BRATISLAVA. Oslavovať 20. výročie svojho vzniku bude Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v kaštieli, ktorý patrí Radoslavovi Bardúnovi. Podnikateľ v zdravotníctve je obvinený z korupcie.
Bardún je konečný užívateľ výhod firmy Medirex a v slovenskom zdravotníctve jeden z najvplyvnejších mužov. Obvinil ho vlani vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry.
Medirex vyšetruje aj Protimonopolný úrad pre podozrenie, že vytvoril kartel s ďalšími laboratóriami z tzv. veľkej trojky.
Úrad pre dohľad do uzávierky neodpovedal na otázky, prečo si vybral práve Bardúnov kaštieľ, a koľko za večierok zaplatil.
Analytici Nadácie Zastavme korupciu Xénia Makarová a Ľubomír Daňko vravia, že zo strany úradu ide o neštandardné rozhodnutie, lebo môže vyvolávať otázniky o jeho nezávislosti. Úrad pre dohľad je najvyššou štátnou kontrolnou inštitúciou v zdravotníctve, ktorá môže preverovať aj Bardúnov Medirex.
V článku sa dočítate
- aké služby kaštieľ ÚDZS poskytne,
- kto je Radoslav Bardún
- aké kauzy mal Bardún
Poskytnú priestor aj catering
"Je mi cťou a radosťou pozvať Vás na slávnostný galavečer... Toto výnimočné podujatie sa bude konať vo štvrtok 14. novembra o 17. hodine v Kaštieli Pállfy vo Svätom Jure," píše v pozvánke šéf úradu Michal Palkovič. Za úradníckej vlády Ľudovíta Ódora bol ministrom zdravotníctva.
Úrad do uzávierky na otázky SME neodpovedal.
Kaštieľ Pállfy vlastní firma ViaJur. Jej spolumajiteľom a konateľom je Bardún.
"Tento konkrétny zákazník (ÚDZS, pozn. red.) u nás možnosť realizovať podujatie dopytoval v minulosti už niekoľkokrát, ale k realizácii dochádza až teraz," vysvetľuje prevádzková riaditeľka kaštieľa Michaela Majtánová.

Úradu pre dohľad kaštieľ poskytuje okrem priestorov aj catering. "Klient, ktorého spomínate, nemá u nás žiadne špeciálne podmienky, zľavy alebo nejaké iné nadštandardné služby," hovorí Majtánová.
"Určite nie je ideálne, keď takáto inštitúcia organizuje také významné podujatie v priestoroch, ktoré vlastní človek, ktorý mohol byť alebo bude v hľadáčiku jej kontrolných aktivít," vraví Makarová.
"Podporuje to prípadné špekulácie, či naozaj, keď bude kontrolovať jeho aktivity, bude konať nezávisle," dopĺňa Daňko.
O to viac sú podľa nich na mieste otázky, ako vyberali priestory a či za ne úrad platil štandardnú komerčnú cenu.
Kto koho podplácal, nie je jasné
Bardún sa výraznejšie zviditeľnil v apríli 2012, keď sa pred tlačovou besedou rozprával so svojím právnikom.
"Šéfom poisťovne bude tiež jeden náš kamarát z Košíc. Z hľadiska lobingu by to mohlo byť dobré,“ šepkal Bardún právnikovi v domnení, že ho nikto nepočuje.
Šéfom štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa skutočne o tri týždne stal Košičan Marcel Forrai. O tri roky neskôr skončil vo funkcii pre nadštandardné zmluvy firiem jeho tety Anky s poisťovňou.
Na konci minulého roka zas Protimonopolný úrad urobil raziu v Medirexe. Z kartelu podozrieva Unilabs, Medirex a Klinickú biochémiu.

Zvýhodňovanie spomínaných laboratórií (plus štvorky na trhu Synlabu) stálo v júli 2023 miesto šéfa VšZP Richarda Strapka. Synlab vlani v decembri povedal, že uňho inšpektori na kontrole neboli. Medirex raziu potvrdil, Unilabs a Klinická biochémia sa odpovedi vyhli.
Laboratórna diagnostika patrí v slovenskom zdravotníctve k najziskovejším odvetviam. Niektoré firmy z tejto oblasti majú vyššie ziskové marže ako IT firmy.
Koncom minulého roka vyšetrovateľ NAKA obvinil Bardúna a bývalého šéfa VšZP Miroslava Kočana z úplatku, ktorý podľa neho Kočan prijal niekedy v rokoch 2016 a 2017. Nie je však jasné od koho.
Kočan vtedy obvinenie potvrdil, Bardún na otázku nereagoval. Jeho obvinenie SME potvrdili tri od seba nezávislé zdroje.
SME sa podarilo zistiť len to, že obvinenie z korupcie nesúvisí s kauzou kartel. Kočanovi polícia v marci obvinenie zrušila.

Beata
Balogová
