BRATISLAVA. Armádnym nákupom, ktoré chystá minister obrany Robert Kaliňák (Smer), chýba hlava a päta. Tvrdí to opozičný poslanec Tomáš Valášek z PS s tým, že v slovenskej armáde treba modernizovať skoro všetko, no „dobrý gazda“ by najprv riešil najurgentnejší problém, potom ostatné veci.
„Minister už oznámil nákup nových nákladných áut, rakiet protivzdušnej obrany či štyroch nových stíhačiek. K tomu neplánovane stavia novú vojenskú nemocnicu, chystá sa opravovať mosty po celej krajine a najnovšie sa má rezort obrany podieľať na financovaní diaľnic,” pripomenul Valášek.
Zdôraznil však, že minister na to všetko nebude mať peniaze, no zároveň o zdroje ukráti vojakov.
Nie je možné vymeniť všetko naraz
Slovensku podľa Valáška najviac chýba ťažká mechanizovaná brigáda, ktorá mešká už viac ako desaťročie, a ktorú ako členovia NATO potrebujeme urgentnejšie než kedykoľvek predtým.
„Modernizácia armády je nutná, no nie je možné vymeniť všetko naraz a on (Kaliňák, pozn. SITA) sa do toho vrhol s citom tisíckilogramovej bomby,“ doplnil Valášek.
Odborník PS na obranu a bezpečnosť Peter Bátor poukázal na to, že minister obrany chce vojakom zobrať lietadlá L-410 a nahradiť ich malými biznis lietadlami pre ministrov.
„K tomu plánuje bez akéhokoľvek vyčíslenia nákladov, analýzy či odbornej diskusie vymeniť všetky lietadlá Spartan za niečo nešpecifikované,” uviedol Bátor s tým, že návrh ministra nešpecifikuje, koľko bude tento obchod stáť daňových poplatníkov.
V materiáli predloženom na vládu pritom tvrdí, že to nebude mať dopad na verejné financie. Tento projekt je ďalším dôkazom, že súčasné vedenie ministerstva obrany míňa peniaze bez rozmyslu, bez plánu a na úkor každodenných potrieb vojakov, dodal Bátor.
Kaliňáka kritizuje aj SaS
Kaliňáka kritizuje za jeho nákupy aj SaS. Minister podľa nej rozhadzuje počas konsolidácie peniaze všetkých občanov, no na jeho kroky doplatia aj vojaci.
Strana upozornila, že ministerstvo obrany sa rozhodlo nakupovať vo veľkom, bez ohľadu na rozpočtovú konsolidáciu a zvyšovanie cien. SaS nesúhlasí s tým, aby ministerstvo bezhlavo míňalo verejné zdroje, keď vláda občanom pripravuje zdražovanie.
Poslanec Juraj Krúpa tvrdí, že ministerstvo obrany podniká nákupy bez koncepcie a jasnej stratégie. „Kaliňák argumentuje jediným spôsobom: ‚Čo nakúpime, to sa nejako využije.‘ Takýto prístup však obranyschopnosť Slovenska nijako nevylepšuje,“ uviedol Krúpa v reakcii na plánovanú obmenu dopravnej letky ozbrojených síl, ktorá bude podľa medializovaných informácií stáť viac ako 300 miliónov eur.
Podľa poslanca je modernizácia armády nevyhnutná, „avšak minister pri jej realizácii ignoruje strategické priority a nevypracoval jasný plán“. Upozornil, že kľúčové projekty, ako je budovanie ťažkej mechanizovanej brigády, rezort odsúva na druhú koľaj.
Krúpa súčasne upozornil, že obranný rozpočet by mal byť prioritne určený na posilnenie obranyschopnosti Slovenska. „Kaliňák týmto prístupom úplne ignoruje základné potreby armády, čím jej zdroje oslabuje a ohrozuje jej fungovanie,“ doplnil poslanec.
Upozornil aj na to, že sa strategické investície realizujú bez odbornej diskusie, analýzy potrieb a reálneho vyčíslenia nákladov. Ide tak podľa neho o netransparentný prístup, ktorý komplikuje verejnú kontrolu.
Krúpa ministerstvu obrany vyčíta aj to, že supluje úlohy iných rezortov. Spomenul napríklad stavanie nemocnice v Prešove namiesto ministerstva zdravotníctva, financovanie ciest a mostov namiesto ministerstva dopravy či nakupovanie lietadiel namiesto ministerstva vnútra. „Možno v budúcnosti bude riešiť aj úlohy policajného zboru,“ uzavrel Krúpa.
Čo schválila vláda
Vláda v stredu 20. novembra schválila návrh na určenie investičného projektu na obmenu dopravného letectva Vzdušných síl Ozbrojených síl SR za strategickú investíciu. Ministerstvo plánuje zaobstarať tri stredné dopravné lietadlá s opciou na jedno, a ďalšie dve menšie lietadlá pre prepravu na stredné vzdialenosti a s kapacitou do 15 osôb.
Rezort obrany v predloženom materiáli vysvetlil, že slovenské vzdušné sily v súčasnosti zabezpečujú plnenie spôsobilostí leteckej prepravy osôb a materiálu prostredníctvom dvoch lietadiel C-27J Spartan a siedmich lietadiel L-410.
Tieto lietadlá však v súvislosti s prebiehajúcimi konfliktmi a požiadavkami na nové spôsobilosti nenapĺňajú operačnú potrebu vo viacerých oblastiach. Ministerstvo upozornilo napríklad na nedostatočnú prepravnú kapacitu a operačný dolet, dostupnosť lietadiel na plnenie úloh, zabezpečenie prepráv do oblastí vojenských konfliktov, zabezpečenie evakuačných letov z krízových oblastí či zabezpečenie dostupnosti náhradných dielov a munície v rámci podpory modernizačných programov.