BRATISLAVA. Únia miest Slovenska (ÚMS) na zasadnutí Republikovej rady v Dubnici nad Váhom upozornila na potrebu zodpovedného prístupu štátu k samospráve pri zostavovaní rozpočtov.
Únia zdôraznila šesť kľúčových priorít, ktoré smerujú k poslancom NR SR a vláde. „Je nevyhnutné, aby štát bral obavy miest o zostavenie svojich rozpočtov vážne a spolupracoval pri návrhoch, ktoré ÚMS systematicky ponúka a komunikuje,“ uviedli zástupcovia miest.
Šesť kľúčových priorít
Medzi prvú kľúčovú prioritu ÚMS zaradila výzvu pre poslancov parlamentu, aby schválili zmenu zákona o rozpočtových pravidlách samosprávy, ktorá umožní čerpať rezervný fond na krytie bežných výdavkov miest aj v roku 2025. Taktiež žiada urýchlené riešenie financovania služieb pre cudzincov s dlhodobým pobytom na Slovensku.
„Samosprávy sú výrazne podfinancované a bez podpory štátu nemajú kapacitu naďalej poskytovať služby aj cudzincom žijúcim na území miest. Tieto služby sú kľúčové pre úspešnú integráciu cudzincov a rozvoj celej spoločnosti,“ konštatovala ÚMS.
ÚMS taktiež vyzýva vládu a žiada o poskytnutie dodatočných finančných prostriedkov na odmeny vo výške 800 eur, ktoré majú byť vyplatené na základe dohody medzi vládou SR a odborármi aj napriek tomu, že s touto dohodou nesúhlasili.
ÚMS tiež požaduje riešenie dopadu zavedenia príspevku na športovú činnosť dieťaťa, ktorý predstavuje 55 % oprávnených výdavkov, maximálne však 275 eur, a zaťaží rozpočty verejnej správy.
„Povinnosť poskytnutia príspevku významne ovplyvní už aj tak napäté finančné zdroje samospráv,“ uviedla únia. Ďalším bodom je výzva Ministerstvu financií (MF) SR na začatie diskusie týkajúcej sa vplyvu zákona o dlhovej brzde.
Tento zákon, ktorý má zabrániť nadmernému zadlžovaniu, sa od novembra 2025 začne týkať aj samospráv a môže poškodiť ich schopnosť poskytovať kvalitné služby obyvateľom a realizovať investičné projekty. ÚMS tiež apeluje na Ministerstvo školstva SR, aby urýchlene zverejnilo výšku základných normatívov na financovanie materských škôl.
Neistota v týchto údajoch komplikuje zostavovanie rozpočtov miest a ÚMS upozorňuje, že rezort školstva nemá dostatok údajov o výdavkoch samospráv na materské školy, čo môže viesť k nesprávnym výpočtom a následným finančným nedostatkom.
Žiada o urýchlené vyhlásenie výziev
Únia tiež apelovala na Ministerstvo hospodárstva (MH) SR a Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru (SIEA) o urýchlené vyhlásenie výziev na podporu energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vo verejných budovách.
Tento apel sa zároveň týka projektových zámerov schválených Radou partnerstva Bratislavského samosprávneho kraja v rámci integrovaných územných investícií, ktoré zahŕňajú 33 projektov v hodnote 35 miliónov eur.
ÚMS súčasne žiada Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) o zníženie výšky spolufinancovania projektov z EÚ zdrojov z 8 % na 5 %.
Podľa ÚMS by toto opatrenie znamenalo významné zníženie vplyvu zmeny DPH, ktorá sa zvýšila na 23 %, na rozpočty samospráv pri investičných projektoch.
Únia miest Slovenska reprezentuje 24 členských miest a obhajuje záujmy viac ako 1,3 milióna obyvateľov Slovenska.