SME

Mimovládky považujú novelu infozákona za protiústavnú. Vyzývajú prezidenta, aby ju vetoval

Kritizujú aj chýbajúcu odbornú diskusiu.

Andrej Danko.Andrej Danko. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Mimovládne organizácie Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko, INEKO, MEMO 98 a Investigatívne centrum Jána Kuciaka vyzvali prezidenta Petra Pellegriniho, aby vetoval nedávno schválenú novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako v tejto súvislosti zdôraznili, novela zavádza protiústavné prvky, významne obmedzí právo občanov na informácie a vytvorí priestor pre svojvôľu štátnych úradníkov.

Súvisiaci článok Parlament schválil spoplatnenie prístupu k informáciám Čítajte 

Priestor pre svojvôľu úradov

Za najzávažnejší problém novely infozákona považujú mimovládky podmienenie poskytnutia informácie zaplatením úhrady. Ak žiadateľ o informáciu poplatok nezaplatí, tak mu podľa novely z dielne Slovenskej národnej strany (SNS) nebude informácia poskytnutá.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto obmedzenie je podľa organizácií v rozpore s ústavou, ktorá nepozná možnosť obmedziť prístup k informáciám z dôvodu nezaplatenia poplatku.

V novele infozákona nie je podľa mimovládok jasne definované, čo sa bude považovať za „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií” ani o aké účelne vynaložené náklady pôjde. Úradníci tak podľa nich môžu sami, bez akýchkoľvek kritérií, svojvoľne vyhodnotiť, v ktorom prípade ide o mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií, čo vytvára obrovský priestor pre svojvôľu úradov.

Organizácie tiež upozornili na predĺženie základnej lehoty na poskytnutie informácií z ôsmich na 12 pracovných dní. Takáto zmena pritom podľa nich nemá oporu v žiadnych dátach.

Súvisiaci článok Novela infozákona: Nebuďte zvedaví na výkon moci (píše Nataša Holinová) Čítajte 

Chýbala odborná diskusia

K zmenám desiatky rokov platného infozákona podľa organizácií neprebehla žiadna odborná diskusia ani medzirezortné pripomienkové konanie. Výsledkom je nejasná a nezrozumiteľná novela, ktorá vytvára obrovský priestor pre jej svojvoľné uplatňovanie zo strany orgánov verejnej moci na úkor ústavného práva na prístup k informáciám.

SkryťVypnúť reklamu

„Doteraz platný infozákon vznikol ako výsledok dlhej odbornej diskusie medzi verejnosťou a verejnou správou. Takým závažným zmenám v dobre fungujúcom infozákone, aké predložili poslanci SNS, by mala v demokratickom právnom štáte predchádzať odborná diskusia a riadny legislatívny proces,“ zdôraznila riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

Doplnila, že ak prezident vráti novelu parlamentu, mimovládky deklarujú svoju ochotu zapojiť sa do odbornej diskusie o takých zmenách zákona, ktoré by riešili jeho skutočné problémy.

Novela infozákona

Poslanci parlamentu schválili 79 hlasmi novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Novela umožňuje povinným osobám požadovať úhradu nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií.

Ako uviedli predkladatelia novely zákona, tento krok by mal prispieť k efektívnemu riadeniu procesu poskytovania informácií a zníženiu administratívnej záťaže.

SkryťVypnúť reklamu

Predĺžiť by sa mala aj základná lehota na poskytnutie informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 526
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 809
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 004
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 267
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 255
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 208
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 981
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 350
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Washington Capitals: ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL: Washington Capitals - Montreal Canadiens. Hrať bude aj Juraj Slafkovský.


Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Hokejisti Eisbärenu získali svoj jedenásty titul.


Radosť hráčov Nice.

Nice bojuje o druhú priečku v súťaži, na Marseille stráca už len jeden bod.


SkryťZatvoriť reklamu