Prokremeľskí motorkári Brat za brata vytvorili online petíciu za zrušenie sankcií proti Ruskej federácii. Tých sankcií, ktoré v tej istej petícii označujú za neefektívne.
Hoci majú motorkári na sociálnych sieťach slušný výtlak, do podpisov sa nepreniesol. Pod petíciu sa za týždeň podpísali len dve tisícky občanov.
V súčasnosti však prebieha aj oveľa úspešnejšia iniciatíva, a to snaha o vyhlásenie referenda s nasledujúcou otázkou: „Súhlasíte s tým, aby Slovenská republika neuplatňovala sankcie voči Ruskej federácii, ktoré škodia slovenským občanom, živnostníkom a aj podnikateľom?“
Paradoxom je, že za iniciatívou stojí mimoparlamentná strana Slovenské hnutie obrody (SHO) s irelevantným volebným výtlakom 0,04 percenta, no napriek tomu – aspoň podľa šéfa strany Róberta Šveca – už v uliciach zozbierala 120-tisíc podpisov. Zber prebieha už tri mesiace.
Vitajte pri piatom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.
Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.
Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu.
Dnes sa dočítate:
- Ako sa Robert Fico uviedol v čínskej štátnej televízii.
- Úrad vlády zorganizoval diskusiu, ktorej sa zúčastnili aj zástupcovia médií a dezinfoscény.
- Čo sa odohráva v hlavách učiteľov, ktorí prepadli konšpiráciám.
- Extrémista Bombic poprel slovný útok na profesora Krčméryho, internet ho obratom usvedčil.
- Že Slovensko predbehlo dobu a berú si z nás príklad v zahraničí.
Citát týždňa:
„Ja som priateľ Číny a to každý o mne vie.“
S týmto posolstvom prišiel do čínskej štátnej televízie CGTN slovenský premiér Robert Fico. Štrnásť minút sa zhováral s redaktorkou Jün Cou, ktorá mu nekládla kritické otázky. Viac-menej mu len nadhadzovala témy, pomocou ktorých mohol Fico vyjadrovať obdiv a uznanie čínskemu režimu a prezidentovi Si Ťin-pchingovi.
Nepadla žiadna otázka o témach, ktoré sú pre Čínu citlivé – Taiwan či potláčanie ľudských práv. Fico však nepriamo naznačil, že voči Číne nemá žiadne výhrady.
Výber výrokov z Ficovho rozhovoru sme zachytili cez slovenský AI nástroj pre transkripciu videí a audio nahrávok GASTON, aby sme sa vyhli promovaniu dezinformačných a inak problémových kanálov:
Svoju kritiku Fico smeroval na Ukrajinu, Európsku úniu a Západ ako taký. Ukrajina vraj nepatrí do NATO, Západ môže za zlyhanie mierových rokovaní a EÚ nemá zvyšovať clá na Čínou dotované lacné elektromobily, ktoré konkurujú európskym či americkým výrobcom.

Banáš, Kňažko a Daniš prídu do kina a...
Čo je v kurze: Nezávislý projekt Hoaxy a podvody prišiel s novým formátom „Hoax týždňa“. Novinárka Jana Krescanko Dibáková v krátkych videách vysvetľuje aktuálne sa šíriace nezmysly. Videá sú nakrúcané na výšku a prispôsobené sú tak najmä na sledovanie cez smartfóny, ktoré sú primárnym prístupovým bodom k sociálnym sieťam.
From Russia with Love: Len týždeň po spustení projektu Slovak Media Monitor sa niekto snažil narušiť jeho prevádzku. Na jeho web zaútočil ruský botnet, teda veľká sieť počítačov, ktoré hackeri dokážu na diaľku zapojiť do kybernetických útokov.
Slovak Media Monitor prekladá slovenské mediálne výstupy, články či vyjadrenia vládnych politikov do anglického jazyka. O dianí na Slovensku sa tak ľahšie dozvedia napríklad zahraničné médiá.
Rešpektujem iný názor: Úrad vlády a Študentská rada stredných škôl zorganizovali tretiu diskusiu v rámci projektu Rešpektujem iný názor. Hostia boli zaujímaví – novinár Denníka N Vladimír Šnídl, politický komentátor dezinformačného Štandardu Dag Daniš, spisovateľ a bývalý poslanec Jozef Banáš, herec a bývalý minister kultúry Milan Kňažko.
Dva názorové póly preberali témy ruskej agresie, propagandy, financovania zahraničnými aktérmi (ruskou aj americkou ambasádou) či spoločenského dialógu, diskusia sa však niesla v duchu rešpektu a slušnosti.
Dnešná lekcia, deti: plochá Zem
Občiansky aktivista a bývalý poslanec Ján Benčík zverejnil blog o slovenskej stredoškolskej učiteľke, ktorá úplne prepadla najbláznivejším konšpiračným teóriám. Je triednou učiteľkou na istej strednej odbornej škole technickej, kde vyučuje angličtinu. Na facebooku vystupuje anonymne pod menom Des Ana.
