Pracovníci v oblasti informačných technológií patria stále medzi najžiadanejšie profesie na Slovensku aj v zahraničí. Problém s ich nedostatkom nastáva už na začiatku kariérneho reťazca, keď ani počet čerstvých vysokoškolských absolventov v IT odboroch nevie pokryť dopyt zamestnávateľov.
Záujem o štúdium odborov zameraných na IT je pritom podľa slovenských vysokých škôl vysoký. Pravidelne sa na tieto odbory hlási viac záujemcov ako môžu prijať. Úspešne ukončiť tieto štúdiá však dokáže asi polovica z pôvodne prijatých študentov.
Potrebujú ich stále
Univerzity a fakulty technického zamerania by preto chceli podporiť záujem žiakov o predmety kľúčové pre štúdium IT, najmä matematiku a prírodné vedy, už na stredných školách. Obavy z náročnosti štúdia totiž niekedy odradia od tohto typu štúdia aj inak kvalitných kandidátov.
"Podľa najnovších štatistických údajov chýba len v Česku a na Slovensku viac ako 10-tisíc odborníkov v oblasti elektro-inžinieringu či informatiky. Ich nedostatok už teraz paralyzuje a ohrozuje rozvoj strategického priemyslu," hovorí Viliam Lendel, prodekan pre pedagogickú činnosť z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity (FRI UNIZA).

Ako dodáva Vladimír Kutiš, dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) v Bratislave, svet techniky neustále prichádza s novými technológiami, a preto tento segment vyžaduje stále väčšie personálne kapacity.
V článku sa ďalej dočítate:
- Počet študentov prihlásených na štúdium informačných technológií je vyšší ako môžu univerzity prijať.
- Je štúdium informatiky a kybernetiky náročné?
- Prečo chcú technické fakulty podporiť výučbu matematiky a prírodných predmetov na školách?
Viac ako môžu prijať
"Záujem o informačné technológie je obrovský a v súčasnosti kapacity univerzít nepostačujú pokryť ani požiadavky zamestnávateľov, ani požiadavky uchádzačov. Samotný pomer medzi prihláškami a prijatými študentmi sa pohybuje za posledné tri roky okolo 2:1, samozrejme, v závislosti od konkrétneho študijného programu sa tieto pomery môžu značne líšiť," vysvetľuje Kutiš.
Aj na Žilinskej univerzite počet prihlásených uchádzačov na štúdium v oblasti informatiky prekračuje kapacity Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT UNIZA) a rovnako záujem potencionálnych študentov o štúdium na FRI UNIZA rastie z roka na rok.