Umelkyňa iniciovala výzvu na odstúpenie ministerky kultúry. Na podnet ministerstva ju polícia predvolala na výsluch.
Riaditeľ národného parku odmietol prepustiť šesť ľudí. Ministrovi odkázal, aby najprv začal šetriť na štátnych tajomníkoch, a o pár dní na to bol odvolaný z funkcie.
Prokurátor dostal pred súd dve úplatkárske kauzy bývalého špeciálneho prokurátora. Po zrušení ÚŠP ho preradili na nesúvisiaci referát, neskôr ho obvinili a pozastavili mu funkciu.
Trojica novinárov verejne prehovorila o zásahoch nadriadených do spravodajstva. Prišli o prácu, moderovanie alebo sami z média odišli.
Ilona Németh, Milan Olekšák, Michal Šúrek, Michal Kovačič, Viktor Vincze a Adel Ghannam za vyjadrenie svojich pevných postojov v čase rozkladu kultúry, ochrany prírody, nezávislosti súdnictva a médií získali ocenenie Biela vrana.
Denník SME prináša ich profily.

Ilona Németh
Vizuálna umelkyňa Ilona Németh už dlhodobo nastavuje spoločnosti zrkadlo. Vo svojej tvorbe sa venovala holokaustu, menšinám aj kritike pomerov v Maďarsku.
Bielu vranu získala ako ocenenie za celoživotný prínos, za dôslednú obhajobu slobody umeleckej tvorby, principiálne občianske a hodnotové postoje vo verejnom priestore a ich prepájanie s kvalitným umením a kontinuálnu podporu iniciatív na obranu krehkého inštitucionálneho ukotvenia demokracie.
Aj keď Némethová sa občiansky angažovala už za socializmu, prvýkrát sa na výsluch na polícii dostala až tento rok - po spustení Otvorenej výzvy na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).

Organizátorom online petície sa podarilo vyzbierať takmer 190-tisíc podpisov, čím sa stala najúspešnejšou v histórii online výziev. Rezort kultúry pre petíciu podal trestné oznámenie, pre ktoré Némethová musela ísť vypovedať na políciu.
Némethová v tom videla paralelu so socializmom, keď po angažovaných umelcoch a umelkyniach šla štátna moc. Umelkyňa bola aktívnou účastníčkou novembra ´89, mala vtedy dvadsaťšesť rokov.
Biela vrana
Bielu vranu založili v roku 2008 Aliancia fair play a Via Iuris ako ocenenie spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu a spoločne ju udeľovali do roku 2018.
Od roku 2019 ocenenie udeľuje občianske združenie Bystriny.
Laureátov ocenenia vyberá rada Bielej vrany po predchádzajúcej širšej diskusii s internými ľuďmi.
„V tom období sme organizovali študentské festivaly v Nových Zámkoch. V roku 1988 ich zakázali a môjho kolegu si predvolali na výsluch. Po Nežnej revolúcii som bola presvedčená, že podobné situácie už máme za sebou,“ povedala pre SME.
Umelkyňa je súčasťou a poradkyňou platformy Otvorená kultúra, ktorá sieťuje kultúrnych pracovníkov. Je tiež členkou výboru iniciatívy Kultúrny štrajk, ktorá prepojila viac ako 400 organizácií po celom Slovensku.
Milan Olekšák

Ochranár prírody Milan Olekšák v Národnom parku Slovenský kras (NPSK) pôsobil viac ako dvadsať rokov a od roku 2022 ho viedol ako riaditeľ. Za jeho vedenia bola dokončená zonácia, vďaka ktorej sa takmer štvrtina územia národného parku stala bezzásahovou.
Na jar 2024 viacerí riaditelia národných parkov dostali z ministerstva životného prostredia výzvu, aby pripravili podklady, ktoré by viedli k prepúšťaniu zamestnancov. Z NPSK malo takto odísť šesť ľudí.
Olekšák to odmietol spraviť, NPSK získal po reforme nové kompetencie aj povinnosti – potreboval viac ľudí, nie menej. Ochranár rezortu nominanta SNS Tomáša Tarabu verejne odkázal, aby najprv začal šetriť na štátnych tajomníkoch. O pár dní ho minister odvolal z funkcie.
Odvolaného riaditeľa sa zastalo devätnásť jeho kolegov.
Bielu vranu získal za dôslednú principiálnu obranu verejnej inštitúcie a vernosť odbornosti i princípom ochrany prírody v období politického útoku na inštitúcie.
„Čo Taraba robí pre ochranu prírody, budeme vedieť určiť podľa toho, či na konci volebného obdobia klesne výmera chránených území, koľko chránených živočíchov príde o život a ako nám stúpne zastavanosť území národných parkov,“ povedal pre SME.
Michal Šúrek

