PEKING, BRATISLAVA. „Prečo by Slovensko malo trpieť pre politiku mocností?“ Aj takto informovali slovenské dezinformačné weby o vystúpení premiéra Roberta Fica v čínskej štátnej televízii CGTN.
Jeden z anonymných kanálov tvrdil, že Fico v relácii Leaders Talk „valcuje“, iný premiéra pre jeho naoko rastúci vplyv v zahraničí označil za nového Kissingera, odkazujúc na kontroverzného amerického diplomata , ktorý v čase studenej vojny okrem iného viedol rokovania o zbližovaní sa s komunistickou Čínou.
Robert Fico sa objavil v štrnásťminútovom rozhovore pre anglickú verziu CGTN. Rozprával po slovensky, diváci mali k dispozícii anglické titulky. Redaktorka Jün Cou slovenskému premiérovi nekládla kritické otázky, hoci medzi vybranými témami, ku ktorým chcela počuť jeho názor, sa objavila aj vojna na Ukrajine.
Fico odpovedal v podobnom duchu. „Ja nemôžem nič iné, len zablahoželať Číne k pokroku, ktorý dosiahla, a najmä k tomu, akú globálnu hru, akú globálnu pozíciu – pokiaľ ide o mier a stabilitu – Čína zastáva. Takže, blahoželám!“ povedal premiér hneď na úvod.
Dočítate sa:
- Fico nepriamo odkázal, že s kontroverznými čínskymi témami nemá problém,
- ako chce konkurovať importu lacných čínskych elektroáut, ktoré dotuje tamojšia vláda,
- ktoré tvrdenia ruskej vojnovej propagandy zopakoval aj čínskemu publiku.
Som priateľ Číny
Čína si podľa Fica ako veľká krajina vyžaduje rešpekt a nemôžeme zasahovať do jej vnútorných záležitostí. Dodržiavanie takzvanej politiky jednej Číny vraj zo strany Slovenska nie sú len formálne prejavy: „A preto rešpektujeme Čínu ako krajinu, ktorá sa vydala svojou vlastnou cestou.“
Hoci pre Čínu citlivé témy Taiwanu a porušovania ľudských práv nezazneli, uvedené vyjadrenia nepriamo odkazovali práve na ne. Namiesto akéhokoľvek náznaku kritiky mal Fico pre čínsky komunistický režim len slová chvály. V rozhovore až trikrát pochvalne označil tamojšieho lídra Si Ťin-pchinga za prezidenta, ktorý svojimi pozitívnymi iniciatívami „prekračuje hranice Číny“.
Slovenská delegácia opisovala návštevu Číny ako „cestu roka“. Fico sa v rozhovore označil za priateľa Číny: „A to každý o mne vie.“
Dodal, že jeho vláda chce maximálne využiť to, čo nazval „obrovský záujem čínskeho vedenia o dobré vzťahy so Slovenskom“.

Dotovaným elektroautám chce konkurovať cenou
Jednou z preberaných tém bolo ohlásenie zavedenia pätnásťdňového bezvízového styku. Nový benefit majú oceniť nielen turisti, ale aj podnikatelia.
Fico však tému využil aj pri argumentácii proti kritikom Číny: „Odporúčam každému, kto trpí čínofóbiou, aby využil možnosť, že už teraz nebudú víza na pätnásťdňové návštevy Číny, sadol do lietadla, letel do Číny a zistil, čo sa v tejto krajine deje.“
Podobnými vyjadreniami sa Fico nedávno prezentoval aj v ruskej štátnej televízii Rossija 1, kde hovoril o rusofóbii a nefunkčnosti ekonomických sankcií namierených proti Kremľu.
Ficove slová v CGTN neboli veľmi odlišné ani pri ekonomických otázkach. V odpovediach len vymenil Rusko za Čínu a sankcie za clá. Reč totiž bola o návrhu Európskej komisie na dodatočné zdanenie importu čínskych elektromobilov.
Slovenský premiér zdôraznil, že proti Číne nemôžeme bojovať „zavádzaním rôznych administratívnych prekážok, rôznych ciel a neviem čoho všetkého“, ale kvalitou a cenami. Je však známe, že čínska vláda dotuje výrobu vozidiel súkromných spoločností, ktoré následne dokážu ponúkať nižšie ceny ako európski či americkí výrobcovia. Na trhu preto ťažia z kľúčovej výhody.

Za všetko vraj môže Západ
Pri téme Ukrajiny bolo kľúčovým slovom Ficových vyjadrení „ale“. Slovensko podľa neho pomáha svojmu susedovi „ako sa dá“, hoci s výnimkou vojenskej pomoci. Vraj treba podporovať ukrajinské ambície, napríklad tie o vstupe do EÚ, ale nie do NATO.
„Vstup Ukrajiny do NATO považujem akurát tak dobrý na začiatok tretej svetovej vojny,“ dodal a prípadné prijatie Ukrajiny označil za eskaláciu napätia.
Tieto slová sú v súlade s ruskou vojnovou propagandou, ktorú Kremeľ šíri už roky, rovnako ako obviňovanie Západu. Fico v čínskej televízii zopakoval naratív o tom, že Západ predlžuje vojnu prostredníctvom vojenskej pomoci a že údajne zapríčinil zlyhanie mierových rokovaní, ktoré prebiehali krátko po vypuknutí nevyprovokovanej ruskej invázie.
„Preto teraz by Západ mal uznať chybu, ktorú urobil v roku 2022, a mal by povedať, poďme rokovať, lebo toto zabíjanie Rusov a Ukrajincov nemá žiadny zmysel,“ uzavrel svoje vystúpenie v čínskej štátnej televízii.

Beata
Balogová