Učiteľka verí na plochú Zem, naopak, neverí, že ropa je fosílneho pôvodu a myslí si, že jej na Zemi máme toľko, koľko je vody. Na našej planéte kedysi žili 300-roční starci (no Romanovci ich dali vyvraždiť ), ako aj obrí ľudia a Peter Veľký svojho času nariadil zakázať a zničiť flotilu lietajúcich korábov, lebo cestovanie vzduchom považoval za diabolské.
Benčíkov blog neodhaľuje nič zásadné. Že konšpiračným teóriám alebo dezinformáciám prepadla nezanedbateľná časť učiteľov, je už dlhšie známe. Napriek tomu sú podobné konkrétne prípady mrazivé a pripomínajú nám, že deti v školách nielenže vždy nemusia dostávať adekvátne vzdelanie, ale v horšom prípade môžu byť negatívne ovplyvňované tými, ktorí ich majú pripravovať na úspech v živote.
Pôvodný text uvádzal, že Benčík neodhalil identitu učiteľky. Blog však obsahoval odkaz na stránku školy, kde ju bolo možné na základe zverejnených informácií dohľadať.
Konšpirácie v tvrdej väzbe
V Bratislave sa uskutočnil medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka. To prvé, čo na ňom návštevníci uvideli, bol stánok vydavateľstva konšpiračných a prokremeľských kníh Torden. „Torden má ako jediný z vydavateľov svoj veľkorysý stánok v prvej časti, zmestilo sa doň aj pódium. Ostatné vydavateľstvá či organizácie vystavujú až vo vedľajšej hale,“ napísal denník SME v reportáži z podujatia.
Väčší stánok ako Torden mal len Slovart. Konkurenčné Artforum na Bibliotéku, naopak, vôbec nechodí – aj kvôli Tordenu. Ten navyše nebol jediným stánkom s pochybnou literatúrou. Riaditelia oboch vydavateľstiev sa však zhodujú, že smutný pohľad na tohtoročnú Bibliotéku neodráža realitu na knižnom trhu.
Torden na svojom pódiu zorganizoval niekoľko predstavovačiek. O svojej chystanej knihe o bývalom špeciálnom prokurátorovi Danielovi Lipšicovi prišiel porozprávať bývalý SIS-kár Peter Tóth.

Vydavateľstvo Torden vzniklo len v roku 2019 a prezentuje sa ako „vydavateľstvo s iným uhlom pohľadu“. Založil ho kežmarský podnikateľ Ján Semaňák, ktorý zomrel v januári tohto roka. Dnes vydavateľstvo vedie bývalý hovorca dnes už neexistujúceho ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku Róbert Merva.
Zlé bicykle, dobré autá
Uznanie z Kremľa: Ján Čarnogurský si v Moskve prebral ocenenie Rad cti udelené Vladimirom Putinom.
Bývalý predseda vlády Slovenskej republiky z rokov 1991-1992 je dnes známy šírením prokremeľskej propagandy. Na Slovensku predsedá občianskemu združeniu Slovensko-Ruská spoločnosť, v zahraničí je už od roku 2018 predsedom Koordinačnej rady medzinárodnej asociácie Priatelia Krymu.
Kamarátka z Kittsee a klimatická zmena: Šéfka Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana Petra Flach dala rozhovor Mimi Šramovej, ktorá vystupuje ako nezávislá novinárka, v skutočnosti je však poslaneckou asistentkou Ivana Ševčíka z Národnej koalície. V nekritickom rozhovore povedala, že „to, čo tu zaviedla bývalá riaditeľka, to bol vyslovene politický aktivizmus“.
Plánované projekty, ktoré v inštitúcii našla, vraj mali politické témy. Konkrétne spomenula LGBTI a Green Deal: „Teda kúp si bicykel, lebo keď chodíš autom, tak znečisťuješ – čiže tá vina z niečoho, čo ani nie je dokázané, že by to teda bolo naozaj na tom občanovi v takej miere, ako sa to podsúva.“
Úroveň „žurnalistiky“ Mimi Šramovej podčiarkuje aj správa, ktorú pred pár dňami zdieľala na telegrame. Elon Musk vraj predstavil nízkoenergetický domček za desaťtisíc dolárov. V skutočnosti išlo o vymyslenú správu. Musk je s výrobou lacných skladaných príbytkov falošne spájaný už zhruba dva roky.