Prokurátor Šúrek dozoroval prípad svojho niekdajšieho šéfa z Úradu špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika, ktorého v apríli 2021 obžaloval z trestných činov korupcie, podporovania zločineckej skupiny, zneužitia právomocí verejného činiteľa a ohrozenia utajovanej skutočnosti.
Prvostupňový Špecializovaný trestný súd Kováčika odsúdil na štrnásť rokov väzenia a trest prepadnutia majetku. Najvyšší súd neskôr právoplatne potvrdil, že Kováčik vzal úplatok od mafie a vynášal z prokuratúry spisy.
Šúrek písal obžalobu aj v druhej Kováčikovej kauze, opäť išlo o úplatok 50-tisíc eur – tentoraz v knihe z vyrezanými stranami – za to, že mal ututlať vyšetrovanie dvoch prípadov. Špecializovaný trestný súd Kováčika uznal za vinného aj tentoraz. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, prípad skončí na Najvyššom súde.

Politicky najcitlivejšou kauzou, ktorú Šúrek dozoroval, bol Očistec. Týka sa okrem iného bývalého vedenia polície a nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Podozriví sú z toho, že zneužívali políciu na politické ciele.
Po zániku ÚŠP bol Šúrek preradený na referát väzenstva. V lete 2024 ho policajná inšpekcia obvinila zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a generálny prokurátor mu pozastavil výkon funkcie. Šúrek tak prišiel o polovicu svojho platu a vzali mu všetky spisy, ktoré dozoroval.
Bielu vranu získava ako poďakovanie za odvahu pri stíhaní najzávažnejších trestných činov, ktoré sa týkali nielen mocenských špičiek, ale aj kolegov a nadriadených, a ktorých opodstatnenie potvrdili už aj súdy.
Michal Kovačič, Viktor Vincze a Adel Ghannam

Traja ocenení novinári sa ozvali proti zásahom nadriadených do spravodajstva Markízy a najsledovanejšej politickej relácie na Slovensku.
Mesiace sa pokúšali o dôsledné riešenie problémov interne rôznymi spôsobmi. Na jar Kovačič, Vincze, Ghannam spolu s ďalšími kolegami a kolegyňami z redakcie založili odbory.
V nedeľu 26. mája 2024 si Kovačič v živom vysielaní Na telo zobral po ukončení diskusie slovo a hovoril o tlakoch v spravodajstve a snahách vedenia cenzurovať jeho reláciu už aj verejne.
„Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách sa začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko nato čelili aj Televízne noviny,“ uviedol. Po vystúpení sa ho zastala stovka zamestnancov a spolupracovníkov Markízy.
Kovačič dostal po šestnástich rokoch v televízii výpoveď. Po lete z televízie odišiel aj redaktor Adel Ghannam. Vo vysvetlení uviedol, že so značkou Markízy sa viac nedokáže stotožniť. Spolu s bývalou redaktorkou Reportérov RTVS Barborou Šišolákovou založili nový projekt 360°.

V septembri sa objavila informácia, že Markíza nepočíta s Vinczem pri jesenných výjazdoch Let´s Dance turné po Slovensku. Koncom októbra sa Vincze stal šéfom zamestnaneckých odborov v Markíze, nahradil tak Kovačiča.
Ocenenie Biela vrana trojica novinárov získala za dôslednú, vecnú obhajobu novinárskej slobody a integrity a jej uprednostnenie pred osobnými záujmami a pohodlnou lukratívnou pozíciou.

Beata
Balogová
