BRATISLAVA. Ministerka kultúry za SNS Martina Šimkovičová sa chce zbaviť šéfa pamiatkarov Pavla Ižvolta, dôvody známe nie sú. V kuloároch sa už hovorí o náhradníkovi Máriovi Comissovi.
Archeológ má u kolegov pochybnú povesť, spolupracoval aj s kontroverzným archeológom Marcusom Comottim, ktorý je pôvodom z Brazílie, a chválil sa priateľstvom s premiérom Robertom Ficom zo Smeru. Podniká v Prešove, odkiaľ pochádza aj šéf služobného úradu ministerstva Lukáš Machala.
Denník SME zisťoval názor na možného kandidáta aj u odvolávaného Ižvolta.
"Funkcia generálneho riaditeľa si vyžaduje veľmi široký prehľad o ochrane pamiatok. Nestačí len pôsobenie v jednej oblasti, potrebujete toho veľa vedieť o legislatíve, ekonomike aj o obnove pamiatok," hovorí Ižvolt.
Ministerstvo na otázky neodpovedalo.
V článku sa dočítate:
- za čo vzali Comissovi licenciu,
- ako spolupracoval s kontroverzným Comottim z Brazílie,
- či ministerstvo finančne podporí cez svoje výzvy obnovu pamiatok.
Šimkovičovej prvý pokus o jeho odvolanie začiatkom novembra nevyšiel. Neprišla na rokovanie Pamiatkovej rady a nedala ani písomné poverenie zamestnancom ministerstva.
Druhý pokus by mohla mať vo štvrtok, ale podľa dobre informovaných zdrojov z prostredia pamiatkarov nebude rada uznášaniaschopná. Viacerí členovia sú pracovne vyťažení.
Šimkovičová zo zákona musí výmenu šéfa pamiatkarov s radou len prerokovať, jej povolenie na to nepotrebuje.
Archeológ bez licencie
Archeologická rada zverejnila pár dní po neúspešnom pokuse o odvolanie riaditeľa vyhlásenie, v ktorom opisuje možného nástupcu ako „reputačné riziko a úpadok ochrany archeologickej časti kultúrneho dedičstva".
Členovia rady nespomenuli žiadne konkrétne meno, len v skratke vymenovali pochybenia, ktorých sa dopustil aj Comisso.
V médiách sa Comisso objavuje od roku 2015, keď sa jeho firma 376 A. D. dostala k zákazke na archeologický výskum na mieste, kde mal vyrásť automobilový závod Jaguar Land Rover v Nitre. Portál Aktuality vtedy upozornil, že dostal licenciu na výskum, hoci nedostal odporúčanie archeologickej rady.

Firma pracovala nedôsledne a podozrivo rýchlo, za čo ju kritizoval Archeologický ústav SAV. Svižné tempo viac ako výskumu vyhovuje investorom. Zdĺhavosť práce archeológov má opodstatnenie - dá sa tak lepšie predchádzať prípadným poškodeniam náleziska.
Comisso neskôr na základe odborného posudku archeologickej rady o licenciu prišiel. Zrušiť mu ju navrhli, lebo neodovzdal nálezy z viacerých archeologických výskumov, ktoré podľa zákona patria štátu.
Pochybnosti vzbudzuje aj jeho prepojenie na archeológa Comottiho, ktorý firmu 376 A. D. spoluvlastnil cez rovnomenné firmy so sídlami v Londýne a americkom daňovom raji Delaware. Comisso s ním spolupracoval aj v jeho eseročke Archaeoservices.
Využívali zrejme dieru v zákone, ktorý vraví, že archeológ môže viesť v jednej firme alebo inštitúcii najviac päť výskumov súčasne.
Comottiho neskôr vyšetrovala polícia za zadržiavanie štátneho majetku.
„Je nezvestný, len reaguje, že je ochotný spolupracovať na odstraňovaní škôd, ktoré napáchal," hovorí predseda archeologickej rady Karol Pieta. "Neodovzdával záznamy ani výskumné správy. K dispozícii nemáme ani nálezy, ktoré mali byť odovzdané príslušnému krajskému pamiatkovému úradu."
Comottiho eseročka dostala aj pokutu od pamiatkového úradu, ale podľa dobre informovaného zdroja z úradu ju nezaplatila, lebo medzičasom zanikla.
Národným pamiatkam peniaze nedajú
Na spomínanom zasadnutí pamiatková rada rozoberala aj spornú novelu zákona, ktorá by zrušila pamiatkové úrady. Do parlamentu by nemala ísť tento ani budúci rok, ubezpečoval členov rady riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva na ministerstve Peter Lukáč.
Otvorili aj tému finančnej podpory pre pamiatky.
Šimkovičová neotvorí dva podprogramy programu Obnovme si svoj dom. Peniaze tak nedostanú pamiatky v lokalitách UNESCO ani projekty celkovej rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok.

Každý podprogram má svoju odbornú komisiu, ktorá ministerke navrhuje najvhodnejšie projekty. Posudzuje kvalitu vypracovania zámeru, aj to, či už projekt náhodou nedostal štátnu dotáciu.
Denník SME prednedávnom informoval, že jedna takáto komisia sa už rozpadla, keď odborníci odstúpili na protest proti tomu, že Šimkovičová nezohľadnila ich návrhy. Až na jeden podporila len projekty, ktoré skončili v komisii pod čiarou.

Beata
Balogová