Stávka o tisícku
Extrémista Daniel Bombic (internetová prezývka Danny Kollar) sa dostal do konfliktu so Šimonom Žďárským pre jeho rozhovor s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. V rámci témy zdanlivo selektívneho stíhania nenávistných prejavov na internete Žďárský ministrovi prečítal citát Bombicových starších vyjadrení na adresu profesora Vladimíra Krčméryho: „Tá odporná, hnusná, upotená, tlstá, škaredá sviňa Krčméry!“
Bombic na útržok z rozhovoru reagoval videom, v ktorom tvrdil, že tieto slová nikdy nevyslovil. Žďárskému ponúkol tisíc eur, ak mu dokáže opak. Ešte v ten deň začalo internetom kolovať video Bombicovho spomínaného výroku.
Žďárský sa v reakcii prihovoril svojim fanúšikom a požiadal ich, aby navrhli občianske združenie, ktorému nečakane získané peniaze daruje.
Londýnsky extrémista, na ktorého sú vydané tri medzinárodné zatykače, reagoval ďalším videom. Znova na ňom všetko zaprel a dokonca sa tváril, že žiadnu takúto ponuku Žďárskému nedal – hoci video, v ktorom to spravil, zo svojho telegramového kanála nezmazal.
Podobné silácke vyjadrenia sú pre Bombica typické. Nie je to prvý raz, čo prezentoval podobnú ponuku, tentoraz sa však prepočítal a nedodržanie sľubu môže aspoň na malú časť jeho fanúšikov pôsobiť negatívne.
Toto nie je vtip. Ale možno sa zasmejete...
Veľmi malou náplasťou na frustráciu môže byť fakt, že Slovensko nie je akousi izolovanou bizarnosťou. Vo väčšej či menšej miere sa ťažko uveriteľné udalosti dejú aj v zahraničí a zdá sa, že Spojené štáty v tomto smere od Slovenska preberajú štafetu.
Zase sme o krok pre nimi: Donald Trump ohlásil, že za ministra zdravotníctva dosadí Roberta F. Kennedyho Jr. Okrem toho, že mu pred rokmi z hlavy vyoperovali červa, ktorý mu odhryzol kus mozgu a potom zomrel (jeho vlastné slová) a pred prezidentskými voľbami (kandidoval ako nezávislý) sa od neho dištancoval zvyšok jeho slávnej rodiny, je Kennedy mladší známy ako antivaxer a šíriteľ medicínskych dezinformácií. Pred pár týždňami listom podporil slovenského splnomocnenca na prešetrenie riadenia pandémie Petra Kotlára.
Univerzálny dôkaz: Tim Dodd je nadšenec do vesmíru, ktorý svoj zápal pretavil do kariéry na YouTube (kanál Everyday Astronaut), kde vysvetľuje primárne tému raketovej techniky. Roky práce ho dostali až do blízkosti šéfa SpaceX Elona Muska, ktorý Doddovým divákom približuje vývoj najväčšej rakety sveta Starship.
Ani Dodda neobišla téma konšpiračných teórií o nafingovaní pristátia na Mesiaci. Aktuálne preto pripravuje komplexné video, kde podrobne vyvracia jednotlivé argumenty konšpirátorov, ako aj vysvetľuje technické aspekty misie a dobových možností. Výsledné video môže byť užitočným argumentom do diskusií s ľuďmi, ktorí neveria jednému z najväčších vedecko-technologických úspechov ľudstva. Avšak kedy video zverejní, stále nevieme. Dodd na ňom totiž pracuje už vyše pol roka a bude mať dĺžku minimálne jedného celovečerného filmu.
Loading
...
Najdrahší hoax na svete: Americká satirická stránka The Onion odkúpila dezinfoweb Info Wars konšpirátora Alexa Jonesa. Ten musel vyhlásiť bankrot, keď mu súd nariadil zaplatiť odškodné takmer jeden a pol miliardy dolárov za šírenie tvrdení o školskej streľbe na Sandy Hook. Pri streľbe zomrelo 20 detí a šesť učiteľov, Jones však roky tvrdil, že išlo o hoax v snahe obmedziť právo na vlastníctvo zbraní.
Šéfom materskej spoločnosti webu The Onion je novinár Ben Collins, ktorý sa zaoberá problematikou dezinformácií: „Povedali sme si, že keby sme tú vec kúpili, bol by to veľmi dobrý vtip. Asi jeden z najlepších, aký sme kedy povedali.“ Collinsov prvotriedny trolling má podporu rodín niektorých obetí a satirickú verziu Info Wars chce obnoviť už v januári budúceho roka.
Treba to brať pozitívne: Od vypuknutia pandémie už ubehol nejaký ten piatok, a tak sa dostávame do bodu, keď by sa mali vypĺňať rôzne konšpiračné predpovede.
Vidíme sa opäť o týždeň pri ďalšom Dezinfomajáku. Možno...

Dezinfomaják zostavujeme aj s pomocou slovenského AI nástroja GASTON pre transkripciu, sumarizáciu a preklady videí či zvukových nahrávok, ako aj monitorovanie audiovizuálnych zdrojov.

Beata
Balogová
