roka, bola naplnená,“ povedal Šutaj Eštok. "Nechceme už ten problém tlačiť pred sebou,“ dodal.
Šimečka: Provizórium nie je normálne
Pozícia predsedu parlamentu je neobsadená od jari tohto roka, kedy bol vtedajší predseda NR SR Peter Pellegrini (vtedy predseda Hlasu) zvolený za prezidenta.
Parlament odvtedy vedie podpredseda Hlasu poverený jeho riadením Peter Žiga. O pozíciu predsedu parlamentu opakovane prejavil záujem predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.
Šutaj Eštok následne uviedol, že tento post prináleží strane Hlas a budú sa usilovať o to, aby parlament dostal nového predsedu počas najbližšej schôdze.

Predseda druhej najsilnejšej koaličnej strany nepovažuje za reálne, aby parlament trvalo viedol je poverený podpredseda Žiga, zdôraznil ale, že parlament funguje.
Nechcel komentovať, či sa novým predsedom NR SR stane on sám. Jeho oponent v diskusii Michal Šimečka (predseda hnutia Progresívne Slovensko) s ním súhlasil v tom, že takéto provizórium vo vedení parlamentu nie je normálne.
Problémy súvisiace s odchodom poslanca Rudolfa Huliaka (Národná koalícia, zvolený za SNS) a ďalších dvoch poslancov z poslaneckého klubu SNS, sú podľa šéfa Hlasu internou záležitosťou národniarov, ktorú by si mal vyriešiť predseda SNS Danko.
Šutaj Eštok nechce otravovať ľudí
Podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku situácia v parlamente len ukazuje na ďalší chaos, ktorý v koalícií vládne.
Ako príklad uvádza situáciu v strane SNS, z ktorej odišli traja poslanci na čele s Rudolfom Huliakom. "Predseda vlády Robert Fico sa tomu len tak prizerá," tvrdí Šimečka.
"Namiesto toho Fico fantazíruje o zmene volebného systému. Venuje sa už len vlastnej pomste a situácia v krajine, akoby ho už ani nezaujímala," dodáva.

Podľa Šutaja Eštoka by túto situáciu nemal riešiť Fico, ale strana SNS, ktorej problém to primárne je.
"S hašterením nemáme ľudí, čo otravovať. Preto vyzývam svojho koaličného partnera, nech si urobí poriadok," povedal Šutaj Eštok.
Igor Matovič s Richardom Sulíkom si takto podľa neho vytancovali cestu až k predčasným voľbám.
Prepúšťať chcú v Bratislave
Šimečka zároveň kritizoval konsolidáciu verejných financií. Vyhlásil tiež, že niektoré sociálne opatrenia zaťažujú štátny rozpočet, na čo Slovensko finančne nemá. "Napríklad by sme nešli plošným dotovaním cien energií," zdôraznil.
Dodal, že na prevádzkových výdavkoch štátu sa dá ušetriť až miliarda eur. Napríklad na rôznych zmluvách, ale aj na personálnych otázkach.
„Nezvyšovali by sme dane, bez toho, aby sme našili pol miliardy vo výdavkoch štátu,“ tvrdí líder Progresívneho Slovenska a dodal, že koalícia v prvom roku vládnutia nekonsolidovala, ale naopak rozhadzovala peniaze. Ako príklad uvádza, že by napríklad nevytvoril ministerstvo športu.
Matúš Šutaj Eštok kontroval, že PS bolo vo vláde a mohlo uskutočniť audity. Narážal tým na Ľudovíta Ódora, ktorý bol predsedom úradníckej vlády, ktorú vymenovala prezidenta Zuzana Čaputová. Ódor však nemal žiadnu väčšinu v parlamente a tak nemohol prijímať zákony.
Šutaj Eštok tiež uviedol, že vláda plánuje prepustiť desať percent štátnych zamestnancov. "Nie však niekde v Snine, ale v Bratislave," povedal Šutaj Eštok.
Šutaj Eštok je taktiež za znižovanie finančného príspevku zvoleným politickým stranám. Žiadne peniaze by podľa neho nemali získať strany, ktoré v parlamentných voľbách nezískajú päť percent.
V súčasnosti je systém nastavený tak, že príspevok dostávajú všetky strany, ktoré vo voľbách dostanú aspoň tri percentá hlasov.
O zmenách vo volebnom systéme hovoril v sobotu aj Fico. Spomínal zníženie počtu politických strán, ktoré by mohli byť zastúpené v parlamente, zvýšenie hranice zvoliteľnosti na sedem percent, či zvýšenie kaucie na pol milióna eur.
Hrozba Trumpových ciel
Šimečka poukázal aj na riziká zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov amerických.
„Ak Donald Trump uvalí clá a embargá na dovoz aj z Európy, o ktorých hovoril pred voľbami, môže to naše automobilky stáť milióny až miliardy eur. To môže spôsobiť kolaps slovenského automobilového priemyslu,“ povedal líder Progresívneho Slovenska.
Podľa Šutaja Eštoka môže za zvolenie Trumpa zlyhanie progresívnej politiky. Automobilový priemysel podľa neho v Európe krváca už roky.

Beata
Balogová
