Dlho boli jedna ruka so Smerom. Dnes je to inak, odborári sa prvýkrát otvorene postavili proti vláde Roberta Fica.
"Pri návrhu štátneho rozpočtu by som očakávala, že sociálny dialóg nebude postavený len na splnení nejakých formálnych kritérií, ale že bude vedený kvalitatívne oveľa hlbším spôsobom," tvrdí MONIKA UHLEROVÁ, predsedníčka Konfederácie odborových zväzov.
Tvrdí, že vláda, ktorá má v sebe dve sociálne demokracie, sa ani nehlási k sociálnodemokratickému odkazu alebo k sociálnodemokratickej pozícii, ale skôr k národnej a konzervatívnej. Hovorí tiež o ohniskách nespokojnosti, ktoré môžu už o pár týždňov vyústiť do veľkých protestov.
V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou sa dozviete:
- Čo sa zmenilo od čias, keď mali odbory exkluzívnu zmluvu s Smerom.
- Aký politický smer preferujú odbory.
- Či je pre odbory vyčkávanie s príspevkom na bývanie prijateľné.
- Aký rozvoj brzdia montážne linky.
- Ako si počínajú lekárske, učiteľské, či policajné odbory.
- Prečo začínajú byť odbory "sexy".
"Necítime sa dostatočne zainteresovaní do procesov, do ktorých by sme zainteresovaní mali byť", tak ste komentovali konanie vlády Roberta Fica smerom k odborom. Zmenila už vláda prístup?
Náš vzťah s vládou by som označila za vysoko formalizovaný. Stretávame sa najmä na rokovaniach tripartity. Pri návrhu štátneho rozpočtu by som očakávala, že sociálny dialóg nebude postavený len na splnení nejakých formálnych kritérií, teda že sa zíde tripartita a prerokuje stanoviská sociálnych partnerov, ale že bude vedený kvalitatívne oveľa hlbším spôsobom.
Dožadovali ste sa nejakých stretnutí?
Na tripartite sme už minulý rok spolu so zamestnávateľmi upozorňovali na to, že sa pripravuje konsolidácia. Vedeli sme rok dopredu, že bude potrebná a upozorňovali sme na to, že chceme, aby si nás vláda vypočula.
Aká bola reakcia?
O nejakom hlbokom, rozsiahlom a kvalitnom sociálnom dialógu pri takýchto zásadných opatreniach, ktoré budú mať dosah na široké vrstvy obyvateľstva, sa nedá hovoriť.
Kedysi bol vzťah medzi Smerom a odborármi taký silný, že ste mali podpísanú exkluzívnu zmluvu. Vy ste na čelo odborov nastúpili v roku 2022 a boli ste odporkyňou exkluzivity. Nemáte pocit, že vás vláda nahradila Jednotou dôchodcov Slovenska?
To zbližovanie sa začalo aj po vzniku politickej strany Smer, ktorá má teraz 25 rokov a do istej miery rozumiem svojim predchodcom, ktorí pristúpili na to, že spolupráca a vzťah s touto politickou stranou a odbormi bude bližšia.
To sa formovalo ešte za čias Ivana Saktora, ale aj doba sa nejako vyvíjala.
Určite to bolo determinované nejakým ekonomickým, spoločenským a politickým vývojom a situáciou po roku 2000 a tým, že odbory v danom čase neboli schopné presadzovať svoje záujmy prostredníctvom iných nástrojov, takže hľadali prirodzeného spojenca v politických stranách. Našli ho v politickej strane Smer, ktorá sa vtedy začala formovať a hlásila sa k sociálnej demokracii, čo by malo byť prirodzené partnerstvo medzi odbormi a politickými stranami všeobecne.
Avšak dlhodobo kritizujem, že takéto partnerstvo nemalo byť spečatené zmluvou a exkluzivitou.
Radšej sociálna demokracia ako konzervatívny nacionalizmus
Dnes už máme inú politickú situáciu, lebo okrem Smeru tu máme Hlas-SD a tiež progresívnu ľavicu. Preto je to asi pre odborárov menej výhodné. Je to tak?
Vzhľadom na to, kam sa posunula sociálna demokracia, možno hovoriť o zásadnom odklone od sociálnodemokratických tém, prístupov, rétoriky, tak aj Konfederácia odborových zväzov a jednotlivé odborové zväzy pristúpili k prehodnoteniu tejto previazanosti.
Minulý rok v novembri náš snem ako najvyšší orgán KOZ prijal uznesenie o ukončení zmluvnej spolupráce s touto politickou stranou. Ale vychádzalo to aj úplne z vecného hodnotenia dosiahnutých výsledkov a toho, aké opatrenie vláda alebo vlády, kde bol Smer, prijali alebo neprijali v prospech zamestnancov, v prospech odborov.
A môžem jednoznačne potvrdiť, že zväčša neboli ani naplnené.
Čo Smer nespĺňa, aby sme si vedeli predstaviť dôvod, pre ktorý si povedali odbory, že sa odkláňajú od spolupráce?