BRATISLAVA. Prvou voľbou na post predsedu Národnej rady je pre Hlas Richard Raši. V nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 to povedal minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
Pripustil však, že si vedia predstaviť aj Matúša Šutaja Eštoka. Personálne otázky chce však strana riešiť v jednom balíku. Podľa lídra SaS Branislava Gröhlinga sa Šutaj Eštok presunie na post predsedu parlamentu, lebo s ním nie je spokojnosť.
"Prvou voľbou je Richard Raši. Ak by bolo prechodnejšie meno Matúša Šutaja Eštoka, vieme si predstaviť aj toto meno," povedal Tomáš.
Gröhling: Je to zlepenec zlepencov
Voľbu predsedu parlamentu chcú na koaličnej rade riešiť v jednom balíku spolu s členmi Rady STVR. Na svojich nomináciách strana trvá, považuje ich za odborníkov.
V prípade, že by sa Šutaj Eštok stal predsedom parlamentu, strana sa ministerstva vnútra nevzdá. Trvajú na dodržiavaní koaličnej dohody. Odmieta, že by bola koalícia v kríze, zákony podľa neho prechádzajú na vláde i v parlamente. Nedobré vzťahy v SNS si má riešiť daná strana sama.

Naopak, Gröhling si nemyslí, že vládna koalícia nie je v kríze, podľa neho nefunguje. Hovorí o "zlepenci zlepencov". Nesúhlasí ani, že parlament funguje. Je presvedčený o tom, že Šutaj Eštok sa presunie z ministerstva vnútra na post predsedu NR SR, pretože s ním vo vláde a koalícii nie sú spokojní.
"Keď to zvládol Andrej Danko, zvládne to aj Matúš Šutaj Eštok," podotkol Gröhling. Na margo spájania personálnych otázok odkázal, že nech veci pospájajú a nech konečne vládnu.
Tomáš: Nátlakové akcie boli vždy
Diskutéri sa nezhodli ani v prípade "kauzy" karnevalových masiek na Gymnáziu na Bilíkovej ulici v Bratislave. To, čo študenti predviedli smerom k seniorom, označil Tomáš za neakceptovateľné. Apeluje na úctu voči starším občanom.
Na druhej strane Gröhling kritizuje vyjadrenia ministra vnútra voči študentom, v tomto smere hovorí o urážkach a šikanovaní. Odmieta, že by práve mladí ľudia zvyšovali napätie v spoločnosti. Podľa neho to robí minister vnútra i premiér.

Na margo situácie v zdravotníctve Tomáš poznamenal, že nátlakové akcie boli vždy a odborári vždy nakoniec dosiahli svoje. Verí, že zdravotníci nakoniec prijmú férovú ponuku zo strany ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas) a dôjde k dohode. Vyhlásením krízového stavu nechce strašiť.
Gröhling poznamenal, že súčasná vláda je jediná sociálna vláda, proti ktorej sa postavili odborári. Poukazuje na problémy v zdravotníctve, školstve i na ministerstve vnútra, pričom ide všetko o rezorty patriace Hlasu. Ľudia sú podľa neho nespokojní a chcú protestovať.
Výnimky z transakčnej dane
Neziskové organizácie môžu dostať výnimku z transakčnej dane, povedal Erik Tomáš.
Podľa neho ministerstvo teraz hľadá kľúč, ako ich rozdeliť na tie politické a tie, ktoré pomáhajú. Z pod dane by chceli vybrať neverejné zariadenia sociálnych služieb, ako aj charity.
„Ak si nebudeme vedieť predstaviť, ako by toto rozdelenie neziskoviek mohlo vyzerať, dostanú všetky,“ povedal Tomáš s tým, že majú ešte niekoľko mesiacov na to, aby našli riešenie, ako dať výnimku len tým organizáciám, ktorým chcú.

Beata
Balogová
