SME

Fico tesne pred atentátom nečakane zmenil plány, píšu v správe štátni ochrankári

Od atentátu na premiéra uplynie pol roka.

Atentát na Roberta Fica bol spáchaný 15. mája po výjazdovom rokovaní vlády SR v Handlovej.Atentát na Roberta Fica bol spáchaný 15. mája po výjazdovom rokovaní vlády SR v Handlovej. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Pozdravy a zvítania sa s ľuďmi na námestí v Handlovej neboli 15. mája 2024 v oficiálnom pláne predsedu vlády Roberta Fica.

Premiér odišiel po výjazdovom rokovaní vlády z tlačovej konferencie ešte pred otázkami novinárov. Pred budovou už bolo všetko pripravené na jeho odchod, avšak Fico sa nečakane vybral smerom k skupinke ľudí.

Informoval o tom Denník N zo správy Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorú získal na základe infožiadosti. Dokument, ktorý sprístupnilo ministerstvo vnútra, vznikol 12. septembra.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Kým polícia vyšetruje, Fico rozpráva o strašných veciach (17. 10. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Od atentátu na Roberta Fica uplynie v piatok pol roka.

Osobný strážca reagoval pudovo

Z analýzy úradu vyplynulo, že ochrankári na túto novú situáciu zareagovali preskupením. Ich počet bol v tom čase údajne dostatočný. Veliteľ tímu bol podľa dokumentu špecialista s 15-ročnou praxou v polícii.

„Jednotlivé presuny sú automatické, vyplývajú totiž z pohybu chránenej osoby a vzájomného poznania sa ochranného tímu,“ píše sa v správe, ktorá má podľa Denníka N necelé tri strany.

Premiéra Fica v ten deň postrelil 71-ročný dôchodca Juraj Cintula z Levíc.

Súvisiaci článok SIS potvrdila vyšetrovanie atentátu na Fica. Čo o ňom vieme v piatich bodoch Čítajte 

„Nejavil žiadne známky podozrivej aktivity,“ píše sa v správe o momentoch pred atentátom s dodatkom, že „v tom čase nebola pozícia ochranného tímu ustálená, ako je to bežné pri podávaní rúk chránenej osoby s davom“.

SkryťVypnúť reklamu

Cintula zasiahol Fica priamo tromi výstrelmi a jednou odrazenou strelou. Nesprávny postup ochrankára, ktorý mal premiéra zakryť vlastným telom, konštatovala už skoršia analýza.

„Osobný ochranca vplyvom vrodenej pudovej reakcie na výstrel odskočil opačným smerom, od predsedu vlády, a nezachytil ho. Túto reakciu na kritickú situáciu, a to únik, útok alebo zamrznutie, je možné prekonať len čiastočne, a to neustálym cvičením,“ píše sa v dokumente úradu.

Ficove záhadné podozrenia

V správe sa píše aj to, že ak sa chránená osoba rozhodne pristúpiť k davu, ochranná služba to nemôže zakázať, „ak nie je dostupná žiadna informácia o ohrození“.

„Z informácií príslušníkov operatívnej služby úradu ochrany, kriminálnej polície, či z poznatkov Národnej kriminálnej agentúry a ani zo strany spravodajských služieb neboli zistené ani oznámené žiadne podozrivé osoby ani odstúpené poznatky, ktoré by nasvedčovali možnej hrozbe spáchania atentátu alebo akéhokoľvek ohrozenia,“ cituje dokument.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pozor na to, ako na Facebooku diskutujete o Ficovom atentátnikovi. Sieť vás môže neprávom potrestať Čítajte 

Zo správy teda nevyplýva, že by Slovenská informačná služba pred výjazdovým rokovaním vlády varovala bezpečnostné zložky pred hrozbou, alebo rizikom útoku.

Ohrozenie niekoho z vlády však spomínal sám premiér Fico mesiac pred atentátom. „Ja už len čakám, kedy sa táto frustrácia, tak intenzívne prehlbovaná Denníkom N, Smečkom, či Aktualitami, pretaví do vraždy niektorého z popredných vládnych politikov,“ povedal Fico začiatkom apríla, keď poslancovi jeho strany Erikovi Kaliňákovi vynadal neznámy muž na ulici.

Či svoje podozrenia mal premiér aj nejako podložené, nie je doteraz jasné.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 790
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 430
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 299
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 207
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 112
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

sprava Adam Tučný (Ružomberok) a Oliver Klimpl (Banská Bystrica) bojujú o loptu

Hrnčár: Stretli sa mužstvá, ktoré majú starosti v lige.


v popredí sprava Jan Hladík (Ružomberok) a Máté Mihályi (Banská Bystrica)

Víťazný gól strelil Gerec.


Sportnet, TASR
Hokejisti Prešova sa radujú z gólu

Marcel Hasčák si pripísal dva góly aj asistenciu.


Sportnet, TASR
Róbert Lantoši v drese Liberca

Uplynulú sezónu odohral v Liberci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu