SME

Mladí bili mladých obuškami. Nová výstava ukazuje november 1989 aj život pred ním

Ako sa mladí vzopreli režimu.

Nežná revolúcia.Nežná revolúcia. (Zdroj: TASR)

Hartmutovi Tautzovi, študentovi z východného Nemecka, sa takmer podarilo ujsť do Rakúska. Dvadsaťdva metrov pred demarkačnou čiarou ho dotrhali útočiace psy československých pohraničníkov.

Strážcovia hranice mu prvú pomoc neposkytli, pretože v kukuričnom poli pátrali po ďalších utečencoch. Neskôr vo vojenskej nemocnici zomrel. Bolo to v roku 1986.

Jeho príbeh je jedným z tragických momentov, ktoré prináša výstava NE/SPÚTANÍ ’89 o živote študentov v niekdajšom Československu a o Nežnej revolúcii, ktorá ich zmenila.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava pracuje s motívom pút v totalitnom štáte. Červenou farbou sú naznačené nielen fyzické hranice, ktorými režim vymedzoval možnosti ľudí v totalitnom Československu. Modrou farbou kurátori označili výkriky slobody tých, ktorí sa nechceli do hraníc vtesnať. Tie sa nakoniec spojili vo veľkých protestoch proti režimu v novembri 1989.

„Pamätám si, ako rodičia robili protipožiarne opatrenia, keď sme na okná dávali sviečky,“ spomína kurátorka výstavy Lenka Lubušká. Plamienky v oknách boli tichou vlnou solidarity počas protestov Nežnej revolúcie, od ktorých uplynulo tridsaťpäť rokov.

Výstava, ktorú Slovenské národné múzeum (SNM) pripravilo v spolupráci s Ústavom pamäti národa (ÚPN), je verejnosti prístupná od 15. novembra 2024 v Historickom múzeu na Bratislavskom hrade. Je tiež súčasťou Festivalu slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí bili mladých

„Keď niekto vytiahol fotoaparát na prvých zhromaždeniach, známi ho považovali za človeka zo Štátnej bezpečnosti,“ hovorí historik ÚPN Peter Jašek.

Z bratislavského študentského pochodu 16. novembra nemáme dnes jedinú fotografiu. Zábery živej reťaze, ktorú v ten deň vytvorili študenti naprieč mestom, sa podarilo zachytiť len bratislavskému štábu Československej televízie.

Zo 17. novembra 1989 sú na bielej stene múzea vystavené dve fotografie. Zobrazujú, aký pohľad sa naskytol študentom v pražských uliciach, keď stáli zoči-voči svojim rovesníkom.

„Mladí bili mladých obuškami. Boli tak ideologicky spracovaní, že verili tomu, že zachraňujú štát,“ uviedla kurátorka Lenka Lubušká.

Totalitný režim sa obával najmä vplyvu západných demokracií na mládež. Podcenil však slobodne mysliacu mladú generáciu, ktorá prejavila odvahu vzoprieť sa v uliciach miest.

SkryťVypnúť reklamu

Do života študentov za čias končiaceho socializmu sa návštevníci vrátia vďaka ukážkam odevov a predmetov z brannej výchovy i spartakiád. Uvidia aj dobové fotografie z nepovolených stretnutí mládeže „lennonovského typu“.

„Dúfam, že mladí návštevníci si odnesú, že v žiadnom štáte nikomu nepadá sloboda do lona. Vždy bola vydretá snahou, niekedy až krvou. Tisíce ľudí sa museli spojiť,“ dodala kurátorka.

Transparenty študentov zo slovenských univerzít či raritné fotografie odvážlivcov zachytávajúcich akty vzdoru. Okrem artefaktov a dobových fotografií či prísne tajných materiálov Štátnej bezpečnosti sú súčasťou výstavy aj audiovizuálne svedectvá bývalých študentov zapojených do Nežnej revolúcie.

Návštevníci sa dozvedia o angažovaní v tajnej cirkvi, neoficiálnych prednáškach i fenoménoch 80. rokov za socializmu.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď vieme, ako niečo dopadlo, myslíme si, že všetko smerovalo k začiatku protestov, ktoré spôsobili pád komunizmu,“ hovorí Jašek.

„Samozrejme, obdobie 80. rokoch bolo zrelé na nejaké zmeny, lebo padali komunistické režimy v susedných štátoch. Na svoj čas to bola veľmi vážna udalosť, ktorá sa zrodila spontánne.“

Súvisiaci článok Gymnazisti sa pomerili s penzistami. Šéf jednoty dôchodcov podľa vzoru koaličných politikov viní médiá Čítajte 

Zobrazuje príbehy, ako sa niektorým podarilo utiecť

Asi rok pred novembrovými protestami sa dvaja mladí ľudia chceli, nelegálne, dostať z Vysokej pri Morave do Rakúska. Jeden z dvojice mal brata v emigrácii, ktorý im označil miesto možného prechodu.

Pár odparkoval trabanta pri vysokej stene, ktorá mala utečencom zabrániť preplávať Moravu na rakúsky breh. Najprv sa išli pozrieť, či ich brat čaká na druhej strane. Keď im zamával z druhého brehu, vyskočili na strechu auta a začali preliezať poslednú prekážku k slobode. To už sa k miestu úteku blížila kontrolná hliadka.

SkryťVypnúť reklamu

Iba na slovensko-rakúskom úseku zomrelo 42 osôb. Podľa zákona, pokiaľ človek nezastavil na výzvu, mohla byť proti nemu použitá zbraň, čo sa aj v tomto prípade stalo.

Z vysokej pozorovateľne a s pomocou kontrolnej hliadky vystrieľali približne 220 nábojov. Niektorým členom hliadky sa podarilo zasiahnuť aj dvoch plávajúcich utečencov.

Keď ich známy vytiahol z vody na rakúskom brehu, ťažko zranených ich nasadil do auta. V tom čase štát šíril dezinformáciu, že Rakúsko vydáva utečencov späť do Československa, a tak brat krvácajúcich viezol až na rakúsko-nemeckú hranicu, kde ich čakala sanitka. Prežili.

V 80. rokoch bolo úspešných prechodov podľa historika Ľubomíra Morbachera desať. Naopak, stovky ľudí režim zadržal aj s pomocou osôb, ktoré označil za dobrovoľných pomocníkov pohraničnej stráže. Boli to autobusári, výčapníci i dôchodcovia, ktorí nosili na ramene špeciálne označenie a za úlohu mali upozorňovať na vlastných spoluobčanov podozrivých z plánovania úteku, aby sa stráž včas dostala k zátarasám a zadržala ich.

SkryťVypnúť reklamu

„Pokiaľ niekoho chytili a preukázalo sa, že chcel utiecť, bol trestne stíhaný pre pokus o nedovolené opustenie republiky,“ povedal historik Morbacher. Za celé trvanie režimu takto zadržali tisíce ľudí.

Výstava aj s nedostatkom financií

Jednou z hlavných zásad života v totalitnom režime bolo nevystrkovať rožky, aby nevznikol problém. Na oslobodenie sa od takto vtĺkanej výchovy je podľa kurátorky Lubuškej potrebné vzdelanie a hlbšie rozmýšľanie.

„Ľudia si denne museli zodpovedať otázku, či je pre nich dôležitejšia sociálna istota alebo sloboda,“ povedala kurátorka.

V minulosti väčšie výstavy pri výročiach zafinancoval aj Fond na podporu umenia, ten však v súčasnosti riadne nefunguje a výstavu tak SNM a ÚPN financujú z vlastných zdrojov.

„Vitríny recyklujeme a snažíme sa, aby ladili s grafikou výstavy,“ povedala kurátorka.

SkryťVypnúť reklamu

Budúce výstavy môže ovplyvniť aj nedostatok odborného personálu po odvolaní generálneho riaditeľa Branislava Panisa. Ten pri odchode povedal, že SNM má podstav 150 ľudí. „Odvtedy odišlo pätnásť percent a na budúci rok je naplánovaných ďalších desať,“ uviedla kurátorka.

Súvisiaci článok Bittner skončil v SNG, ide do národného múzea. V galérii ho nahradí Miloš Timko Čítajte 

Kurátorka zo skúseností v SNM z 90. rokov predpokladá, že po finančnom škrtaní sa objavia medzery pri tvorbe výstav, akvizičnej činnosti i starostlivosti o zbierkové predmety.

„Pamäť a kultúra robí národ národom. A v súčasnosti sa pamäť stráca.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 294
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 061
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 424
  4. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 5 064
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 790
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 565
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 538
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 490
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

KFC Komárno - MFK Zemplín Michalovce: ONLINE prenos zo zápasu 3. kola skupiny o udržanie sa v Niké lige.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 3. kola skupiny o udržanie sa v Niké lige: KFC Komárno - MFK Zemplín Michalovce.


Leandro Lima.

Brazílsky krídelník bol aktuálne na hosťovaní v 1. SK Prostějov.


Primož Roglič sa teší z triumfu v 7. etape Okolo Katalánska.

V celkovom poradí zdolal Španiela Juana Ayusa o 28 sekúnd.


TASR
Domen Prevc oslavuje rekord.

Prekonal tak zápis Rakúšana Stefana Krafta z nórskeho Vikersundu z roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu