BRATISLAVA. Súčasná situácia podľa prezidenta Petra Pellegriniho prináša jedinečnú možnosť využiť fondy Európskej únie aj NATO na infraštruktúrne projekty, ktoré zlepšia obranyschopnosť Slovenska, a zároveň môžu priniesť benefity pre civilné obyvateľstvo či súkromný sektor.
Uviedol to na veliteľskom zhromaždení náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, na ktorom sa prvýkrát zúčastnil ako hlavný veliteľ armády.
„Obranný priemysel po období útlmu prispieva k nárastu nášho HDP už tromi percentami a začína na Slovensku tvoriť nové pracovné miesta – dôkazom čoho je napríklad Horná Nitra,“ spomenul Pellegrini.
Doplnil, že hoci Slovensko dlhé roky preferovalo menej početnú armádu, momentálne sa ukazuje, že je potrebné stabilizovať existujúci personál a rozšíriť stavy. Konflikty na Ukrajine, Blízkom východe či v iných regiónoch sveta totiž kladú vyššie kvalitatívne aj kvantitatívne nároky na ozbrojené sily, na ich výcvik, vybavenie či personál.
„Akokoľvek úprimne si prajeme, aby opäť zavládol mier, musia medzi naše priority patriť aj dobre vycvičené a zabezpečené ozbrojené sily,“ zdôraznil prezident.
Príslušníkom ozbrojených síl zároveň Pellegrini poďakoval za to, že sa vieme na nich spoľahnúť v krízových momentoch, ako boli príliv utečencov z Ukrajiny, povodne či evakuácia občanov Slovenska z Libanonu.
„Vaše nasadenie a ochota pomáhať prispievajú k tomu, že dlhodobo patríte medzi najdôveryhodnejšie inštitúcie,“ povedal prezident s tým, že očakáva, že ozbrojené sily budú aj naďalej hlasom odbornosti.
Dodal, že je dôležité, aby verejnosť počula argumenty, prečo sú investície do ozbrojených síl nevyhnutnosťou.
Na otvorení sa zúčastnil aj minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru, ktorý pripomenul, že sa zameriava na zlepšenie pozície vojakov, a to po stránke materiálneho či finančného zabezpečenia, ale tiež ich postavenia v spoločnosti.
Spomenul novelizáciu zákonov o vojakoch a armáde či prehodnocovanie systému odmeňovania, plánuje tiež postupné zatraktívňovanie pracovných priestorov. Za nemenej dôležitú považuje aj starostlivosť o veteránov.
Kľúčové je podľa šéfa rezortu obrany aj samotné vybavenie. V tejto súvislosti priblížil plány modernizácie armády, medzi ktoré patrí zabezpečenie protivzdušnej ochrany Slovenska, dokončenie rekonštrukcie leteckej základne a vojenského letiska Sliač v súvislosti s príchodom zvyšných lietadiel F-16 či nákup viacúčelových vozidiel 4x4. Rovnako tak zabezpečenie sebestačnosti Slovenska vo výrobe munície či podporu slovenského obranného priemyslu.
Podľa slov náčelníka Generálneho štábu Daniela Zmeka by sa krajina mohla priblížiť k zlepšeniu prípravy v prípade akýchkoľvek výziev. Ako uviedol, moderné bojisko sa špecifikuje dynamickou zmenou situácie.
Práve príprava na nepredvídateľnosť a vysoké riziko rýchleho zhoršenia situácie s minimálnou dobou na reakciu musia byť cieľom a stratégiou, touto cestou sa má preto podľa neho uberať aj samotný výcvik ozbrojených zložiek.