BRATISLAVA. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka polícia prichytila o vyše polovicu viac vodičov, u ktorých zistila požitie omamných a psychotropných látok.
Policajtom pomáhajú testery, ktoré zisťujú prítomnosť zakázaných látok v tele šoférov na základe ich slín.
Skríningové vyšetrenie biologického materiálu na detekciu drog schválil parlament v novele zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, ktorý schválil minulý týždeň. Doteraz polícia používala testery na drogy v skúšobnej prevádzke.
V článku sa dočítate
- o koľko stúpol počet vodičov pod vplyvom drog,
- ako vplývajú drogy na vodiča počas jazdy,
- aké sankcie hrozia šoférovi pod vplyvom drog.
Viac ako dvetisíc
"Za tento rok do konca októbra bolo laboratórnym testovaním odhalených 2193 vodičov bod vplyvom zakázaných látok, zatiaľ čo za rovnaké obdobie minulého roka ich bolo 1442," vraví hovorkyňa policajného prezídia Martina Sláviková. Ide o nárast o 52 percent.
Pod zakázanými látkami sa myslia najmä najčastejšie používané drogy, ako sú marihuana, pervitín, heroín či kokaín. Podobne ako alkohol majú vplyv na vedenie motorového vozidla.
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica vysvetľuje, že napríklad opioidy môžu u vodičov spomaliť reakcie alebo pod ich vplyvom môžu zle vyhodnotiť dopravnú situáciu na ceste.
Šofér pod vplyvom marihuany môže mať podľa odborníka až halucinácie. Naopak kokaín a pervitín zvyšujú u vodiča agresivitu.

Výsledok testu nestačí
Na prítomnosť drog v tele vodiča používajú policajti tester, ktorý z jeho slín vyhodnotí, či má v sebe omamné alebo psychotropné látky.
"Orientačné testovanie vodičov na prítomnosť drog pomocou skríningových testovacích súprav sa vykonáva jednoduchým odberom vzorky slín priamo na mieste kontroly," vysvetľuje Sláviková.
Výsledok testu sa podľa nej ukáže v krátkom čase, ak je pozitívny, odoberie sa vodičovi na laboratórnu analýzu krv alebo moč.
"Laboratórne výsledky sú rozhodujúce pri ďalšom postupe a sankciách," vysvetľuje Sláviková. Pokuty v tomto prípade dosahujú dvesto až tisíc eur.
Policajti netestujú na drogy všetkých vodičov ako pri akciách zameraných na alkohol. "Dôvodom na test môže byť napríklad podozrivé správanie vodiča, známky oslabených psychomotorických schopností či iné zistené okolnosti," hovorí Sláviková.


Beata
Balogová
